Strona główna / Lokalne / Stu wolontariuszy zebrało ponad pół tony śmieci nad morzem

Stu wolontariuszy zebrało ponad pół tony śmieci nad morzem

W minioną sobotę rano, trzy grupy wolontariuszy: Zachód (Świnoujście), Centrum (Międzyzdroje) oraz Wschód (Dziwnów), wyruszyły, by oczyścić ze śmieci teren przy drodze osiedlowej na osiedlu Przytór w Świnoujściu, plażę w okolicy zejścia przy bazie rybackiej w Międzyzdrojach oraz tereny Wolińskiego Parku Narodowego a także tereny przy Jeziorze Martwa Dziwna. Sprzątanie wyznaczonych, wspólnie z Urzędami Miast i Gmin oraz dyrekcją Wolińskiego Parku Narodowego, terenów zakończyło się wynikiem 567,16 kilogramów zebranych śmieci.

Śmieci z 50 kilometrów linii brzegowej

Ekipa Fundacji Nasza Ziemia wraz z wolontariuszami z Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Nadmorskiego oraz z Kamienia Pomorskiego i Dziwnowa oraz harcerzami z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP, złożyła raport ze śmieci zebranych na terenach nadmorskich.

Do żółtych worków trafiły w ilości 133,41 kilograma plastikowe butelki i puszki po napojach. Do zielonych worków zebraliśmy 182,21 kilograma szklanych butelek głównie po napojach alkoholowych. Sporo też było śmieci tak zwanych zmieszanych: 251,54 kilograma oraz porzucony na Osiedlu Przymorze w Świnoujściu spalony wrak samochodu, pralka i telewizor, a na plaży w Międzyzdrojach znaleziono sporo złomu i styropianu. Do zmieszanych śmieci trafiły w ilościach zatrważających wciśnięte w piasek papierosowe pety, czy porzucone w lasach nadmorskich stare ubrania i stosy jednorazowych, zużytych pieluch. Cały czas podczas akcji sprzątania linii brzegowej nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczecinie.

W majowym PreStarcie 27. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, zrealizowanym z naszym Partnerem firmą Procter&Gamble w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Warszawie, zebraliśmy 776,04 kilogramów śmieci.

Gromkie „Dziękujemy”

Zmęczonym, ale szczęśliwym wolontariuszom szef kuchni Amber Balitic Międzyzdroje Sebastian Sikorski oraz ambasadorka Fundacji Nasza Ziemia Katarzyna Gubała zaserwowali pyszne wege jedzonko, które miało zregenerować wysiłek włożony w sprzątanie. Porozmawialiśmy również z przedstawicielami sieci hoteli Vienna House oraz samego obiektu Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje o plastiku i ekologii w hotelarstwie, jako że hasłem tegorocznej 27. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska jest: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

Podziękowaliśmy serdecznie ekipie Wolińskiego Parku Narodowego z zastępcą dyrektora Markiem Dylawerskim na czele. Podziękowania skierowaliśmy również na ręce Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który na podsumowaniu reprezentował wszystkich wolontariuszy z tej grupy.

Szczególnie zaś dziękujemy harcerzom z Hufca Ziemi Wolińskiej. Bez Was i Waszego zaangażowania nie udałoby się osiągnąć tak imponującego wyniku! Wszystkim, którzy pomogli nam posprzątać 50 kilometrów linii brzegowej składamy z serca płynące podziękowanie.

Beata Butwicka
Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia

Zobacz również

Czerwona zaraza, Czas honoru. Spotkanie z Jarosławem Sokołem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Jarosławem Sokołem – scenarzystą i pisarzem o świnoujskich korzeniach, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.