Strona główna / Lokalne / Podsumujmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świnoujściu

Podsumujmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świnoujściu

Sprzątanie Świnoujścia, odkrywanie tajemnic ogrodu sensorycznego, zajęcia edukacyjne dla dzieci, dzień bez samochodu, a także nowe inwestycje na terenie miasta. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świnoujściu obfitował w wydarzenia promujące alternatywne środki poruszenia się po mieście. Mieszkańcy mogli również za darmo jeździć komunikacją miejską.

Na zdjęciu: świnoujscy urzędnicy wybrali rower jako środek transportu do pracy.

– Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu idealnie wpisują się w kierunki rozwoju naszego miasta – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Na terenie Świnoujścia powstaje coraz więcej kilometrów dróg rowerowych, dbamy o rozwój turystyki pieszej, inwestując w ciągi spacerowe. W tym roku oddaliśmy do użytku jedyny w swoim rodzaju Ogród Sensoryczny na polskim wybrzeżu. Tworzymy przyjazne mieszkańcom i środowisku otoczenie.

Sprzątanie Świnoujścia, wycieczka po ogrodzie

Zaczęliśmy w minioną niedzielę. Pracownicy świnoujskiego urzędu miejskiego, niektórzy z rodzinami, wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Przez prawie dwie godziny zebrali 1,5 tony śmieci.
– Sprzątaliśmy las pomiędzy ulicą Jachtową a Uzdrowiskową oraz wzdłuż nowej drogi pieszo – rowerowej “Na Świną” – mówi Zastępca Prezydenta Świnoujście Barbara Michalska. – Najwięcej zebraliśmy szklanych butelek i puszek.

Razem z Barbarą Michalską, II Zastępcą Prezydenta Pawłem Sujką, Sekretarzem Miasta Krzysztofem Bagińskim, Skarbnikiem Miasta Iwoną Górecką – Sęczek i urzędnikami las sprzątała także Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska.

W poniedziałek można było poznać tajemnice świnoujskiego Ogrodu Sensorycznego, które przed chętnymi odkrywała Sylwia Jurzyk-Nordlöw, pełnomocnik prezydenta Świnoujścia ds. środowiska.

– To miejsce, poza tym, że pięknie wygląda i pachnie, spełnia również funkcje terapeutyczne, dzięki 75 gatunkom roślin, które zostały tu posadzone – mówi Sylwia Jurzyk-Nordlöw. – Ogrody sensoryczne projektowane są w taki sposób, by oddziaływały na wiele zmysłów. Poza wzrokowym, istotny jest zapach czy dotyk. Stąd ważna jest różnorodność roślinności, zmienne podłoże, by stąpając po nim nawet boso, odczuwać, że spacerujemy po piasku, żwirze, pniach drewnianych, trawie czy korze. Rośliny trafiły do nas z całego świata. Dziś, w otoczeniu Promenady Historycznej i Promenady Zdrowia, są jedną z najciekawszych atrakcji zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Tajemnice ogrodu sensorycznego odkrywała Sylwia Jurzyk-Nordlöw, pełnomocnik prezydenta Świnoujścia ds. środowiska.

Dzień bez samochodu

We wtorek, 22 września jak co roku przypadł Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz zachęcał świnoujścian do pozostawienia auta w domu i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, np. rowerów czy komunikacji miejskiej.

Tego dnia komunikacja miejska w Świnoujściu była bezpłatna. Ekoturyści mogli zaś liczyć na zniżki podczas zwiedzania Podziemnego Miasta i Fortu Gerharda, a policja bezpłatnie znakowała rowery.
Według dostępnych wyników badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę. Zaś autobus, który przewozi ok. 80 pasażerów to emisja jedynie 11 g/km na osobę.

Natomiast w miastach, gdzie funkcjonuje odpowiednia infrastruktura rowerowa, mieszkańcy chętnie zamieniają cztery kółka na dwa. Rosnąca z roku na rok liczba rowerzystów to pozytywny trend. Sieć ścieżek rowerowych sukcesywnie wzbogaca się o nowe kilometry w Świnoujściu, jak i w województwie zachodniopomorskim oraz po stronie niemieckiej.

Jak uczą przykłady miast zachodu Europy (szczególnie na terenie Beneluksu), zastąpienie rowerami samochodów, czyni przestrzeń miejską zdrowszą i bardziej przyjazną. Dobrym przykładem wprowadzenia idei zrównoważonego transportu w życie jest Bruksela, gdzie cykliści są dominującą grupą użytkowników ulic.

