Strona główna / Lokalne / Ponad 4 tys. żołnierzy WOT pełni służbę w Wielkanoc

Ponad 4 tys. żołnierzy WOT pełni służbę w Wielkanoc

Każdego dnia świąt Wielkiej Nocy w bezpośrednie wsparcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy – poinformował w niedzielę rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Podkreślił, że formacja nadal pozostaje w 24-godzinnej gotowości do działania.

W komunikacie przesłanym PAP płk Pietrzak zaznaczył, że w czasie świąt żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz podchorążowie wojskowych akademii kontynuują działania w ramach operacji “Odporna Wiosna”. “W ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw zaangażowanych w bezpośrednie działania będzie ponad 4 tys. żołnierzy” – poinformował.

Płk Pietrzak zauważył, że w porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie WOT będzie nieco mniejsze. “To z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe” – wyjaśnił.

“W niedzielę i poniedziałek żołnierze WOT oraz podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wrócą zespoły pobierające wymazy, które w coraz większym stopniu wspierają stacje sanitarno-epidemiologiczne” – przekazała płk Pietrzak. W czasie świąt żołnierze WOT wspierają również policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny; całodobowo czynna pozostaje także infolinia wsparcia psychologicznego. Terytorialsi utrzymują również stały kontakt z kombatantami i osobami starszymi.

Pietrzak zaznaczył, że bardzo ważnym zadaniem kontynuowanym w czasie świąt jest wsparcie trzech magazynów Agencji Rezerw Materiałowych: w Komorowie, Strzałkowie oraz Lublińcu.

Od 6 marca żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem. Od 18 marca formacja prowadzi operację przeciwkryzysową “Odporna Wiosna”, której celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych. (PAP)

Zobacz również

Spada liczba zakażonych koronawirusem. Także w Świnoujściu

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 12 013 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 61 osób – …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.