Strona główna / Koronawirus / Premier: przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem

Premier: przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem

Przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią – stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

“Dziś przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią. Wprowadzone restrykcje okazały się skuteczne” – napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.

Jak dodał, “jednak, w związku z docierającymi do nas z całego świata informacjami, musimy reagować zdecydowanie” i poinformował, że polski rząd pod jego przewodnictwem, we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą i samorządami, wykorzystuje wszelkie dostępne środki, by uniknąć tego, co spotkało kraje bogatsze i zachód Europy.

“Robimy wszystko, by maksymalnie wypłaszczyć krzywą zarażeń i jednocześnie być przygotowanym na rosnącą liczbę chorych. Do tej pory zbudowaliśmy skutecznie funkcjonujący kordon sanitarny, jednak w wyniku analiz specjalistów, naszych własnych raportów i zaleceń World Health Organization (WHO) uznaliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń” – napisał.

Szef rządu wymienił też w jedenastu punktach najważniejsze z tych ograniczeń.

“1. Wprowadzamy limity osób w sklepach, na targowiskach i na poczcie – uzależniony od liczby kas, stoisk i okienek.

2. Nakazujemy zamknięcie salonów kosmetycznych, urody, zakładów fryzjerskich.

3. Zamykamy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane – w weekendy.

4. Wprowadzamy również ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli oraz miejsc noclegowych.

5. Od 1 kwietnia wprowadzamy tzw. rozszerzoną formułę kwarantanny – osoby obejmowane kwarantanną zostaną albo poddane całkowitej izolacji, albo obligatoryjnie kwarantanną zostanie poddana również ich rodzina.

6. W zakładach pracy, biurowcach, fabrykach zwiększamy wymogi sanitarne – wprowadzamy obowiązek zachowania odpowiedniej, minimalnej odległości między stanowiskami pracy oraz stosowania środków ochrony osobistej i do dezynfekcji.

7. Odkładamy w czasie zabiegi rehabilitacyjne – z wyjątkiem ratujących życie, pilnych, wymaganych przez stan zdrowia.

8. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

9. W trosce o seniorów i osoby starsze, najbardziej narażone – wprowadzamy specjalne godziny zakupów w sklepach spożywczych i aptekach wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.

10. Wyłączamy z użytkowania sieci rowerów miejskich, ograniczamy dostęp do parków, placów, bulwarów, promenad i zieleńców.

11. Zwiększamy limity dotyczące zachowania odległości i liczby pasażerów u przewoźników prywatnych, na wzór komunikacji publicznej” – czytamy.

Premier wystosował także apel o “obywatelską odpowiedzialność”.

“Drodzy Państwo – wszyscy pragniemy, by nasze życie jak najszybciej wróciło do normy. Jednak aby tak się stało, musimy jeszcze na jakiś czas wykazać się obywatelską odpowiedzialnością, dyscypliną i solidarnością. Samoograniczanie się i dystans społeczny to najlepsze metody na walkę z koronawirusem. Wszystkie te odpowiedzialne zachowania i tymczasowe zakazy, wzmocnione działaniami rządu i poświęceniem lekarzy, ratowników, nauczycieli, aptekarzy, pracowników sklepów spożywczych i wszystkich innych ludzi, dzięki którym możemy bezpiecznie przebywać w domach, mając zapewnione podstawowe potrzeby, spowodują, że z tej walki wyjdziemy zwycięsko” – podkreślił premier.

Szef rządu zaapelował również, “byśmy wspólnie walczyli z nieodpowiedzialnymi zachowaniami społecznymi”. “Reagujmy – pomagajmy starszym, ale zwracajmy również uwagę młodszym i łamiącym zakazy. To nasz wspólny interes. Dziś życzę wszystkim Polakom nadziei. Bo siły i determinacji na pewno nam nie brakuje. Wspólnie postawmy tamę pandemii!” – stwierdził.

Po szczegółowe informacje premier Morawiecki tradycyjnie odesłał na oficjalne, internetowe strony rządowe (Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego) i przestrzegł “przed szerzeniem nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji”. (PAP)

Zobacz również

Będzie spotkanie przy polsko-niemieckiej granicy

Świnoujska branża turystyczna chce szybszego otwarcia granicy polsko-niemieckiej. Każdy dzień przestoju hoteli i restauracji, to …

Jeden komentarz

  1. zostań w domu!

    zakaz spacerów na plaży, bulwarach i w parkach!! a dlaczego ludzie spacerują po wybrzeżu władysława?! przecież to jest bulwar!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.