Strona główna / Lokalne / Publicon przygotowuje kampanię promocyjną dla Świnoujścia

Publicon przygotowuje kampanię promocyjną dla Świnoujścia

– Świnoujście to kurort ekskluzywny, niedrogi dla polskiego turysty i przede wszystkim bezpieczny! – kampania promocyjna, która na nowo odkryje przed turystami Świnoujście ruszy jeszcze w tym miesiącu. Jej twórcy cel chcą osiągnąć wykorzystując różnego rodzaju metody w tym m.in. filmy i grafiki w mediach społecznościowych, relacje influencerów, wirtualne eventy, np. loterie z nagrodami, spoty reklamowe z udziałem znanych kabareciarzy, a także billboardy w różnych rejonach Polski.

Przed nami wiele pracy!

Kampanią zajmie się firma Publicon, która wcześniej zajmowała się m.in. promocją Wrocławia, Karpacza, Szczyrku, czy kampanii piwowarskiej. Teraz rozpoczęli współpracę ze świnoujską branżą turystyczną.

– Komunikaty w internecie, gazetach, prasie i telewizji, mają przypomnieć o tym, że to właśnie w Świnoujściu jest najszersza nad Bałtykiem plaża, wyjątkowe atrakcje, a świnoujski archipelag to wyspy wielu możliwości: wiele kilometrów ścieżek rowerowych, najcieplejszy Bałtyk, najwięcej dni słonecznych w roku. Kampania ma także usystematyzować i pokazać nowe standardy bezpieczeństwa dla szeroko pojętej branży turystycznej, które będą komunikowane na zewnątrz jednolitym przekazem. W Świnoujściu, razem możemy stworzyć coś fajnego. Udało się w innych miastach i uda się tutaj. To miejsce skazane na sukces – mówi Szymon Sikorski z firmy Publicon, współautor książki o nowoczesnym PR.

Już odbyły się szkolenia dla branży turystycznej dotyczące m.in. promocji w trudnym okresie i tego jak przeciwdziałać kryzysowi dobrą, osadzoną na nowych insightach, komunikacją.

– W turystyce pracuję od 25 lat. Od 20 prowadzę własną firmę. Na studiach zgłębialiśmy dość solidnie zagadnienia marketingu. Promowanie marki turystycznej znam więc od strony teoretycznej i praktycznej dość solidnie. Mimo to bardzo chętnie wziąłem udział w szkoleniu. Dało mi ono bardzo wiele, bo nic nie zmienia się w XXI wieku tak szybko, jak narzędzia marketingowe – mówi Michał Faligowski, właściciel firmy Hotele i Turystyka.

Świnoujska branża o przygotowywanej kampanii

Jan Odorczuk ze stowarzyszenia „Słoneczny Uznam” mówi, że kampania nie tylko daje nadzieję na przyciągnięcie turystów, ale nauczy także przedstawicieli branży lepiej wykorzystywać technologię komunikacji oraz promocji.

– Potrzebujemy takiej pomocy. Branżę turystyczną czeka trudny czas, kryzys i potrzebujemy kogoś kto pozwoli nam znaleźć sposób na zachowanie rentowności, a w przyszłości na zwiększenie dochodów. Co do będących w opracowaniu logotypów, to również potrzebujemy świeżości i znaków, które będą skierowane do zewnętrznego klienta – mówi J. Odorczuk.

Według Michała Faligowskiego miastu potrzebni są ludzie, którzy znają się na rzeczy.  – Otrzymamy strategię marketingową, gdzie problem promocji traktowany jest niezwykle kompleksowo. Liczą się kolorystyka, powtarzalność, dobór instrumentów i czas ich wykorzystania – dodaje.

Pierwsza Wojna Wiatrakowa

Z pomocy firmy skorzystało już wiele miast, miasteczek i firm. Szczyrk na Śląsku to jedno z tych miast, które współpracę z wrocławska firmą kontynuuje do dzisiaj. Okazuje się, że tutaj, podobnie jak w Świnoujściu, część mieszkańców bardzo energicznie zareagowała na sugestie dotyczącego znaku promocyjnego kampanii.

– Wraz z inwestycjami oraz rozwojem Szczyrku doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest rebranding marki. Chcieliśmy pokazać stary Szczyrk, ale w nowym wydaniu. Początki nie był łatwy. Problemem okazał się… logotyp – opowiada Sabina Bugaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczyrku.

