Strona główna / Lokalne / Są środki na kontynuację działalności Centrów Usługowo-Doradczych w Euroregionie Pomerania

Są środki na kontynuację działalności Centrów Usługowo-Doradczych w Euroregionie Pomerania

20 sierpnia br. podpisana została umowa o dofinansowaniu projektu „Transgraniczna sieć Centrów – Usługowo- Doradczych jako siła napędowa polsko- niemieckiej współpracy w Euroregionie Pomerania i Powiecie Märkisch – Oderland”. Projekt ten, pod nieco zmodyfikowaną nazwą jest kontynuacją projektu realizowanego obecnie. Okres realizacji to styczeń  2021 – czerwiec 2022.

Kilka lat temu zdecydowaliśmy się jako Gmina na udział, a teraz na kontynuację projektu – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta. – Przygraniczne położenie Świnoujścia powoduje, że polsko-niemiecka współpraca w różnych dziedzinach jest zjawiskiem naturalnym. Stąd potrzeba funkcjonowania instytucji, która wspiera działania o charakterze transgranicznym. Dodatkowym argumentem przemawiającym za uczestnictwem w projekcie jest niskie zaangażowanie środków własnych gminy. Dofinansowanie ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Interreg VA wynosi bowiem aż 85 procent, a kolejne 15 procent zapewnia Gmina Miasto Świnoujście. Planowane dofinansowanie wyniesie ponad 102 000 euro.

Przypomnijmy: projekt opiera się na funkcjonowaniu sieci biur-pięciu po stronie polskiej i czterech po stronie niemieckiej. Dofinansowanie ma służyć intensyfikacji współpracy transgranicznej,  przede wszystkim w sferze gospodarczej, ale również kultury i społecznej.

Centra Usługowo- Doradcze (CUD) realizują swoje zadania m.in. poprzez pośrednictwo w kontaktach, organizację seminariów, warsztatów, wyjazdów studyjnych.

CUD w Świnoujściu otwarte zostało pod koniec listopada 2017 roku. Przez 2,5 roku z różnych form naszej działalności skorzystało ponad 1000 osób, w głównej mierze przedsiębiorcy, ale również przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji, osoby prywatne.

– Liczba ta byłaby wyższa, gdyby nie sytuacja wywołana COVID 19. Od marca do czerwca br. Centrum Usługowo- Doradcze w Świnoujściu, podobnie jak pozostałe biura, zmuszone było  zawiesić wszystkie wcześniej planowane działania. W tym czasie zgodnie z zasadą „wszystkie ręce na pokład” oddelegowani zostaliśmy przez Prezydenta Miasta celem wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu przy obsłudze tysięcy przedsiębiorców ubiegających się o pomoc finansową w ramach programów rządowych Tarczy Antykryzysowej Covid-19. Równolegle CUD prowadziło swoją podstawową działalność mimo, że spływały do nas nieliczne zapytania od przedsiębiorców – mówi Katarzyna Rówińska, kierownik CUD. – Sytuacja zmusiła nas do poszukiwania nowatorskich rozwiązań oraz przejścia na inne formy działania, głównie organizację wydarzeń online. Teraz powoli sytuacja wraca do normy, zdobyte doświadczenia pozwalają na wypracowanie dalszych rozwiązań łączących stare i nowe modele działania. Już nie tylko działania online, ale powolne wplatanie tradycyjnego kontaktu z zachowaniem standardów bezpieczeństwa jako rozwiązania hybrydowe. Opierając się na tej formule, przygotowujemy się obecnie wizytę studyjną dla przedsiębiorców na temat leczniczych właściwości lasu. Zamierzamy zaprezentować uczestnikom projekt  „Las Uzdrowiskowo- Leczniczy”, realizowany z powodzeniem od kilku lat w Gminie Heringsdorf. Na ten rok zaplanowaliśmy jeszcze kilka innych przedsięwzięć, a od stycznia 2021 rozpoczynamy realizację nowego projektu, na który niedawno podpisana została umowa o dofinansowaniu.

K. Rówińska

Centrum Usługowo- Doradcze

w Euroregionie Pomerania

Zobacz również

PKP Intercity: z soboty na niedzielę zmiana czasu – 15 pociągów stanie na godzinę

W najbliższy weekend w nocy z 30 na 31 sierpnia, w związku ze zmianą czasu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.