Strona główna / Lokalne / Żaglowce w malarstwie Adama Werki. Wernisaż wystawy w Forcie Gerharda

Żaglowce w malarstwie Adama Werki. Wernisaż wystawy w Forcie Gerharda

W Forcie Gerharda,  siedzibie Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu   zostanie otwarta wystawa akwarel Adama Werki, które do dzisiaj pozostają niedoścignionym wzorem dla kolejnych pokoleń twórców chcących uwiecznić piękno i majestat okrętów. Wernisaż wystawy organizowanej przez Muzeum Obrony Wybrzeża  odbędzie się w czwartek 3 lipca o godzinie 17:00.

Adam Werka (1917-2000) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej.

Morskich tradycji w mojej rodzinie nie było. (…) Chciałem, podobnie zresztą jak chyba większość moich ówczesnych rówieśników, zostać marynarzem, pływać, zwiedzać świat. Okazało się, że nie mogę – oczy. Wtedy postanowiłem, że będę morze malować. Zacząłem, poszło dobrze. No i tak zostało… – to fragment wspomnień Adama Werki z 1980 r.

Pomimo popularności jako wzięty ilustrator, artysta za życia nigdy nie doczekał się monograficznej wystawy swoich dzieł. Na wystawie w Muzeum  będzie można zobaczyć oryginalne prace malarza z kolekcji  Werk.

Mistrz marynistyki

Jego prace powstawały w technikach i formatach zarezerwowanych dla tzw. grafiki użytkowej, ale pomimo tego nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. Jego obrazy do dzisiaj pozostają niedoścignionym wzorem dla kolejnych pokoleń twórców chcących uwiecznić piękno i majestat okrętów.

Do dziś pamiętam, z jaką, iście naukową starannością przygotowywał się do wykonania każdego obrazu. Poprzedzał go etap poszukiwania wszelkich dostępnych informacji o statku lub okręcie, który miał być zaprezentowany w jego pracy – wspomina syn Adama Werki, Tomasz – Wyszukiwał książki oraz czasopisma, fotografie, szkice, sztychy i rysunki. Przedstawiając określone wydarzenie historyczne dbał nawet o to, aby zgodna z prawdą była pora dnia, pogoda i stan morza. Dlatego wielu znawców tematu określało go morskim dokumentalistą historycznym.

Mecenasem wystawy i muzeum jest firma Gaz- System S.A.  Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2020 r.

Co: Wernisaż wystawy „Żaglowce w malarstwie Adama Werki (1917-2002)”

Kiedy:  3 lipca 2020

Gdzie:  Fort Gerharda

Wstęp wolny

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.