Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

W Świnoujściu rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

W niedzielę władze miasta i urzędnicy zebrali 1,5 tony odpadów w ramach akcji “Sprzątanie świata”. W poniedziałek mieszkańcy i turyści odkrywali tajemnice Ogrodu Sensorycznego przy Promenadzie Historycznej. W Świnoujściu rozpoczęły się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W najbliższych dniach mieszkańcy i turyści mogą liczyć na wiele ekologicznych atrakcji.

– Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu mają ogromne znaczenie dla rozwoju naszego miasta – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Na terenie Świnoujścia powstaje coraz więcej kilometrów dróg rowerowych, dbamy o rozwój turystyki pieszej, inwestując w ciągi spacerowe, a także oddaliśmy do użytku jedyny w swoim rodzaju Ogród Sensoryczny na polskim wybrzeżu.

I właśnie tajemnice Ogrodu Sensorycznego odkrywała przed mieszkańcami i turystami Sylwia Jurzyk-Nordlöw, pełnomocnik prezydenta Świnoujścia ds. środowiska.

– Ogród zmysłów został zaprojektowany z myślą o osobach z różnymi potrzebami. To miejsce, poza tym, że pięknie wygląda i pachnie, spełnia również funkcje terapeutyczne, dzięki 75 gatunkom roślin, które zostały tu posadzone – mówi Sylwia Jurzyk-Nordlöw. – Ogrody sensoryczne projektowane są w taki sposób, by oddziaływały na wiele zmysłów. Poza wzrokowym, istotny jest zapach czy dotyk. Stąd ważna jest różnorodność roślinności, zmienne podłoże, by stąpając po nim nawet boso, odczuwać, że spacerujemy po piasku, żwirze, pniach drewnianych, trawie czy korze.

Świnoujski ogród zmysłów charakteryzuje się bogatą i różnorodną roślinnością, pochodzącą z różnych regionów świata, która dzięki umiarkowanemu klimatowi miała szansę przyjąć się i rozkwitnąć nad polskim wybrzeżem. Żadna z roślin nie trafiła do Ogrodu Sensorycznego przypadkiem. O ich doborze zdecydowała ciekawa struktura, kolory kwiatów i liści, a także zapach czy specyficzny kształt. Co istotne, zostały one tak rozmieszczone, żeby każdy miał do nich dostęp, mógł przyjrzeć się im z bliska, dotknąć i poczuć intrygujący zapach. Mimo iż są to rośliny doskonale adoptujące się w klimacie Morza Bałtyckiego, to ta strefa świnoujskiego ogrodu zmysłów będzie objęta szczególną opieką. Na zimę nad drzewami będzie rozpościerany namiot, w którego wnętrzu będzie panował klimat swoistej palmiarni. Ponadto w rejon ogrodu doprowadzono sieć elektryczną, która umożliwi podłączenie kabli grzewczych chroniących korzenie roślin podczas mrozów.

– Rośliny trafiły do nas z całego świata – dodaje Sylwia Jurzyk-Nordlöw, pełnomocnik prezydenta Świnoujścia ds. środowiska. – Pochodzą z Japonii, Holandii, wysp Morza Egejskiego i Afganistanu. Dziś, w otoczeniu Promenady Historycznej i Promenady Zdrowia, są jedną z najciekawszych atrakcji zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

To tylko początek atrakcji w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. We wtorek, 22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz zachęca do pozostawienia auta w domu i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, np. rowerów czy komunikacji miejskiej. W związku z tym, komunikacja miejska w Świnoujściu będzie bezpłatna. Ekoturyści będą mogli liczyć na zniżki podczas zwiedzania Podziemnego Miasta i Fortu Gerharda, a policja bezpłatnie oznakuje rowery.

 

BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

Zmagania dzieci i dorosłych w I Baltic Bieg

W sobotę, 23 października 2021 r. odbyły się biegi zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.