Strona główna / Lokalne / Pomoc psychologiczna wciąż potrzebna. Zadzwoń albo napisz

Pomoc psychologiczna wciąż potrzebna. Zadzwoń albo napisz

Fundacja Motywacja i Działanie w okresie narodowego „lockdownu” przeprowadziła ponad 150 interwencji pomocy psychologicznej. Do terapeutów dzwonili głównie rodzice, którzy swoje domy musieli przekształcić w biura i przedszkola oraz przedsiębiorcy zaniepokojeni sytuacją finansową. Projekt, dzięki drugiej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego WZ, będzie kontynuowany.
Terapeuci z Fundacji Motywacja i Działanie pierwsze telefony od mieszkańców woj. zachodniopomorskiego w związku z pandemią koronawirusa, odebrali 1 kwietnia. Po bezpłatną pomoc psychologiczną zwracali się głównie rodzice, którzy szukali wsparcia w relacjach rodzinnych. Wówczas w ich domach działo się najwięcej. Mieszkania zamieniły się w biura, place zabaw, przedszkola i jednocześnie strefę wypoczynku. – Taka sytuacja była przyczyną narastających konfliktów i tarć. Dodatkowo napięcie przekazywane w informacjach przez media oraz domowe rodzinne debaty przechodziły na dzieci, których niepokój przejawiał się w zachowaniach złości albo lękowych, czego efektem były niepoprawne zachowania dzieci – tłumaczy terapeutka z Fundacji Motywacja i Działanie Karolina Flacht.
Po pomoc dzwoniły także osoby prowadzące własne biznesy, szczególnie te związane z branżą turystyczną. – Po majówce rozmawialiśmy częściej z przedsiębiorcami, zaniepokojonymi swoją sytuacją finansową i przestojem w pracy – dodaje terapeuta Bartosz Ślaski. Dla mieszkańców Pomorza Zachodniego stresująca też była sytuacja związana z zamkniętymi granicami.
Terapeuci w okresie trwania pierwszej edycji projektu, a więc od kwietnia do czerwca, przeprowadzili ponad 150 interwencji. Głównie za pośrednictwem videokonfrencji. W ich trakcie dzwoniący mieli przestrzeń do omówienia trudności i poznawali konstruktywne sposoby na rozładowanie napięcia.
Projekt Fundacji MiD, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, doczeka się kontynuacji.  – Powrót do „nowej” normalności, luzowanie obostrzeń nie oznacza, że uwolniliśmy się od epidemii i związanych z nią stresów i obaw. Pomoc psychologiczna jest wciąż potrzebna. Przed rodzicami i dziećmi trudny wrzesień i powrót (?) do szkół – mówi Karolina Flacht.
Organizacja na dalsze działania związane z udzielaniem bezpłatnej pomocy psychologicznej otrzymała „mały grant” (10 tys. zł). Do terapeutów (podobnie jak przy realizacji pierwszej edycji przedsięwzięcia) będzie można zadzwonić  lub napisać za pośrednictwem komunikatorów: Messenger, WhatsApp czy Skype. Rozwijana będzie także strona internetowa dostępną pod adresem: www.motywacjadlazdrowia.pl oraz fanpage w mediach społecznościowych @motywacjadlazdrowia
Projekt fundacji wpisuje się w działania Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.
–  Od początku wybuchu pandemii skupiliśmy się na rzeczy fundamentalnej, a więc zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Krok po kroku wprowadzamy założenia Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, by wspierać służbę zdrowia, przedsiębiorców, rynek pracy, osoby zagrożone wykluczeniem. Uruchomiliśmy pożyczki płynnościowe i poręczenia kredytów dla przedsiębiorców. Opracowujemy program monitorowania i prewencji epidemii COViD-19, by ułatwić dostęp do bezpłatnego wykonania testu. Cały czas współpracujemy z ochotniczymi strażami pożarnymi i z sektorem pozarządowym. Niepewność jutra powoduje, że wiele osób potrzebuje też pomocy psychologicznej, dlatego też umożliwiamy skorzystanie z takiej formy wsparcia– wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z terapeutami można skontaktować się pod numerami telefonów:
Karolina Flacht, telefon: 506 591 164
Bartosz Ślaski, telefon: 504 587 341
Porady udzielane są nieodpłatnie. Koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora.
Profil na portalu Facebook: @motywacjadlazdrowia
Strona internetowa: www.motywacjadlazdrowia.pl
Messenger, WhatsApp oraz Skype (login1: Karolina Flacht, login 2: Bartosz Ślaski)
Projekt będzie realizowany do końca września 2020 r.
Źródło: WZP

Zobacz również

Czerwona zaraza, Czas honoru. Spotkanie z Jarosławem Sokołem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Jarosławem Sokołem – scenarzystą i pisarzem o świnoujskich korzeniach, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.