Strona główna / Lokalne / Komary. Zwalczać czy nie ?
Foto: archiwum

Komary. Zwalczać czy nie ?

Wielkimi krokami zbliża się lato, podczas którego narażeni jesteśmy na uciążliwe towarzystwo komarów. Te owady potrafią uprzykrzyć każdy spacer, czy spotkanie na wolnym powietrzu.  Do urzędu miasta napływają pytania, czy odkomarzanie będzie, a jeśli tak to kiedy?

„Ten rok jest rokiem oszczędności, dotyczy to wielu dziedzin, także odkomarzania.  Będziemy je  na pewno w ramach potrzeb przeprowadzać. Jednak ważna jest skuteczność tego procesu” – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

A efektywność zwalczania komarów zależy od wielu czynników. Świnoujście, położone na wyspach, otoczone wodami, mając w sąsiedztwie lasy i dużo terenów podmokłych, jest rajem dla komarów.   Urząd Miasta zlecił przed kilku laty wykonanie badań i ekspertyz dotyczących skuteczności przeprowadzania odkomarzania na terenie całego Świnoujścia. Badania trwały kilka miesięcy a ich autorki dr A. Gliniewicz i dr K. Rydzanicz przedstawiły wyniki.

Najskuteczniejsza walka czyli opryskiwanie larw nie może być przeprowadzone na terenach WPN, Natura 2000 a to właśnie tam są największe na terenie gminy miejsca wylęgu komarów. Likwidacja komarów dorosłych, trwa około 2 – 3 tygodnie i ….nie jest w pełni skuteczna. Preparat zastosowany do odkomarzania, niesiony wiatrem, może zostać przeniesiony do przydomowych ogródków i na działki. Uprawy z takich terenów przestają być ekologiczne. Biolodzy mówią o tym, że opryski nie działają selektywnie i likwidując komary, uśmiercają także owady pożyteczne, np.: pszczołowate.

Zabiegi zwalczania komarów w południowo – wschodnich dzielnicach miasta – Ognica, Przytór, Łunowo, Karsibór są skazane na niepowodzenie, wymienione dzielnice są usytuowane w pobliżu rozległych obszarów podmokłych, na których nie można wykonać zabiegów zwalczania komarów. Tego wprost zabrania prawo. Informuje o tym K. Szpila z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

.Można oczywiście i to się robi, wykonywać odkomarzanie na terenach zurbanizowanych, należących do miasta. Jednak ograniczone możliwości wykonania pełnego odkomarzania, powoduje że nie jest ono w pełni skuteczne.

Pozostają  działania proekologiczne. „Kilka lat temu Urząd Miasta zakupił budki dla jerzyków, bo ptaki te są bardzo skuteczne w ograniczaniu populacji komarów. Budki zostały przekazane i zaintstalowane na budynkach Spółdzielni Słowianin i ZGM. Okazało się że warto mieć jerzyki w pobliżu miejsc zamieszkałych przez ludzi. Dotychczas urząd zakupił 50 takich budek, w tym roku zakupi kolejne. W Parku Zdrojowym przeprowadzono prace melioracyjne. Skłaniamy się do naturalnych metod walki z komarami” – informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa UM Beata Tułodziecka – Terenda. Wydano broszurę informacyjną o skutecznych metodach walki z komarami.

A co może robić każdy z nas ? Chronić się środkami osobistymi, wychodząc na spacer ubierać w ubrania o jasnej kolorystyce, zająć się z swoim obejściu udrażnianiem rynien, dokonywaniu regularnej wymiany wody w małych zbiornikach, warto zarybiać przydomowe oczka wodne.

Komary, choć bardzo męczące, są elementem przyrody, który przy rozsądnym działaniu, przyjdzie nam zaakceptować. W tym roku w miarę koniczności odkomarzanie będzie przeprowadzane.

Joanna Ścigała

BIK UM Świnoujście

 

 

 

 

 

Zobacz również

Biegają z parkrunem już od 10 lat

15 października 2011 roku w Gdyni został zorganizowany pierwszy Parkrun. Wzięło w nim udział zaledwie …

2 komentarze

  1. W przytorze jest tyle komarów, że nie da się wyjść na zewnątrz. Chyba, że ktoś jest ubrany w strój przeciwkoronawirusowy.

  2. ILE ICH TRAFIŁO NA PRAWOBRZEŻE ??????

    ,,Pozostają działania proekologiczne. „Kilka lat temu Urząd Miasta zakupił budki dla jerzyków, bo ptaki te są bardzo skuteczne w ograniczaniu populacji komarów. Budki zostały przekazane i zaintstalowane na budynkach Spółdzielni Słowianin i ZGM.”

    Wlaśnie komary się wylęgly, potrzeba dużo ludzi do gryzienia. Wśród bzyku wściekłych komarzyc słychać radosną nowinę, że Urzad Miasta nie ma podpisanej umowy na odkomarzanie.
    Więc i urzędnicze ciało w szczególności polecam wscieklym komarzycom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.