Strona główna / Lokalne / Uwaga. W środę 17 czerwca utrudnienia na przeprawie „Centrum”

Uwaga. W środę 17 czerwca utrudnienia na przeprawie „Centrum”

W środę 17 czerwca 2020 roku specjaliści z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża mają przeprowadzić kolejną akcję unieszkodliwiania niewybuchów. W związku z tym od godziny 5.00 rano do około 10.00 zamknięta będzie ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum”, popularnie zwana „Karsiborami”.

Dzisiaj (8 czerwca 2020) odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omawiano szczegóły zabezpieczenia na czas akcji. Zespołowi  przewodniczy Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska oraz m.in. Kapitanatu Portu i Żeglugi Świnoujskiej.

Oto co ustalono:

– 17 czerwca, czyli w dniu akcji, ostatni prom „Karsibór” z Uznamu odbije o godzinie 4.50, a z Ognicy o 4.30

– wznowienie kursowania promów „Karsibór” planowane jest około godziny 10.00

– na czas zamknięcia przeprawy samochody osobowe do 3,5 tony będą kierowane na przeprawę promową „Warszów” (promy „Bielik”), którą będą obsługiwały trzy jednostki – dwa „Bieliki” i jeden „Karsibór”

– samochody powyżej 3,5 tony będą czekały do otwarcia przeprawy „Centrum”.

Tym razem specjaliści z 8.FOW będą neutralizowali dwa niewybuchy. Pierwszy to brytyjska mina lotnicza. Ma 425 kg materiału wybuchowego. Drugi jest mniejszy. To niemiecka bomba głębinowa WBD. Ma 125 kg materiału wybuchowego.

Oba zalegają przy torze wodnym w pobliżu przeprawy promowej „Centrum”. W przeciwieństwie do poprzednich takich akcji, tym razem ograniczenia nie będą dotyczyły samego miasta (centrum). Niewybuchy nie będą bowiem transportowane na poligon morski, tylko przeholowane do Kanału Piastowskiego i tam zneutralizowana metodą wypalania przez specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W dalszym ciągu trwają czynności przygotowawcze do neutralizacji największej dotychczas znalezionej w okolicy Świnoujścia, brytyjskiej bomby lotniczej potocznie zwanej Tallboy. W wyniku bardzo dokładnego przeszukania dna, w promieniu kilkuset metrów od Tallboy’a, stwierdzono dużą ilość kontaktów ferromagnetycznych. Każdy z tych kilkuset obiektów musi zostać dokładnie sprawdzony i usunięty, aby przed rozpoczęciem operacji nurkowie 8.FOW mieli pewność, że w pobliżu nie znajduje się żaden inny obiekt zawierający w sobie materiał wybuchowy. Oprócz zaangażowania 8.FOW operacja wymaga jeszcze szeregu pozwoleń i przygotowań ze strony instytucji cywilnych.

Tekst i zdjęcie BIK Urząd Miasta Świnoujście

Wizualizacja 8.FOW

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.