Połącz się z nami

Lokalne

Święto Policji w Świnoujściu. Otrzymali awanse

Opublikowano

w dniu

Święto Policji to szczególny czas docenienia codziennego poświęcenia zarówno funkcjonariuszy jak i pracowników cywilnych Policji. To dzień wszystkich tych, którzy wychodząc na służbę, opuszczają rodziny, aby nawet z narażeniem życia dbać o bezpieczeństwo, porządek i spokój publiczny. Tegoroczne Święto Policji to także 101. rocznica powołania Policji Państwowej.

Tegoroczne Święto Policji odbyło się w szczególnych okolicznościach. Ze względu na stan epidemii, wśród zaproszonych gości znaleźli się jedynie przedstawiciele lokalnego samorządu – Prezydent Miasta Świnoujście – Pan Janusz Żmurkiewicz, Zastępcy Prezydenta Miasta – Pani Barbara Michalska oraz Pan Paweł Sujka a także Przewodnicząca Rady Miasta Świnoujście – Pani Elżbieta Jabłońska. Zaproszony został także  Komendant Policji z Neubrandenburgii – Pan Andre Stegemann.

Święto Policji rozpoczął dowódca uroczystości – nadkom. Marek Gański poprzez złożenie meldunku Komendantowi Miejskiemu Policji w Świnoujściu – Panu insp. Grzegorzowi Śrek.

Po złożeniu meldunku, wydana została komenda do wprowadzenia sztandaru wraz z pocztem sztandarowym.

Galę Święta Policji prowadziła Pani asp. Magdalena Figarska, natomiast zaszczytną funkcję w poczcie sztandarowym pełnił mł asp. Przemyslaw Bujnik, st. post. Mateusz Krzak oraz st. post. Kamil Zwierzchowski.

Słowa otuchy i podziękowania za codzienny trud i poświęcenie przekazał zebranym funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Komendant Miejski Policji w Świnoujściu – Pan insp. Grzegorz Śrek, dodając przy tym, jak ważne jest wsparcie ze strony rodziny dla funkcjonariuszy, którzy wychodząc na służbę, często opuszczają swoich bliskich aby narażać życie i zdrowie w służbie społeczeństwu.

Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie – Pan nadinsp. Tomasz Trawiński z okazji tegorocznych obchodów Święta Policji uhonorował, wyróżniającego się szczególnymi zasługami w pracy zawodowej pracownika Policji ryngrafem okolicznościowym, wyróznienie to otrzymał:

• Pan Marek Stefanicki, który aktualnie zajmuje stanowisko technika Zespołu Administracyjno – Gospodarczego w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, za wytrwałość i długoletni staż pracy, Komendant Miejski Policji w Świnoujściu wyróżnił  okolicznościowymi ryngrafami pracowników cywilnych Policji:

• Panią Dorotę Matkowską – zajmuje stanowisko st. technika Wydziału Kryminalnego.
• Panią Żanetę Opas – zajmuje stanowisko st. insp. Zespołu Kadr i Szkolenia.
• Panią Izabelę Koniecko – pracownika Zespołu Administracyjno – Gospodarczego.
• Panią Elżbietę Szczukowską – zajmuje stanowisko technika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego.
• Panią Karolinę Raaen – zajmuje stanowisko sekretarki Zespołu Prezydialnego.
• Pana Piotra Jamrozika – pracownika Zespołu Administracyjno – Gospodarczego.

Komendant Wojewódzki Policji – Pan insp. Tomasz Trawiński, na wniosek Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu, Pana insp. Grzegorza Śreka, rozkazem personalnym nr 2806 z dnia 13.07.2020 r. z dniem 24 lipca 2020 r., mianował na stopień mł. insp, Mirosława Bryś. Wręczenie aktu mianowania nastąpiło na obchodach Święta Policji 15 lipca 2020r w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Na wniosek Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie wyróżnił  awansem przedterminowym  3 funkcjonariuszy:

• Stopień aspiranta otrzymał:
– mł. asp.  Daniel  Jurałojć – kierownik Posterunku Polciji Świnoujście – Warszów. W służbie od 15 lat.

• Stopień sierżanta sztabowego otrzymali:
– st. sierż. Paweł Lisok– asystent Referatu Patrolowo – Interwencyjnego w służbie od 8 lat.
– st. sierż. Kamil Strzelecki – asystent Posterunku Policji  Świnoujście – Warszów w służbie od 6 lat.

• Stopień aspiranta sztabowego Policji otrzymał:
– st. asp.  Dariusz Konapacki – Dyżurny Zespołu Dyżurnych z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w służbie od        20 lat.

• Stopień starszego aspiranta Policji otrzymała:
– asp.  Magdalena Figarska w służbie od 17 lat.

• Stopień aspiranta Policji otrzymali:
– mł. asp. Jarosław Grabowski w służbie od 18 lat.
– mł. asp.  Marcin Kamiński w służbie od 13 lat.
– mł. asp.  Grzegorz Krajewski w służbie od 13 lat.
– mł. asp.  Łukasz Matwiejko w służbie od 11 lat.
– mł. asp.  Piotr Radzięta w służbie od 11 lat.
– mł. asp.  Piotr Woźny w służbie od 14 lat.

