Strona główna / Lokalne / W najbliższą sobotę. Szanty w muszli koncertowej

W najbliższą sobotę. Szanty w muszli koncertowej

W tym roku z powodu ogólnoświatowej pandemii nie odbywają się festiwale, w tym nasz najstarszy – po FAMIE – Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak. Mimo to, MDK Świnoujście zaprasza na sobotni (15.08) koncert szantowy do Muszli Koncertowej. Początek zabawy o godz. 17.00, wstęp wolny. Uwaga, obowiązuje reżim sanitarny!

Na scenie zobaczymy zespoły Keja, Chwaty oraz solistów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie wystąpią sprawdzone, wielokrotnie nagradzane kapele Formacja i Stary Szmugler. Będzie się działo!

Zespół Formacja powstał w 2008 roku, jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych. Przez lata skład ulegał zmianom, aż w końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki.

Repertuar Formacji to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i popularne w Polsce piosenki z kręgu „maritime folk”. Sceniczna żywiołowość uzupełniona ciekawym instrumentarium i wysmakowanymi aranżacjami to niewątpliwie to, co sprawia, że FORMACJA koncertuje od jedenastu lat. Repertuar Gdańskiej Formacji Szantowej to klasyka polskich szant, znana między innymi z wykonań Packetów, Smugglersów, Czterech Refów czy Starych Dzwonów oraz ballady morskie Janusza Sikorskiego. Powstały także autorskie piosenki GFS, między innymi “Jeśli znowu wypłynę” lub “Kaper Paweł Beneke”. Zespół ma na koncie trzy płyty: „Barowe opowieści” (jeszcze jako Gdańska Formacja Szantowa), „Renament” i „Formacja”.

Zespół Stary Szmugler powstał w 2002 roku. Powodem całego „zamieszania” była inspiracja szantami – muzyka z dawnych pokładów oraz poszukiwanie nowych kierunków muzycznych przez członków zespołu. Cześć z muzyków miała już bowiem staż w szantowym zespole Kilwater. Początkowo koncerty odbywały się w czteroosobowym składzie wokalno – instrumentalnym (gitara, gitara basowa, bodhran oraz skrzypce i mandolina) a kierunek działania był stricte folkowy – pieśni żeglarskie oraz muzyka irlandzka.

W tym czasie zespół koncertował w swoim rodzinnym mieście – Szczecinie a także w wielu innych miastach Polski grając podczas imprez okolicznościowych, koncertów klubowych oraz licznych festiwali o tematyce morskiej, niejednokrotnie zbierając dobre oceny i nagrody od jurorów i publiczności.

Przełomem w działalności zespołu był rok 2004. Wtedy to skład z czterech osób poszerzony został do sześciu, doszedł także nowy instrument – perkusja, nadając zupełnie nowe brzmienie muzyce Starego Szmuglera. Styl zespołu został określony jako folk – rock. W stałym już składzie zespół odwiedził sceny największych festiwali w kraju – początkowo jako konkursowicz (posiada spory dorobek nagród jurorskich a także tych najważniejszych – nagród publiczności), z czasem zaś jako wykonawca główny. Grupa uczestniczyła także w wielu ogólnopolskich imprezach plenerowych (np. Dni Morza) a także dawała koncerty w tematycznych pubach, tawernach na terenie całej Polski. Zespól zaliczył tez udane występy w Szwecji, Niemczech czy tez Belgii. Repertuar grupy tworzą w większości autorskie kompozycje.

Podczas koncertu obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny. Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych, zachowania odstępów (min. 1,5m), dezynfekcji rąk oraz podporządkowania się poleceniom obsługi koncertu.

 

MDK Świnoujście

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.