środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / OC i AC – wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszych ubezpieczeniach

OC i AC – wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszych ubezpieczeniach

W Polsce każdy, kto jest właścicielem zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej popularnie zwanego OC. Drugą – chociaż już nieobowiązkową jest polisa autocasco. W tym tekście poznasz najważniejsze cechy obu produktów, co z całą pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia.

Gdzie szukać ubezpieczeń?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych porównywarek, które na podstawie kilku informacji dopasowują najkorzystniejsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. Dodatkowym atutem porównywarek jest możliwość zakupu polisy bez zbędnego kontaktu z przedstawicielami towarzystwa. Wystarczy tylko kilka kliknięć. Sprawdź www.kalkulator.najtaniejuagenta.pl i znajdź swoją polisę.

OC

OC to główne ubezpieczenie, z którego środki są wypłacane w przypadku wyrządzenia szkody przez osobę ubezpieczoną osobom trzecim. W praktyce działa to tak, że jeśli spowodujesz wypadek, w którym wyrządzisz szkody, Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanym zadośćuczynienie finansowe. Wypłata może nie nastąpić gdy:

– jechałeś pod wpływem środków odurzających,
– uciekłeś z miejsca zdarzenia,
– umyślnie doprowadziłeś do zdarzenia.

Jaki jest zakres ochrony czas trwania i wysokość składki

Zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ponieważ regulują go przepisy. Czas trwania tradycyjnej polisy to 12 miesięcy, ale na rynku dostępne są również ubezpieczenia krótkoterminowe (dopuszczone tylko w konkretnych przypadkach). Jeśli chodzi o wysokość składki OC, to wpływa na nią kilka czynników takich jak m.in.: pojemność silnika, przeznaczenie pojazdu, region zamieszkania, historia jazdy.

AC

W związku z tym, że autocasco jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym, każde towarzystwo inaczej podchodzi do zakresu ochrony tego rozwiązania. Wspólne jest to, że AC zawsze służy do zabezpieczenia ubezpieczonego przed finansowymi skutkami uszkodzenia pojazdu. Kierowca nie płaci więc za naprawy pojazdu. Wyjątkiem są sytuacje gdy:

– spowodujesz zdarzenie pod wpływem  środków odurzających,
– szkoda powstanie na skutek Twojego celowego działania,
– samochód nie ma ważnego przeglądu technicznego,
– szkoda jest wynikiem nieprawidłowej eksploatacji.

Zakres i czas trwania AC

Zakres ochrony jest bardzo elastyczny i zależy w 100% od firmy sprzedającej ubezpieczenie. Właśnie dlatego przed zakupem warto poznać lepiej internetowe kalkulatory. Informacje możesz znaleźć na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-bez-podawania-danych-jak-dziala/. Jeśli chodzi o długość umowy, to jest ona, podobnie jak w przypadku OC, zawierana na 12 miesięcy.

Gdzie ubezpieczenia OC i AC są najtańsze?

Według rankingu, przeprowadzonego przez firmę Rankomat, w pierwszym kwartale 2020 roku najwięcej za ubezpieczenia płacili mieszkańcy województw: pomorskiego, dolnośląskiego, i mazowieckiego. Z kolei na najtańsze polisy mogli liczyć kierowcy z podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Różnica pomiędzy najdroższym (średnio 781 zł) a najtańszym OC (566 zł) wynosiła 38%.

Podsumowanie

Ubezpieczenia OC i AC są produktami, bez których naprawdę ciężko funkcjonować na drogach i to nie tylko ze względu na obowiązkowy charakter jednego z nich. Wypadki i kolizje zdarzają się bowiem na tyle często, że dodatkowa ochrona finansowa jest po prostu niezbędna, a jej brak stanowi wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności, która prędzej czy później z pewnością się zemści.

 

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.