Strona główna / Lokalne / 1 września uczniowie ze Świnoujścia wrócą do szkół. Nauka w czasie epidemii
Foto: Fotolia

1 września uczniowie ze Świnoujścia wrócą do szkół. Nauka w czasie epidemii

Dyrektorzy placówek oświatowych przygotowując się do nowego roku szkolnego zobowiązani są do przestrzegania wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rekomendacji i zaleceń organu prowadzącego szyli samorządu Miasta Świnoujście.

Na podstawie tych zaleceń dyrektorzy świnoujskich szkół i przedszkoli opracowali regulaminy i procedury funkcjonowania swoich placówek w dobie pandemii. Procedury te wynikają ze specyfiki danej placówki, jednak wiele elementów jest wspólnych.

Przede wszystkim do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych uczeń zostanie odizolowany i będzie czekać na odbiór przez rodzica.

W przypadku pojawienia się zarażenia dyrektor będzie kontaktował się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który podejmie decyzję o dalszych krokach i formie nauki.

W placówkach obowiązywać będzie dwuzmianowość. Tak, aby wszyscy uczniowie o jednym czasie nie przebywali w szkole. Zajęcia będą mieli w swoich wydzielonych salach, do których przychodzić będą nauczyciele. Uczniowie będą wchodzić do szkoły i wychodzić różnymi wejściami. Przy każdym wejściu będą ustawione dezynfektory, a wyznaczeni pracownicy szkoły będą kontrolować dezynfekowanie rąk przez dzieci przy wchodzeniu do szkoły. W Dezynfektory będą też w każdej sali lekcyjnej i na korytarzach.

W kasach I – III oraz oddziale zero nie będzie dzwonków.  Nauczyciele będą regulowali przerwy tak, aby w czasie pobytu dzieci na korytarzu nie stykały się z uczniami innej klasy.

Uczniowie klas IV – VIII będą wychodzić na przerwy według ustalonego grafiku, piętrami. Rekomenduje się spędzanie przerw na świeżym powietrzu. Dla poszczególnych klas zostaną wyznaczone miejsca przebywania (boisko, wybieg, plac zabaw).

Maseczki nie są obowiązkowe. To dyrektor zadecyduje, czy je wprowadzi i w jakim zakresie. W niektórych szkołach zdecydowano, że maseczki lub przyłbice będą obowiązywały w czasie przechodzenia częściami wspólnymi.

Uczeń powinien posiadać własne przybory, które może pozostawić w swojej szafce szkolnej. Na lekcjach wychowania fizycznego należy unikać gier kontaktowych.

Rodzic przyprowadzający dziecko może wchodzić na teren placówki jedynie do miejsca wyznaczonego z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem i w odstępie 1,5 metrów od kolejnego rodzica z dzieckiem. Rodzic i dziecko, na wejściu, muszą posiadać maseczkę zakrywającą usta i nos oraz rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekować ręce.

Organizację pracy świetlicy szkolnej, biblioteki określi w drodze regulaminu dyrektor placówki.

Zobacz również

Ubezpieczenie PKO Dom wspiera technologia smart home

Nowy produkt ubezpieczeniowy PKO Ubezpieczenia pozwala zwiększyć ochronę domu, dzięki inteligentnym urządzeniom ostrzegającym o zagrożeniu. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.