Strona główna / Lokalne / Wiceminister Bartosz Grodecki interweniuje w sprawie sytuacji Polaków w landzie Meklemburgia – Pomorze Przednie
Foto: Wojciech Basałygo

Wiceminister Bartosz Grodecki interweniuje w sprawie sytuacji Polaków w landzie Meklemburgia – Pomorze Przednie

Bartosz Grodecki – podsekretarz stanu w MSWiA i koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej wystosował we wtorek (7 lipca br.) list do Dietmara Woidke – premiera kraju związkowego Brandenburgia i koordynatora niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej. List dotyczy ograniczeń wjazdu polskich obywateli na teren landu Meklemburgia – Pomorze Przednie.

Wiceminister Bartosz Grodecki wyraził zaniepokojenie informacjami otrzymanymi z województwa zachodniopomorskiego, dotyczącymi ograniczeń wjazdu polskich obywateli na teren landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Pomimo zniesionych obostrzeń na polsko-niemieckiej granicy, władze landu utrzymują de facto zakaz wjazdu dla turystów bez udokumentowanego wykupionego noclegu. Kontrole przeprowadzane są wyrywkowo, a za złamanie przepisów grozi mandat. Kary są bardzo dotkliwe.

– Mam pełną świadomość autonomii landów w tym zakresie. Wiem doskonale, że przepis ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich, niezależnie od posiadanego obywatelstwa. Niemniej uważam, że sytuacja jest trudna do zaakceptowania przez stronę polską i wymaga pilnej korekty – przekazał w liście wiceminister Bartosz Grodecki.

Polska, zgodnie z wytycznymi UE, zniosła kontrole graniczne i obostrzenia na granicach wewnętrznych. Obywatele RFN na terytorium Polski cieszą się nieskrępowaną swobodą przemieszczania. Sytuacja na granicy Polski z Meklemburgią – Pomorzem Przednim i związane z nią utrudnienia niewątpliwie negatywnie wpływają na funkcjonowanie społeczności zamieszkujących po obu stronach granicy.

Wiceminister Bartosz Grodecki zwrócił się do premiera Dietmara Woidke o podjęcie stosownych działań zmierzających do wyjaśnienia i zmiany zaistniałej sytuacji. Wyraził również nadzieję, że zostanie ona szybko unormowana.

Zobacz również

Biegają z parkrunem już od 10 lat

15 października 2011 roku w Gdyni został zorganizowany pierwszy Parkrun. Wzięło w nim udział zaledwie …

2 komentarze

  1. I jakie efekty ? Czekamy juz trzeci dzień od owej informacji.

  2. O co czlowieku walczysz skoro swoich z regionow zagrozonych tez nie wpuszczają, do Finlandii tez nas nie wpuszczają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.