Strona główna / Lokalne / Uzdrowisko Świnoujście. Nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników? AKTUALIZACJA
Prezesem Uzdrowiska Świnoujście jest Dariusz Śliwiński. W tle budynek uzdrowiskowy Adam i Ewa.

Uzdrowisko Świnoujście. Nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników? AKTUALIZACJA

Bardzo trudna sytuacja finansowa w Uzdrowisku Świnoujście? W kasie zabrakło pieniędzy na pełne wypłaty już kilka dni po tym jak wyjechali ostatni kuracjusze. Pracownicy boją się o los swoich rodzin. 100-proc. udziałowiec spółki – Urząd Marszałkowski odsyła do Zarządu Spółki, a ten milczy (przyp. red. odpowiedzi na pytania przesłane o godz. 12.12 – umieszczone na dole artykułu).

Pracownicy zdziwili się, gdy pod koniec marca na ich konta wpłynęło zaledwie 1 tys. złotych. Wielu zastanawiało się, czy to nie aby pomyłka. Zaczęli dzwonić do siebie i okazało się, że podobnych przypadków jest znacznie więcej.

Nie wiadomo jakiej ilości pracowników dotyczy problem. Uzdrowisko Świnoujście zatrudnia około 216 pracowników. To jeden z większych zakładów pracy. Pracują w nim lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, masażyści, obsługa domów sanatoryjnych.

W ostatnim dniu marca do naszej redakcji, pracownicy i ich rodziny przesłali kilka listów z prośbą o pomoc i nagłośnienie sytuacji.

– Uzdrowisko Świnoujście wypłaciło dziś pracownikom pensje, podobno jest to „transza”. Moja mama pracująca jako pielęgniarka (…) dostała przelew 1000 złotych. Należy zaznaczyć, że kuracjusze w sanatorium byli do 24 marca (…). Proszę o pomoc – czytamy w pierwszym e-mailu.

– Jestem zatrudniony na umowie o pracę na czas określony. Z racji braku kuracjuszy i epidemii koronawirusa, sanatoria zostały zamknięte od 26 marca. Kierowniczka kazała podpisać listę obecności do końca miesiąca marca, a my mamy oczekiwać w domu na telefon. Wczoraj powinna być pensja na koncie, której nie mamy. Wiem, że niektórzy pracownicy dostali tylko tysiąc złotych. Gdzie są pieniądze za cały miesiąc, który przepracowaliśmy? (…) Prosimy o pomoc – czytamy w kolejnym liście.

Kolejni pracownicy informują o obawie wysyłania ich na urlopy i niejasnej przyszłości zatrudnienia w spółce.

Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z władzami Uzdrowiska Świnoujście. Przesłaliśmy pytania z prośbą o odpowiedź. Otrzymaliśmy tylko potwierdzenie, że mail został przekazany Zarządowi. (przyp. red. odpowiedzi na pytania przesłane o godz. 12.12 – umieszczone na dole artykułu).

Także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego nie chciał odpowiedzieć na nasze pytania. Odesłał do Zarządu Spółki.

Prezesem Uzdrowiska Świnoujście jest Dariusz Śliwiński. Jedynym udziałowcem spółki jest Województwo Zachodniopomorskie reprezentowane przez Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza. Ten sam, który kilka dni temu deklarował powstanie Zachodniopomorskiej Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców.

Jak udało się nam dowiedzieć, w Uzdrowisku Kołobrzeg pracownicy otrzymali pełne wynagrodzenia plus dodatek na Wielkanoc.

Nasz komentarz:

Opisywana sytuacja jest kuriozalna i skandaliczna. Bez żadnego uprzedzenia, konsultacji z pracownikami Prezes Uzdrowiska naruszając przepisy prawa, nie wypłaca pracownikom całej pensji, mimo że Ci przez większość okresu rozliczeniowego, czyli marzec – pracowali. Samorząd Województwa, który jest właścicielem spółki, deklarował jeszcze kilka dni temu ustami Olgierda Geblewicza  przygotowanie tarczy antykryzysowej mającej wartość 170 milionów złotych. 

Przypomnijmy, jeszcze parę miesięcy temu mówiono i pisano o znakomitej kondycji Uzdrowiska Świnoujście. Odzwierciedleniem tego „świetnego” stanu firmy i zarządu była np. pensja byłego radnego Dariusza Śliwińskiego. Zdecydowanie wyższa od wynagrodzenia Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza (przyp. red. Janusz Żmurkiewicz zasiada w Radzie Nadzorczej Spółki).

Król jest nagi? Kolejny mistrz przedsiębiorczości, który po kilkunastodniowym przestoju traci płynność finansową i przerzuca skutki złego zarządzania na pracowników? 

PS. Ponownie wysłaliśmy pytania do Zarządu Województwa z prośbą o dodatkową informację, czy Pan Prezes też sobie wypłacił tylko 1000 zł. Na szczęście dla pracowników Uzdrowiska Świnoujście jest szansa na to, że odzyskają swoje pieniądze. Z nieoficjalnych informacji wynika, że z pomocą za chwilę ruszą służby marszałka. Na szczęście budżet województwa jest pod ręką.

