Strona główna / Lokalne / Przystań w Łunowie cieszy żeglarzy i kajakarzy

Przystań w Łunowie cieszy żeglarzy i kajakarzy

Informacja o wybudowaniu przystani żeglarskiej w Świnoujściu – Łunowie ucieszyła żeglarzy lubiących spędzać czas na Zalewie Szczecińskim. Powody do radości mają także kajakarze lubiący podglądać przyrodę.

Spokojniejszy akwen

Nowa marina nie jest jeszcze dobrze znana żeglarzom, przez co nie ma tu tłoku. Z pewnością znajdzie swoich miłośników, którzy wolą spokojniejsze akweny niż Morze Bałtyckie.

– Dysponuje 60 miejscami postojowymi dla jachtów do 8 metrów długości i zanurzeniu do 2 m. Dwa pomosty dedykowane są dla kajaków i innego pływającego sprzętu rekreacyjnego – wymienia Marek Świderski, kierownik świnoujskich marin. – Oferuje dostęp do energii elektrycznej, i wody bezpośrednio na pomostach, korzystanie z sanitariatów i natrysków, odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz  dostęp do bezprzewodowego Internetu – dodaje.

Dwa szlaki kajakowe

Przystań żeglarska położona jest nad Wielką Strugą – odnogą Starej Świny. Można do niej wpłynąć z  jez. Wicko, jednak jednostki o większym zanurzeniu – do 2 m, do Łunowa mogą dopłynąć przez Kaczą, odnogę Starej Świny łączącą Wielką Strugę.

Na terenie przystani znajduje się  miejsce do grillowania z zapleczem do mycia naczyń i przygotowywania posiłków. Do dyspozycji żeglarzy jest automatyczna pralka i suszarka do ubrań. Bezpieczeństwo postoju zapewnia całodobowa obsługa bosmańska oraz funkcjonujący system monitoringu wizyjnego.

Z nowej przystani korzystają także kajakarze. Można tu przypłynąć własnym kajakiem lub wypożyczyć go na miejscu. Doskonale nada się jako baza wypadowa.

Wytyczono tu dwa szlaki kajakowe. Jeden 30 –kilometrowy, a drugi 60-kilometrowy. Każdy z nich można odkrywać fragmentami. Obydwie trasy mają swój początek w karsiborskiej marinie. Krótszy, 30-kilometrowy szlak, prowadzi wśród malowniczych wysepek delty Świny. Spływ gwarantuje przyrodnicze niespodzianki, choćby żeremia bobrowe i widok dostojnie kołujących nad głowami bielików. Dłuższy szlak wiedzie wokół wyspy Wolin, a jego trasa wynosi aż 60 kilometrów, więc – jak podpowiadają twórcy – doskonale nadaje się na spływ 5-dniowy.

Przystań żeglarska w Łunowie położona jest na granicy Wolińskiego Parku Narodowego. W dzielnicy jest niewielki sklep spożywczy, a także gospodarze oferujący noclegi w prywatnych domach i domkach letniskowych.

Foto: OSIR Świnoujście

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.