Strona główna / Lokalne / Prezydent Świnoujścia otrzymał absolutorium za 2019 rok

Prezydent Świnoujścia otrzymał absolutorium za 2019 rok

W świnoujskim magistracie odbyła się XXXII sesja Rady Miasta Świnoujście, której głównymi punktami była debata nad stanem i finansami Miasta za ubiegły rok i decyzja o udzieleniu wotum zaufania i absolutorium z tego tytułu. To najważniejsza sesja w ciągu całego roku. Radni obradowali łącznie blisko 12 godzin, a większość tego czasu zajęło przedstawienie, a następnie ożywione rozmowy na ww. tematy.

Rozwój znaczy wysiłek

Ubiegły rok był dla służb Miasta bardzo dobry pod względem liczby zadań, jakie zostały podjęte i wykonane.  Z tego samego powodu należy powiedzieć, że był to rok trudny aby im sprostać. Głównie pod względem inwestycyjnym, o czym może świadczyć fakt, że w 2019 r. Świnoujście miało na ten cel rekordowy budżet wśród wszystkich miast na prawach powiatu w Polsce. Według planu – prawie 300 milionów złotych. Ten dynamiczny rozwój i powstawanie nowych obiektów inwestycyjnych przełożył się na wzrost zainteresowania turystyką, gdzie padł kolejny rekord: prawie 2,4 miliona gości odwiedzających nasze miasto w ubiegłym roku (a to tylko dane obliczone na podstawie opłaty uzdrowiskowej). Zwiększenie wpływów do budżetu z tego tytułu wyniosło 1 milion złotych w stosunku do roku 2018. To wszystko pozytywnie ocenili również radni, którzy udzielili wotum zaufania Prezydentowi Miasta oraz absolutorium z wykonania budżetu miasta. To dobrze, że wynik budżetu wciąż jest dodatni – podkreślali.

Problemy i rozwiązania

Raport i sprawozdanie unaoczniły radnym i mieszkańcom, nie tylko jakie zadania były realizowane, ale również jakie problemy pozostają Miastu do rozwiązania. Nie wszystkie są jednak zależne od zasobów samorządu. Fundusze zewnętrzne, których pozyskujemy bardzo dużo dają spore możliwości, jednak dodatkowe finansowanie to również zadanie rządowe, które, jak się okazuje nie zawsze jest na wystarczającym poziomie. Niestety do wynagrodzeń w sferze oświaty świnoujski samorząd musi co roku sporo dołożyć.

Prezentowane dokumenty były obszerne i zawierały dużą ilość informacji, choć i tak pojawiły się dodatkowe pytania. W pewnym momencie dyskusja o ogólnym stanie i finansach Miasta w 2019 roku skupiła się na poszczególnych inwestycjach i planach. Radni zaczęli się zastanawiać np. nad tym, dlaczego remont konkretnej drogi jest priorytetem i nad tym, co budzi chyba najwięcej emocji – systemem zarządzania ruchem w mieście w najbliższym czasie. Omawiano między innymi trasę obwodnicy wschodniej, elektroniczny system monitoringu parkingów, edukację w zakresie prawa drogowego czy budowę tzw. garażowców. Uzyskano zapewnienie, że Świnoujście z roku na rok jest logistycznie przygotowywane na większy ruch, którego się spodziewamy.

Większość: za

Po wyczerpującej dyskusji i zaspokojeniu zgłaszanych wątpliwości przyszedł czas na głosowanie.  Troje radnych nie wyraziło poparcia dla realizowanych działań i kierunku, w jakim zmierza Miasto. Nie zabrakło jednak gratulacji dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania zadań i realizacji ubiegłorocznego budżetu. Wotum zaufania zostało udzielone prezydentowi przy 17 głosach za, 1 przeciwnym i 2 wstrzymujących się. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 16 radnych, 1 radny był przeciwny, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Prezydent Janusz Żmurkiewicz podziękował za wszystkie opinie podkreślając jednocześnie dużą rolę swoich współpracowników w realizacji ubiegłorocznego budżetu.

Zobacz również

Castorama Smart w Świnoujściu już otwarta

13 października o godzinie 8.00 w Świnoujściu otwarta została Castorama Smart. To już 90. sklep …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.