Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. 12 miesięcy na dostosowanie reklam. Dwa lata na szyldy

W Świnoujściu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. 12 miesięcy na dostosowanie reklam. Dwa lata na szyldy

1 lipca 2020 r. wchodzi w życie tzw. „uchwała krajobrazowa”, którą w listopadzie ubiegłego roku podjęła Rada Miasta Świnoujście. Jej podstawowym celem jest poprawa estetyki i przestrzeni publicznej naszego miasta. Dotyczy zarówno już istniejących reklam i szyldów, jak i nowych. Od dnia obowiązywania uchwały wszyscy reklamujący się w miejskiej przestrzeni będą mieli 12 miesięcy w przypadku reklam i 24 miesiące w przypadku szyldów na dostosowanie ich do wymogów uchwały.

Na wizerunek miasta – oprócz samego wyglądu budynków – ogromny wpływ ma zagospodarowanie zarówno terenów publicznych, jak i prywatnych posesji. Uchwała krajobrazowa ma na celu poprawę wizerunku naszego miasta poprzez uporządkowanie różnych elementów występujących w miejskiej przestrzeni. Wyodrębnia w obszarze miasta strefy: nadmorską, miejską, portowo-przemysłową  i naturalną. Dla każdej z nich wskazuje różne zasady i estetykę wyglądu np.  tzw. mebli miejskich czy małej architektury.

Jednym z elementów wpływających na odbiór przestrzeni miejskiej są także tablice i urządzenia reklamowe. Ich rodzaj i lokalizacja będą sukcesywnie porządkowane z uwzględnieniem oczywiście okresów dostosowawczych, o których pisaliśmy na początku.

Dla przypomnienia. Czym jest reklama, a czym szyld, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Reklama – należy przez to rozumieć upowszechnianie w jakiejkolwiek wizualnej formie informacji promującej osoby, przedsiębiorstwa, towary, usługi, przedsięwzięcia lub ruchy społeczne.

Szyld – tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe informujące o działalności prowadzonej na lub w nieruchomości, na której ta tablica lub urządzenie się znajdują.

Dla już istniejących, funkcjonujących nośników i urządzeń reklamowych, które są zgodne z „uchwałą krajobrazową” urząd miasta będzie wydawał stosowne oznaczenia. Natomiast dla nowych – planowanych do umieszczenia – oznaczenia takie będą wydawane po przedstawieniu odpowiednich zgód: prawa do terenu oraz potwierdzenia zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę.

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.