Strona główna / Lokalne / Świnoujscy radni zaapelowali do premiera o wstrzymanie sprzedaży stoczni

Świnoujscy radni zaapelowali do premiera o wstrzymanie sprzedaży stoczni

Świnoujscy radni na ostatniej sesji podjęli uchwałę – apel skierowany do Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów .

W uchwale czytamy:Rada Miasta Świnoujście zwraca się do Pana Premiera z apelem o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży Morskiej Stoczni Remontowej S.A. oddziału w Świnoujściu w aktualnym trybie Rada Miasta Świnoujście od wielu lat wyraża swoje zaniepokojenie działaniami organizacyjnymi dotyczącymi Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu (aktualnie oddziałem Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie), która jeszcze w 2012 roku jako dobrze prosperująca, była niezależnym podmiotem gospodarczym.

W tamtym czasie Rada jednogłośnie poparła stanowisko Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych i załogi MSR S.A. w Świnoujściu w sprawie braku akceptacji konsolidacji ze Szczecińską Stocznią Remontową „Gryfia”. Kolejne lata pokazały, że sytuacja finansowa MSR „Gryfia” z roku na rok pogarszała się. Propozycje likwidacji działalności MSR w Świnoujściu pojawiły się w roku 2017, a ówczesny właściciel „Mars” Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. zaplanował w ramach programu naprawczego, likwidację działalności stoczniowej w naszym mieście. Planowano wówczas prowadzenie recyclingu elementów platform wiertniczych oraz statków na terenach oddziału stoczni w Świnoujściu. Rada Miasta, sprzeciwiła się temu pomysłowi i wskazała jako rozsądne rozwiązanie – przywrócenie samodzielności stoczni w naszym mieście.

Samorząd Świnoujścia nie przyglądał się biernie złej sytuacji MSR „Gryfia” S.A. Oddział w Świnoujściu i razem z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego przygotował wariant awaryjny (na wypadek braku zainteresowania zakupem stoczni jako zorganizowanego przedsiębiorstwa). Zaproponowano przeprowadzenie komunalizacji i utworzenie Morskiego Parku Przemysłowego na terenie, którego prowadzona byłaby działalność stoczniowa przez mniejsze podmioty. Efektem prac było podpisanie listu intencyjnego w dniu 21.09.2020 roku, pomiędzy Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Panem Olgierdem Geblewiczem, a Prezydentem Miasta Świnoujście Panem Januszem Żmurkiewiczem, który został przedstawiony Ministrowi Gospodarki Morskiej Panu Markowi Gróbarczykowi w dniu 28.09.2020 roku oraz Ministrowi Infrastruktury Panu Andrzejowi Adamczykowi w dniu 16.10.2020 roku.

Sytuacja na rynku remontów statków wskazuje na stopniowy wzrost popytu na tego typu usługi, toteż prowadzenie takiej działalności znajdowałoby swoje uzasadnienie.

Informacja o warunkach przetargu ogłoszonego przez Zarząd Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. tzn. przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i sprzedaży prawa własności nieruchomości położonych w Świnoujściu przy ulicy Ludzi Morza 16, budzi zaniepokojenie Międzyzakładowych Organizacji Związków Zawodowych działających w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A., jej załogi oraz mieszkańców naszego miasta. Szczególnie faktem, że przetarg dotyczy jedynie działek, a nie dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tj., razem z dokami, maszynami, urządzeniami)., Sprzedaży podlegają jedynie nieruchomości gruntowe zabudowane.

Najdziwniejszy jest jeden z warunków przetargu. Podano w nim zobowiązanie nabywcy o zaprzestaniu prowadzenia działalności stoczniowej PKD 33.15.Z. Zwracamy uwagę, że warunek ten nie jest zgodny z obowiązującym ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujście. Na przedmiotowym terenie, przewidziano prowadzenie działalności stoczniowej jako wiodącej. Położenie stoczni w Świnoujściu sprawia, że armatorom statków znacznie łatwiej korzystać z usług remontowych jednostek właśnie tutaj. Ma to szczególne znaczenie dla morskich firm zlokalizowanych w Świnoujściu: Terminalu Promowego, Portu Przeładunkowego, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i wielu innych.

Najsmutniejszym elementem opisanej sytuacji jest to, iż następuje likwidacja ponad 200 miejsc pracy. Termin zwolnień pracowników jest w najgorszym możliwym czasie, kiedy panuje pandemia Covid – 19 i inne przedsiębiorstwa nie zwiększają zatrudnienia. Zatem wszystko wskazuje, iż aspekt społeczny nie był przedmiotem głębszych rozważań.

Apelujemy do Pana Premiera o pilne podjęcie działań mających na celu zaprzestanie prowadzenia przetargu na aktualnych warunkach oraz ewentualne uruchomienie przetargu, który doprowadzi do sprzedaży na warunkach wolnorynkowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ta forma ewentualnej sprzedaży zapewniałaby ciągłość działalności stoczniowej oraz utrzymanie zatrudnienia dla wykwalifikowanej załogi.

Samorządowi Świnoujścia zależy na zrównoważonym i racjonalnym wykorzystaniu terenów miasta. Gospodarka morska obok turystyki jest ważnym, strategicznym elementem rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Jednocześnie wyrażamy gotowość do podjęcia działań mających na celu dojście do konsensusu pomiędzy właścicielem, pracownikami oraz świnoujskim samorządem.

Uprzejmie prosimy Pana Premiera o przeanalizowanie przedstawionej sytuacji i podjęcie stosownych decyzji.”

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

  1. Pan Premier ma to gdzieś. Hasło „Zdradziecki rząd wyprzedaje polski majątek w obce ręce” obowiązywało w zeszłych kadencjach kiedy rządzili „oni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.