Strona główna / Lokalne / Granice otwarte, ale nie na 100%

Granice otwarte, ale nie na 100%

Powoli wracamy do czasu sprzed epidemii koronawirusa. Na świnoujskiej plaży, promenadzie licznie pojawili się turyści z całej Polski. Po wielotygodniowej kwarantannie i związanych z nią ograniczeniach wszyscy spragnieni wypoczynku.  Bliskość niemieckich sąsiadów zachęca do wycieczek. Do urzędu miasta spływają zapytania – czy można podróżować spokojnie do Niemiec, czy są jakieś obostrzenia?

Jak można przeczytać na stronie rządu polskiego:

Przyjazd z Polski do Niemiec nie podlega ograniczeniom. Należy korzystać z otwartych przejść granicznych. Również wjazd z Belgii, Czech, Holandii i Luksemburga do Niemiec nie podlega ograniczeniom.

Jednak wjazd turystyczny do regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest możliwy tylko za potwierdzeniem rezerwacji na co najmniej jedną noc lub dowodem własności, stałym miejscem parkingowym lub miejscem do cumowania łodzi.  Ponadto zezwala się na wjazd na wizytę u najbliższej rodziny lub w celach biznesowych. Jak podaje oficjalna strona rządowa Meklemburgii – Pomorza Przedniego; ,,Jednodniowe wycieczki do Meklemburgii – Pomorza Przedniego nadal nie są możliwe (…) To samo dotyczy przyjazdu gości zagranicznych.”  Należy oczekiwać, że policja krajowa lub lokalne organy regulacyjne przeprowadzą odpowiednie kontrole na autostradach i drogach państwowych oraz, w razie potrzeby, zabronią dalszego podróżowania.

Wskazane jest, aby mieć przy sobie odpowiedni dowód (potwierdzenie rezerwacji, potwierdzenie rejestracji, umowa najmu/dzierżawy, list od pracodawcy, wiarygodność osobistych okoliczności itp.).

Ograniczenie to dotyczy wszystkich obywateli, którzy nie są mieszkańcami Landu Meklemburgia –  Pomorze Przednie, co oznacza, iż dotyczy to zarówno obywateli polskich, obywateli innych Landów niemieckich i pozostałych gości zagranicznych.

Na terenie Landu Meklemburgia – Pomorza Przedniego mogą się zdarzyć kontrole prowadzone przez Policję Krajową (Landespolizei) w wyniku której, jeśli zostanie stwierdzony nielegalny pobyt danego obywatela, może zostać nałożona kara. To do funkcjonariusza policji należy ostateczna ocena sytuacji i decyzja o nałożeniu kary i jej wysokości czy udzieleniu np. pouczenia. Taryfikator przewiduje widełki pomiędzy 150 euro a 2 000 euro.

Meklemburgia – Pomorze Przednie stopniowo otwiera turystykę.
25 maja  wprowadzono fazę 4 z pięciostopniowego planu. Jednak nie ustalono jeszcze daty dla fazy 5, w której będą możliwe jednodniowe wycieczki i nowa normalność dla turystów z innych krajów.

 

BIK UM Świnoujście

Fot. Urząd Miasta

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.