Strona główna / Lokalne / Brawo nurkowie minerzy! Tyle pozostało z ogromnego „Tallboya”

Brawo nurkowie minerzy! Tyle pozostało z ogromnego „Tallboya”

 Potężna bomba lotnicza już nam nie zagraża. Jutrzejsza ewakuacja odwołana. Przeprawa „Centrum” wraca do normalnej pracy.

Wcześniej niż planowano nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zneutralizowali ponad 5,5-tonową bombę lotniczą Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego, w pobliżu przeprawy promowej „Centrum”.

– Mamy doskonałych specjalistów nurków minerów. Pokazali, że mimo ogromnego przecież stresu, jaki im towarzyszył, potrafili maksymalnie wykorzystać dobre warunki pod wodą i dzięki temu uwolnić nas od zagrożenia szybciej, niż to planowano – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję też wszystkim służbom, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem: Policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Żegludze Świnoujskiej oraz Komunikacji Autobusowej, a także służbom miejskim oraz służbom pana wojewody.

Podczas briefingu zorganizowanego dziś (13 października 2020) przed urzędem miasta, prezydent Janusz Żmurkiewicz zwrócił się także do mieszkańców Miasta i wszystkich, którzy w dniach operacji planowali przyjazd do Świnoujścia samochodem i z niego zrezygnowali.

– Jestem dumny z naszych mieszkańców – powiedział. – Wykazali się dużym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wzięli sobie do serca mój apel i w tych dniach zamiast samochodem przesiedli się do miejskich autobusów, a z samej przeprawy promowej korzystali pieszo lub rowerem. Podobnie inni kierowcy, którzy przełożyli planowane przyjazdy do Świnoujścia na terminy po zakończeniu operacji. To dzięki takim odpowiedzialnym postawom uniknęliśmy potężnych kolejek na przeprawie i korków w samym mieście.

Dobre warunki pogodowe na Kanale Piastowskim pozwoliły specjalistom z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przyspieszyć prace nad neutralizacją Tallboya. Szybciej dokonano niwelacji dna i odsłonięcia górnej powierzchni korpusu bomby. Następnie ułożony został pierścień PCV w osi pocisku, który umożliwił przygotowanie procesu deflagracji. Jego efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz zredukowanie ilości materiału wybuchowego.

Sytuacja w mieście wraca do normy. Wszelkie obostrzenia, związane z ewakuacją i ograniczeniami w ruchu promowym zostają zniesione.

Tekst BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

6 komentarzy

  1. To już nie nurkowie minerzy, tylko milionerzy

  2. Ty się widzę znasz tylko chyba zapomniałeś na czym bo coś bredzisz. Sam jesteś żałosny.

  3. Poza gratulacjami i brawami należy się gruba premia!!!!
    Akcja na skalę światową

  4. Ale za co brawo? Że im wybuchło aż blokami zakiwa) o zamiast zgodnie z planem wypalać przez cały tydzień?
    Panie Żmurkiewicz zamiast tej nieodpowiedzialnej propagandy sukcesu sprawdźcie wieżowce którymi zakołysało na Grunwaldzkiej i Wielkopolskiej i w okolicy, a w nich windy i przyłącza gazowe oraz most na Karsibór. Przystanie promowe na przeprawie Centrum też.
    I pomyślcie co zrobić żeby przy drążeniu tunelu nie natrafić na podobne niespodzianki, bo tak miło jak dziś pod Urzędem by już nie było

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.