Podobnie jak w Świnoujściu w przypadku Wiatraka, mieszkańcy urokliwego, górskiego miasteczka na Śląsku nie wyobrażali sobie, żeby ktoś miał „majsterkować” przy znaku z wizualizacją góry Skrzyczne z charakterystyczną wieżą nadajnika RTV na szczycie. I chociaż chodziło o znak promocyjny kampanii, sprawę drugorzędną, to gromy zaczęły cisnąć niemal wszystkie miejscowe media, a sprawa została skierowana na komisję rewizyjną. W końcu do sprawy zaangażowano profesorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wskazali, że rebranding, który zaproponowała firma jest dobry.

– Bo chodziło o przygotowanie oferty, która będzie skierowana na zewnątrz. Jako miejscowi mamy czasami błędne wyobrażenie o tym jak postrzegane jest miejsce, w którym żyjemy, z czym jesteśmy kojarzeni, a symbole, które są dla nas oczywiste niekoniecznie musza być zrozumiałe dla mieszkańców innych części Polski. Dzisiaj regularnie dokonujemy rebrandingu marki – dodaje S. Bugaj.

Konkurencja nie śpi!

Turyści zapewniają obłożenie w hotelach, lokalach gastronomicznych, sklepach i lokalach usługowych. Od tego czy przyjadą czy nie zależy utrzymanie firm, miejsc pracy, przyszłość miasta! Wiedzą o tym konkurencyjne kurorty, które na promocję wydadzą setki tysięcy lub miliony złotych. Nasz dziennikarz pytał o kwestie promocji sąsiednie kurorty i te w głębi Polski, które żyją z turystyki. W miastach i miasteczkach od morza po góry, przygotowywany jest plan promocyjny, który przyciągnie gości. W jednym z uzdrowisk konkurujących ze Świnoujściem na sam cel kampanii ratunkowej dla branży przeznaczono 2 mln 200 tys. złotych! W Sopocie, gdzie mają zdecydowanie lepszą sytuację jeżeli chodzi o pozyskanie turysty krajowego, nie korzystają z pomocy firmy zewnętrznej, ale roczne utrzymanie tamtejszego biura promującego miasto to 2 mln złotych. Inne gminy nabierają wody w usta jeżeli chodzi o koszty, ale ambitne plany promocyjne, które zapowiadają w komunikatach tj. reklama w czołowych telewizjach jak TVP i TVN  oznaczają spore koszty. Świnoujście poszło oszczędną drogą. Swoją promocję chce oprzeć na dofinansowaniu zewnętrznym i oczywiście na dobrym pomyśle, pracownikach urzędu i branży, która włączyła się w akcję. Połowa środków będzie pochodzić z programu Interreg.

– Miasto do tej pory radziło sobie bez pomocy profesjonalnych firm; poprzez pracę Wydziału Promocji lub przedstawicieli branży. Dzisiaj potrzebujemy świeżego spojrzenia i firmy, która odświeży nasz wizerunek, a takze pomoże zachęcić turystów do przyjazdu. To pierwsza, profesjonalna kampania w historii miasta. I zostanie ona w połowie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej – mówi Ewelina Iwańczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Pierwsza taka kampania w historii miasta

Świnoujście po raz pierwszy ma szansę na profesjonalną kampanię promocyjną, która w dużej części będzie finansowana z zewnętrznych źródeł. To też szansa na konsolidację branży turystycznej, która jak nigdy wcześniej zauważyła, że trzeba działać razem. Tego typu działania powinny być prowadzone w przyszłości w sposób ciągły i organiczny. Marketing turystyczny jest w tym biznesie konieczny i powinien pozostać stałym elementem promocyjnej strategii miasta. Tym bardziej, że skończył się czas nadwyżek i o klientach w najbliższych tygodniach, miesiącach, zapewne także latach trzeba będzie powalczyć. Nasi konkurenci nie będą czekać.

Reasumując: gdy chcemy naprawić silnik w samochodzie, to idziemy do dobrego mechanika, najlepiej do fachowców w autoryzowanym serwisie dysponującym komputerowym sprzętem. Próby dyrygowania przez nas mechanikami podczas pracy nigdy nie przynoszą dobrych efektów.

 

O firmie Publicon:

Są w szóstce najlepszych firm pijarowych w Polsce. Ponad dziesięć lat działalności to wiele udanych projektów i prestiżowych nagród na rynku Public Relations. Zespół tworzą wykładowcy, specjaliści od PR, social mediów, media relations, CSR, content marketingu, reklamy, organizatorzy eventów. Więcej o firmie, jej projektach i tworzących ją ludziach na stronie: https://publicon.pl

 

Zobacz również

Jeszcze przed wakacjami. Świnoujście otwiera tunel pod Świną

39 metrów pod lustrem wody – to najniżej położone miejsce w tunelu, który pod cieśniną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.