Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu jest raj dla łowców statków

W Świnoujściu jest raj dla łowców statków

Największą frajdą jest dla nich upolowanie okrętu podwodnego, czy katamaranu. Cieszą się także z ogromnych wycieczkowców, czy nietypowych statków, nie przejdą też obok zwykłych pilotówek i holowników. Portowych spotterów przybywa w Świnoujściu.  

Ludzie fotografujący statki polują obiektywami najczęściej na falochronach i ze szczytu latarni morskiej. To cudowne miejsca nie tylko dla miłośników statków.

Ponad 4 000 statków w ciągu roku

Przez port w Świnoujściu dziennie przepływa od kilkunastu do kilkudziesięciu statków na dobę. Część rozładowywana jest w samym Świnoujściu, reszta płynie do Szczecina. Tam dobijają do portowych nabrzeży lub są naprawiane w stoczni. Oprócz tego przepływają tędy okręty wojskowe różnych bander, statki wycieczkowe, czy łodzie rybackie.

Ponad 4 000 statków z przeróżnych portów przepływa przez Świnoujście, jedno z kluczowych centrów portowych w Polsce. Mała grupa entuzjastów regularnie przybywa do portu, aby oglądać i fotografować statki, które wpływają tu rozładować lub załadować towary.

Przez główki portu w Świnoujściu przepływają czasami prawdziwe Rolls Royce wśród statków. Tak jak m/s City of St. Petersburg – samochodowiec z zaokrąglonym dziobem i sterówką, przypominający samolot. Są taż i tacy, którzy polują tylko na żaglowce. Im starsze – tym ładniejsze.

W polowaniu pomaga GPS

Nazwy statków spodziewanych w porcie w Świnoujściu są publikowane na internetowej stronie Urzędu Morskiego w Szczecinie. To stamtąd spotterzy dowiadują się jaka jednostka będzie wchodziła lub wychodziła z portu, o której godzinie, a nawet przy jakim nabrzeżu będzie cumowała. Aktualny ruch statków jest podawany także na mapie dostępnej na stronie Marine Traffic. W czasie rzeczywistym, nadajniki GPS pokazują pozycję statku. Spotterzy zamieszczają zdjęcia na internetowej stronie: http://www.shipspotting.com/

Najlepsze  miejsca spotterskie w Świnoujściu:

  1. Latarnia morska – widok na wejście do portu.
  2. Falochron zachodni zwany „Wiatrakiem” – widok na wejście do portu.
  3. Falochron centralny – widok na gazoport i wejście do portu.
  4. Falochrony na południu Świnoujścia – widok na statki przepływające przez Kanał Piastowski.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Jeden komentarz

  1. Mieszkam w Poznaniu ale co roku jestem w Świnoujściu latem, Robię po ok 800-1000 zdjęć statkom w samym porcie i na wyjściu z portu. Falochron zachodni ze Stawa Młyny to jest magiczne miejsce, człowiek napatrzy się na kaczki, łabędzie i przepływające statki i ma energię na cały rok. Pozdrowienia dla Świnoujścian z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.