Strona główna / Lokalne / Tak będą wyglądały hybrydy, które ruszą na zachodniopomorskie trasy

Tak będą wyglądały hybrydy, które ruszą na zachodniopomorskie trasy

Pomorze Zachodnie stawia na nowoczesny, ekologiczny transport kolejowy. Jako pierwszy region w Polsce kupił hybrydy, które wyprodukuje NEWAG S.A. W czwartek 16 lipca podpisana została umowa na zakupu dwóch pojazdów, które ułatwią podróżowanie m.in. na trasie Szczecin Gł. – Kołobrzeg – Koszalin.
Łączny koszt zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł. Każdy z nich jest wyposażony w 150 miejsc.
– Chcemy żyć na Pomorzu Zachodnim zgodnie z naturą. Zakup hybryd wpisuje się w tą strategię. Dzięki nim zadbamy o środowisko i ograniczymy koszty. Przede wszystkim pojazdy zapewnią większy komfort podróży. Na Pomorzu Zachodnim mamy ok. 40% niezelektryfikowanych linii kolejowych. Pojazdy dwusilnikowe pozwolą na podróż bez przesiadki np. ze Szczecina do Koszalina –  mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj podkreślał, że Pomorze Zachodnie jest liderem w kraju pod względem nowoczesnego taboru – W 2013 r. przeprowadziliśmy modernizacje pociągów, potem przyszły zakupy pojazdów elektrycznym i spalinowych. Dzisiejsza umowa to kamień milowy w naszych inwestycjach.
Pojazdy dwunapędowe łączą najważniejsze zalety pojazdów elektrycznych, czyli wysokie przyspieszania i brak emisji spalin oraz pojazdów spalinowych wyposażonych w przekładnię elektryczną, jaką jest możliwość poruszania się po liniach niezelektryfikowanych.
Zgodnie z umową, mają pojawić się na torach nie później niż do końca 2021 r., ale prezes Zarządu NEWAG S.A Zbigniew Konieczek zadeklarował, że pociągi trafią na Pomorze Zachodnie jeszcze w tym roku – Składając ofertę rozpoczęliśmy negocjacje z naszymi dostawcami, żeby wszystkie podzespoły były dostępne – mówił prezes NEWAG, który dodawał – Gratuluję odważnych decyzji. Nadal będziecie numerem 1 w Polsce.
Dysponowanie takimi pojazdami pozwoli na stworzenie lepszej oferty rozkładu jazdy poprzez wprowadzenie bezpośrednich pociągów relacji Szczecin Gł. – Kołobrzeg – Koszalin. Trasa licząca 177 km łączący dwa największe miasta Pomorza Zachodniego. Na ponad stukilometrowym odcinku Kołobrzeg – Goleniów jest niezelektryfikowana.
Nowe pociągi stworzą też nowe możliwości obsługi zmodernizowanej linii kolejowej nr 210 Szczecinek – Runowo Pomorskie obsługując bezpośrednią relację Szczecin Gł. – Szczecinek przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec i Czaplinek.
Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
WZP

Zobacz również

Wiceminister Witkowski dla PAP: polskie porty zdały egzamin ws. przeładunku węgla

Polskie porty na Bałtyku zdały egzamin w kwestii przeładunku dodatkowych ilości węgla, które zostały zamówione …

7 komentarzy

 1. Dziękujęi za HYBRYDĘ łącząca Szczecin z Koszalinem. Dostanie się z Koszalina do Nowogardu to był koszmar. Trzeba było jechać do Szczecin Dąbia a stamtąd dopiero do Nowogardu , lub przez Kołobrzeg z ponad godzinną przesiadką ( 4 godziny ). Autobusem 3 godziny z przesiadką w Gryficach . Serdeczne dzięki

 2. DLACZEGO SWINOUJSCIE JEST POMIJANE….. ANI AUTOBUSY DALEKOBIEZNE ANI NOWA TECHNOLOGIA POCIAGOW…WKURZAJACE… !!!

  • A po co tutaj hybryda, skoro cała trasa „pod drutem”?

   • jasne, pod drutem

    • Gdzie na trasie Szczecin-Świnoujście jest fragment torów że trzeba przepinać lokomotywę na spalinową bo nie ma sieci trakcyjnej?MK

     • W tej chwili nie ma takiego odcinka. Jest jednak przebudowywana linia kolejowa na odcinku Świnoujście – Świnoujście Przytór gdzie od roku 1980 zdaje się cały czas był zelektryfikowany tylko jeden tor i dopiero od stacji Przytór do stacji Szczecin-Dąbie są dwa tory pod drutem. Celem przebudowy jest dobudowanie oraz zelektryfikowanie drugiego toru. Wtedy pociągi w Świnoujściu nie będą musiały czekać na przyjazd pociągu z naprzeciwka zbyt wiele czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.