Strona główna / Lokalne / Minister Adamczyk w Świnoujściu: Trzask, i po tunelu! Zobacz film!

Minister Adamczyk w Świnoujściu: Trzask, i po tunelu! Zobacz film!

Budowa tunelu w Świnoujściu jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych na Pomorzu Zachodnim. Stałe połączenie ma nie tylko usprawnić przeprawę pomiędzy wyspami, ale być symbolicznym połączeniem Świnoujścia z resztą kraju. Podkreślał to we wtorek Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu zajmującego się m.in. budową dróg, przypomniał historię inwestycji i podkreślił dzięki któremu rządowi rozpoczęła się budowa tunelu pod Świną. Nie szczędząc przy okazji słów krytyki w kierunku konkurentów politycznych.

– Jest 2006 rok, decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o budowie tunelu pod Świną. O likwidacji tej wstydliwej sytuacji, że terytorium Rzeczypospolitej nie jest na trwałe połączone z lądem.  Niestety przychodzi 2007 rok i zmiana rządu. Rząd Platformy Obywatelskiej PSL-u, trzask, i po tunelu. Ale doczekaliśmy w końcu 2015/16 roku i zapadły konkretne decyzje

Minister Adamczyk przebywał we wtorek na Pomorzu Zachodnim. Przyglądał się między innymi budowie drogi S3.

Trwa realizacja w formule projektuj i buduj Tunelu w Świnoujściu, który trwale połączy wyspę Uznam z wyspą Wolin. GDDKiA jest inwestorem zastępczym dla tej inwestycji.

Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym około 1,44 kilometra jednorurowego tunelu w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Budowa tunelu trwa od zimy ubiegłego roku. Roboty obejmują budowę szybu startowego po stronie wyspy Uznam. Realizowana jest również infrastruktura towarzysząca – zakład prefabrykacji i separacji. Jeszcze w tym roku do Świnoujścia przypłynie maszyna drżąca i rozpocznie się jej montaż. Tunel powinien być gotowy we wrześniu 2022.

Zobacz również

Biegają z parkrunem już od 10 lat

15 października 2011 roku w Gdyni został zorganizowany pierwszy Parkrun. Wzięło w nim udział zaledwie …

7 komentarzy

 1. Brawo Rząd PiS ,tylko z wami mogło sie udać !! i sie udało po wielu latach oczekiwań , kiedyś PO wszystko blokowało ,Brawo DUDA

 2. Czy delegacja pisowska jakąś kasę do budowy tunelu przywiozła, czy skończyło się na historycznych wspomnieniach i agitce wyborczej ???

  • minął czas PO

   Jeśli PiS nie jest tu zasłużony i nic go to nie kosztuje, to dlaczego inny rząd w 2007 r. pokazał nam w kwestii tunelu gest Kozakiewicza? Wsparcie rządu jest istotne dla tak wielkich i drogich inwestycji, gdzie 90% funduszy jest z dopłat UE. Wspaniale, że mimo iż elektorat Czerwonej Wyspy stanowią głównie wyborcy SLD i PO, to jednak rząd PiS-u wsparł tę inwestycję – w ogóle ją umożliwił.

 3. niech spada na szczaw! Inwestorem jest miasto Świnoujście a kasa pochodzi z budżetu miasta i środków UE. Zresztą budowa tunelu jednojezdniowego jest bezsensem, a do tego miasto stanie w jednym wielkim korku po jego otwarciu.

  • Zawsze mnie dziwi zawracanie kijem Wisły. Jak można rząd traktować jako coś przypadkowego?! Rola rządu jest kluczowa, by dostać decyzją Komisji Europejskiej ok.850 mln zł. Co z tego, że my małą część dopłacamy, a rząd nie dopłaca – bez wsparcia rządu mowy by nie było o tunelu, a w razie jakichś komplikacji jest pewne, że rząd udzieli nawet finansowego wsparcia. Niepojęte, co regularnie czytam na forach (choć nie jest to na szczęście głowny ton wpisów), że ten tunel jest bez żadnej zasługi rządu i PiS-u. Przepraszam, ale do ministerstwa zawsze ciągnie się długa kolejka lobbystów, rozmaitych miast czy wsi, które by chciały mieć sfinansowane kosztowne inwestycje. I mimo to i politycznej raczej wrogości miasta (wiadomo, siedlisko postkomuny) rząd poręczył akurat tę inwestycję i stanowi jej ewentualne zabezpieczenie w razie podrożenia budowy czy niewypłacalności miasta. A rząd PO kiedyś NIC nie zrobił, nie wypełnił obietnicy J.Kaczyńskiego i zbudował tunel na Pom.Gdańskim.

   • Wdajesz się w dyskusję z trollem, który od lat propagandowo pompuje problemy. Nawet jak mu zafundujesz tunel dwujezdniowy z parkingami pod całym miastem to powie ci że wolałby aby tunel był tylko dla rowerów i przy wiatraku. Taka tam polityczna strategia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.