• Stopień sierżanta sztabowego Policji otrzymali:
– st. sierż.  Mateusz Czesul w służbie od 7 lat.
– st. sierż.  Joanna Pogoda w służbie od 6 lat.
– st.  sierż. Bartosz Szczepaniak w służbie od 6 lat.
– st. sierż. Adam Windak w służbie  od 7 lat.
– st. sierż. Michał Wojtasiewicz w służbie od 7 lat.
– st. sierż.  Robert  Rumistrzewicz w służbie od 6 lat.

• Stopień starszego sierżanta Policji otrzymali:
– sierż. Łukasz Gądek w służbie od 4 lat.
– sierż. Karol Witkowski w służbie od 5 lat.
– sierż. Łukasz Hojdycz w służbie od 4 lat.
– sierż. Krzysztof  Jachira w służbie od 10 lat.
– sierż. Piotr Polański w służbie od 4 lat.
– sierż. Damian Sobkowiak w służbie od 6 lat.

• Stopień sierżanta Policji otrzymali:
– st. post. Gabriela Begedza w służbie od 2 lat.
– st. post. Łukasz Liniewicz w służbie od 2 lat.
– st. post.  Michał Muzyka w służbie od 3 lata.
– st. post. Robert  Siudowski w służbie od 4 lat.
– st. post. Kamil  Zwierzchowski w służbie od 3 lat.
– st. post. Mateusz Krzak w służbie od 2 lat.
– st. post. Rafał  Jurek w służbie od 3 lat.

• Stopień starszego posterunkowego Policji otrzymali:
– post.  Mariusz Brzeziński w służbie od 2 lat.
– post. Magdalena Mieczaj  w służbie od 2 lat.
– post. Dominika Orłowska  w służbie od 2 lat.
– post. Martyna Węsierska w służbie od 2 lat.
– post.  Daniel Koczot w służbie od 2 lat.
– post.  Oskar Lindner  w służbie od 3 lat.

Za wzorowe wykonywanie zadań służbowych wysoką efektywność i zaangażowanie  Pan Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie przyznał nagrodę motywacyjną rozkazem personalnym 1484/2020 mł. asp. Krzysztofowi Szczaurkiemu i sierż. szt. Marcinowi Woźnickiemu oraz rozkazem 1498/2020 asp. szt. Tomaszowi Pasiece.

Rok 2020 był rokiem, w którym wielu doświadczonych  funkcjonariuszy przeszło na emeryturę, zadania tych policjantów zostały powierzone nowym funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. W związku z tym, że okres próby przeszli pozytywnie, Pan Komendant Miejski Policji podjął decyzję o mianowaniu niżej wymienionych :

• Rozkazem Personalnym 118/2020 z dnia 13 lipca 2020r.  mianował nadkom. Marka Gańskiego na Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z dniem 16.07.2020r.

• Rozkazem Personalnym 116/2020 z dnia 13 lipca 2020r. mianował kom. Krzysztofa Łukaszewicza na Naczelnika Wydziału Kryminalnego z dniem 16.07.2020r.
• Rozkazem Personalnym 119/2020 z dnia 13 lipca 2020r. mianował  asp. sztab. Ireneusza Markowskiego na zastępce Naczelnika  Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z dniem 16.07.2020r.

• Rozkazem Personalnym 117/2020 z dnia 13 lipca 2020r. mianował asp. sztab. Marcina Ciszka na zastępce Naczelnika Wydziału Kryminalnego z dniem 16.07.2020r.

• Rozkazem Personalnym 120/2020 z dnia 13 lipca 2020r. mianował asp. sztab. Ireneusza Kruka na kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z z dniem 16.07.2020r.

Z dniem 1 sierpnia 2020r. Komendant Miejski Policji w Świnoujściu – Pan insp. Grzegorz Śrek mianował:

• Rozkazem Personalnym 121/2020 asp. sztab. Ryszarda Ciślaka na stanowisko zastępcy dyżurnego Zespołu Dyżurnych  Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego

• Rozkazem Personalnym 123/2020 st. post. Roberta Siudowskiego na stanowisko dzielnicowego Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego

• Rozkazem Personalnym 124/2020 st. sierż. Michała Wojtasiewicza  na stanowisko asystenta Zespołu Dochodzeniowo – Śledczego Wydziału Kryminalnego

Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta – Pana Janusza Żmurkiewicza otrzymał st. sierż Paweł Lisok.

Koniec uroczystości uświetnił Pan Marek Kania, młody zdolny skrzypek, który wykonał utwory: Vittorio Monti – Czardasz, Scorpions – Wind of Change, Lindsey Stirling – Crystallize.

 

st. post. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Czytaj dalej
2 komentarze

1 Komentarz

  1. geograf temu

    18 lipca 2020 na 18:26

    Porąbało Was? Może jeszcze adresy domowe tych funkcjonariuszy podacie?

  2. ????? ➔ • temu

    18 lipca 2020 na 08:53

    Nikt mi nie powie, że policjanci, którzy urządzają sobie te pogadanki w przedszkolach, to robią to tam z narażeniem życia i zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524