Strona główna / Lokalne / Wiceminister Bartosz Grodecki interweniuje w sprawie sytuacji Polaków w landzie Meklemburgia – Pomorze Przednie
Foto: Wojciech Basałygo

Wiceminister Bartosz Grodecki interweniuje w sprawie sytuacji Polaków w landzie Meklemburgia – Pomorze Przednie

Bartosz Grodecki – podsekretarz stanu w MSWiA i koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej wystosował we wtorek (7 lipca br.) list do Dietmara Woidke – premiera kraju związkowego Brandenburgia i koordynatora niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej. List dotyczy ograniczeń wjazdu polskich obywateli na teren landu Meklemburgia – Pomorze Przednie.

Wiceminister Bartosz Grodecki wyraził zaniepokojenie informacjami otrzymanymi z województwa zachodniopomorskiego, dotyczącymi ograniczeń wjazdu polskich obywateli na teren landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Pomimo zniesionych obostrzeń na polsko-niemieckiej granicy, władze landu utrzymują de facto zakaz wjazdu dla turystów bez udokumentowanego wykupionego noclegu. Kontrole przeprowadzane są wyrywkowo, a za złamanie przepisów grozi mandat. Kary są bardzo dotkliwe.

– Mam pełną świadomość autonomii landów w tym zakresie. Wiem doskonale, że przepis ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich, niezależnie od posiadanego obywatelstwa. Niemniej uważam, że sytuacja jest trudna do zaakceptowania przez stronę polską i wymaga pilnej korekty – przekazał w liście wiceminister Bartosz Grodecki.

Polska, zgodnie z wytycznymi UE, zniosła kontrole graniczne i obostrzenia na granicach wewnętrznych. Obywatele RFN na terytorium Polski cieszą się nieskrępowaną swobodą przemieszczania. Sytuacja na granicy Polski z Meklemburgią – Pomorzem Przednim i związane z nią utrudnienia niewątpliwie negatywnie wpływają na funkcjonowanie społeczności zamieszkujących po obu stronach granicy.

Wiceminister Bartosz Grodecki zwrócił się do premiera Dietmara Woidke o podjęcie stosownych działań zmierzających do wyjaśnienia i zmiany zaistniałej sytuacji. Wyraził również nadzieję, że zostanie ona szybko unormowana.

Zobacz również

Groźna kolizja na Zalewie Szczecińskim. Statek dopłynął do Świnoujścia z rozprutym kadłubem

100-metrowy drobnicowiec wpłynął na Zalewie Szczecińskim na element bramy torowej. Ma rozpruty kadłub. Urząd Morski …

2 komentarze

  1. I jakie efekty ? Czekamy juz trzeci dzień od owej informacji.

  2. O co czlowieku walczysz skoro swoich z regionow zagrozonych tez nie wpuszczają, do Finlandii tez nas nie wpuszczają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.