Na zdjęciu czerwony koszt w kształcie serca, do którego na placu Wolności można wrzucać nakrętki.

W porozumieniu ze świnoujskim samorządem, na pl. Wolności stanął wielki kosz na nakrętki w kształcie serca. Akcje zbierania nakrętek to jedna z popularnych form niesienia pomocy. Nakrętki zbiera się, by pokryć koszty związane z pomocą potrzebującym.

Cele są różne – zakup wózka inwalidzkiego, sfinansowanie leczenia, pomoc domom dziecka. Plastik z korków od butelek po zmieleniu przerabia się na granulat, który można ponownie wykorzystać w procesie produkcji.

Żeby kupić chociażby wózek inwalidzki, wart wiele tysięcy złotych, trzeba zebrać kilka ton nakrętek. Kosz w kształcie serca, który stoi na placu Wolności w Świnoujściu ma pomóc w zbiórce pieniędzy na rehabilitację sześcioletniego Maksa ze Świnoujścia. Maks choruje na dystrofię mięśniową Duschenne’a.

Straż Miejska i Policja edukują. Urzędnicy na rowerach

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaprosiliśmy również najmłodszych. Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6.
– Promując zrównoważone formy mobilności, m.in. transport publiczny, rower czy ruch pieszy, nie możemy zapominać o najmłodszych mieszkańcach, dla których niezwykle istotne jest życie w czystym i ekologicznym mieście – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Świnoujścia. – Pracujemy także z uczniami, by zachęcać ich do zmiany niekorzystnych dla środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.

Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6.

Tematem spotkania Straży Miejskiej i Policji z pierwszakami Szkoły Podstawowej nr 6 było bezpieczne zachowanie się na drodze, placach zabaw i skejtparkach.

Wyjaśniono dzieciom jaki wpływ na środowisko ma wybór środka transportu. Pokazano także, jakie korzyści można osiągnąć, wybierając spacer albo rower zamiast jazdy samochodem. Starszych mieszkańców do jazdy na rowerach zachęcali urzędnicy, którzy w piątek przyjechali do pracy na dwóch kółkach.

Również w piątek ostatnie sześć sztuk z kolejnej partii stojaków na rowery zamontowano przy budynku komunalnym przy ulicy Steyera. Pozostałe stanęły m.in. przy miejskim targowisku, domu kultury, przy poczcie, na wejściu na warszowską plażę, przy ogrodzie sensorycznym.

Tylko w ciągu 1,5 roku w całym mieście zamontowano ponad takich 400 stojaków na rowery. Można więc bezpiecznie zostawić swojego dwukołowca w mieście.

Nowe inwestycje w Świnoujściu

Niespełna dwa lata ma potrwać przebudowa głównej drogi Karsiboru – 1 Maja wraz z ciągami rowerowymi. Ulica 1 Maja zostanie przebudowa na całej długości, czyli ponad 2850 metrów wraz z budową drogi rowerowej wzdłuż ulicy Mostowej (razem 3200 metrów).

Wzdłuż drogi wybudowana zostanie również droga rowerowa o szerokości 2,5 metra.

– Cieszę, że podpisujemy umowę w dniu rozpoczęcia Europejskiego tygodnia Zrównoważonego Transportu – mówi Zastępca Prezydenta Barbara Michalska. – Bo w Karsiborze powstanie  nie tylko piękna, reprezentacyjna aleja, ale również nowoczesna i bezpieczna droga rowerowa.

Nowo otwarty pumptrack na Warszowie przy ul. Norweskiej.

Gratką dla rowerzystów, szczególnie tych młodszych, będzie również nowo otwarty pumptrack na Warszowie przy ul. Norweskiej.

– Otwieramy pumptrack najszybciej jak to możliwe, żebyście mogły z niego korzystać jeszcze w tym roku, przed nadejściem chłodów – mówił na Warszowie do pierwszych korzystających z toru Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia. – Zachęcam do zabawy, ale pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Natomiast cykliści, którzy preferują dłuższe wycieczki rowerowe, znajdą na naszej stronie szczegółowe informacje na temat szlaków rowerowych w okolicy naszego miasta.

Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz również

AP Baltica Świnoujście na turnieju międzynarodowym

Dnia 20.06.2021r. drużyna żaków Akademii Piłkarskiej Baltica zagrała na międzynarodowym turnieju Chemik Cup w Policach. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.