AKTUALIZACJA z godz. 12.12

O godzinie 12.12 otrzymaliśmy od Prezesa Dariusza Śliwińskiego odpowiedzi na przesłane pytania do Uzdrowiska Świnoujście.

„W odpowiedzi na pytania Redaktora Naczelnego swinoujskie.info Pana Wojciecha Basałygo dotyczące wynagrodzenia dla pracowników „Uzdrowisko Świnoujście” S.A. Zarząd Spółki uprzejmie wyjaśnia:

Dlaczego pracownikom przelano niepełne wynagrodzenie i jakiej liczby pracowników dotyczy ta sytuacja?
W dniu 31.03.2020r. pracownikom Spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przelano na konta osobiste lub wypłacono w kasie Spółki częściowe wynagrodzenie za miesiąc marzec 2020r. w wysokości 1 000,00 zł netto. Sytuacja taka dotyczyła 245 pracowników i wynikła z opóźnień regulacji płatności przez NFZ. Spółka natomiast posiada zabezpieczenie na w/w wynagrodzenia ze środków własnych.

Czy różnica zostanie wyrównana i kiedy?
Wynagrodzenia zostaną uregulowana do pełnej wysokości w najbliższych dniach.

Czy w kolejnych miesiącach pracownicy dostaną także niepełne wynagrodzenia?
W kolejnych miesiącach pracownicy zostaną zabezpieczeni finansowo ze środków Spółki, środków pochodzących ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, jak i środków Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Czy Zarząd Spółki również otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1 tys. złotych?
Zarząd Spółki nie otrzymał wynagrodzenia.

Czy planowane są zwolnienia w spółce?
Nie są planowane zwolnienia w Spółce.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

14 komentarzy

 1. Pieniądze dalej są niewypłacone dla pracowników Uzdrowisk. Nie stać mnie na zapłacenie rachunków… nie wiem co robić.

 2. hahaha fajnego macie płezesa:)

 3. 1. Skoro firma posiada zabezpieczenie finansowe, powinna była skorzystać z niego, wypłacić pracownikom pełne pensje i poczekać na rozliczenie z NFZ-etem kosztem skromniejszej zawartości swojego konta bankowego, a nie kosztem kieszeni ludzi, którzy wypłaty w marcu wypracowali.
  2. Nie powinno dojść do sytuacji, w której redaktor portalu informacyjnego zadaje pytania prezesowi firmy, bo prezes firmy powinien wszelkich informacji udzielić pracownikom, zanim musieli o cokolwiek zapytać.
  3. Ciąg dalszy istnienia tej firmy i tysięcy innych polskich firm będzie w ogromnej mierze zależał od tego, z jak dużym wzajemnym zrozumieniem i zaangażowaniem cała kadra, od góry do dołu, przystąpi do rozmowy. Początek ze strony zarządu nie wróży dobrze, ale pomysł, żeby iść na urlopy, kiedy się będzie chciało, a nie wtedy, gdy życie nakłada taką konieczność, też nie. Można i trzeba temu zapobiec.

 4. jak to możliwe,że za remont zapłacili ponad 15 mln a po remoncie bydynek wart był 8 mln…to tylko w PO takie cuda.

 5. No to niezły numerek wywinął swojemu partyjnemu koledze marszałkowi Geblewiczowi i to przed wyborami. Taka kompromitacja panowie z Platformy Obywatelskiej! Za nic macie ludzi co ciężej od was pracują i którzy nie zarabiają tak jak wy po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie?

 6. to ten gość co przyszedł pijany na otwarcie DW bodajże Henryk?

 7. Jasne! Nie bierzcie urlopów, a zwolnienia będą szybciej niż się obejrzycie!!! Nie bierzcie urlopów teraz – weźcie jak syf się skończy, niech firma zatrudnia pracowników na zastępstwo!!!
  Ludzie – czy wy nie rozumiecie, że w tej sytuacji liczy się aby uchronic się przez zwolnieniem i uratowac firmę???
  Ot takie typowe komusze podejście.

  • Biorąc urlop ratuje się firmę? Jak zakład pracy musi płacić 100% pensji pracownikowi na urlopie, a jak postojowe to tylko 40% pensji płaci zakład, więc gdzie jest tutaj logika ?

 8. Bardzo nieprzyjemny facet, taki zadufany w sobie, normalnie jakby wywodził się z rodziny Tusków, wilcza twarz…..

 9. To wszystko co pisze prezes to stek bzdur i kłamstw. Teraz tylko patrzeć jak będą zmuszać Nas pracowników do brania urlopów z tego roku i będą płacić za nie 80% , między innymi dlatego , żeby pracownicy nie mieli urlopów kiedy to wszystko się skończy. Ludzie! Nie podpisujcie urlopów, nie dajcie się oszukać. To jest niezgodne z prawem !

 10. Myślał, że całe życie będzie przeżerał pieniędze, a tu nagle czar prysł…
  Niech sprzeda dom, samochód, to pieniądze się znajdą.
  Typowe peowskie nieudactwo.

 11. Regularna bitwa. Szkoda ludzi

 12. zarząd do likwidacji!!! zamknąć uzdrowaiko na zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.