Strona główna / Lokalne / Trwa neutralizacja bomby. Zamknięto przeprawę promową „Centrum”

Trwa neutralizacja bomby. Zamknięto przeprawę promową „Centrum”

Od 7 rano rozpoczęto prace przy neutralizacji bomby „Tallboy” w Świnoujściu. Ta leży na dnie Kanału Piastowskiego. Równocześnie zamknięto przeprawę promową „Centrum” (promy Karsibór). Cały ruch kołowy odbywa się przez przeprawę Warszów, gdzie oprócz dwóch promów Bielik pływa także prom „Karsibór”. Bezpieczeństwa pilnują policjanci, strażnicy miejscy i żandarmi wojskowi.

Wielu kierowców było zaskoczonych zmianami w ruchu. Dojazd do przeprawy promowej odbywa się ulicami: Lutycką oraz drogą wewnętrzną od ul Karsiborskiej między cmentarzami), następnie Steyera, Daszyńskiego i Wybrzeże Władysława IV. Na ul. Steyera (odcinek od ul. Lutyckiej) oraz ul. Daszyńskiego i ul. Wybrzeże Władysława IV obowiązuje ruch jednokierunkowy w kierunku przeprawy. 

Pas ruchu dla rowerów na jezdni wzdłuż ul. Wybrzeże Władysława IV jest drugim pasem dojazdowym do przeprawy promowej.

Brytyjska bomba lotnicza Tallboy jest to jedna z największych konwencjonalnych bomb (druga w kolejności po bombie Grand Slam) zrzucanych podczas II wojny światowej. Jego masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące.

Służyły do niszczenia celów strategicznych. Korpus bomby zbudowany jest jako jednolity odlew ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W 1945 roku w rejonie Świnoujścia bomby tego typu były zrzucane przez lotnictwo brytyjskie na niemiecki krążownik LUTZOW.

Zobacz również

Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

GAZ-SYSTEM dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.