Strona główna / Lokalne / Świnoujście wśród liderów rankingu pozyskiwania środków unijnych

Świnoujście wśród liderów rankingu pozyskiwania środków unijnych

W zestawieniu miast na prawach powiatu, Świnoujście znalazło się wśród najlepszych i zajęło ósme miejsce w rankingu wykorzystywania środków europejskich przez samorządy 2014-2019, opracowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Do wykorzystania dostępnych środków samorządom pozostał więcej niż rok. Ale to dobry moment na przyjrzenie się, jak wyglądają dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych – piszą autorzy rankingu. Według zestawienia, opublikowanego w piśmie „Wspólnota”, w latach 2014-2019 Świnoujście wydawało ze środków UE 2496,47 zł na osobę. Daje to ósme miejsce wśród najlepszych samorządów w kraju. Pierwsze miejsce w rankingu zajęło Krosno z kwotą 4919,43 zł per capita.

– Warto inwestować w urzędzie środki w wysokiej klasy specjalistów, których zatrudniamy, bo ich ciężka i efektywna praca powoduje, że pozyskujemy fundusze, dzięki którym możemy realizować więcej inwestycji niż inne samorządy i dbać o rozwój miasta – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku miast na prawach powiatu, do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne. Zestawienie publikowane przez „Wspólnotę” jest jednym z najważniejszych, przedstawiających aktywność samorządów w Polsce.

– Środki unijne faktycznie, a nie tylko deklaratywnie stwarzają szansę na podejmowanie znaczących działań rozwojowych przez samorządy. Regionalna polityka Unii Europejskiej ma znaczenie dla wyrównywania szans rozwojowych – podsumowuje autor rankingu Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Groźna kolizja na Zalewie Szczecińskim. Statek dopłynął do Świnoujścia z rozprutym kadłubem

100-metrowy drobnicowiec wpłynął na Zalewie Szczecińskim na element bramy torowej. Ma rozpruty kadłub. Urząd Morski …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.