Strona główna / Lokalne / Nowe zdjęcia z placu budowy tunelu pod Świną. Zobacz!
default

Nowe zdjęcia z placu budowy tunelu pod Świną. Zobacz!

W komorze startowej – przygotowywanej dla maszyny TBM – odbywał się demontaż rozparcia tymczasowego po wykonaniu płyty dennej. Aby maszyna TBM mogła rozpocząć pracę, na wyspie Uznam, przygotowywany jest plac do jej montażu.

W ubiegłym tygodniu wzmacniano wieńce ścian szczelinowych komory startowej dla posadowienia dźwigu do opuszczania elementów TBM. Montowano pierścień startowy i uszczelniający dla TBM i przygotowano ścianę szczelinową, szczytową do montażu pierścienia. Trwała budowa przyłączy elektroenergetycznych dla TBM oraz przyłącza wody dla zasilania TBM.

W zakładzie prefabrykacji trwa produkcja segmentów obudowy tunelu. Budowany jest zakład STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Kontynuowany jest tu montaż rurociągów płuczkowych pomiędzy komorą startową TBM, a zakładem STP. Trwają roboty przy zbiornikach i silosach. Poza tym przygotowywana jest droga technologiczna do montażu podpór dla mostu, który powstanie nad drogą dla ułożenia rurociągów płuczkowych.

W zeszłym tygodniu kontynuowana była też przebudowa i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej. Przebudowywano sieci teletechniczne, a także prowadzono roboty ziemne dla zbiornika retencyjnego R1.  Wciąż prowadzone są też prace ziemne pod drogę główną DK 93.

Intensywne roboty prowadzone są też w rejonie rampy dojazdowej. W segmencie dziesiątym tunelu odkrywkowego – na wschód od ul. Karsiborskiej – trwa wykop do poziomu spodu wieńca ścian szczelinowych. Skuwany jest wierzch ścian szczelinowych i trwają przygotowania do zbrojenia wieńca ścian szczelinowych. W segmentach od piątego do siódmego rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej – kontynuowane jest zbrojenie, deskowanie i betonowanie wieńca ścian szczelinowych. Natomiast w pierwszym segmencie rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej – zabetonowano płytę denna, rozpoczęto deskowanie i zbrojenie ścian.

Na wyspie Wolin zakończyła się przebudowa linii kablowej wysokiego napięcia 110 kV. Kontynuowana jest natomiast przebudowa sieci teletechnicznych. Poza tym odbywa się zagospodarowanie placu budowy – powstaje przyłącze wody do placu budowy w rejonie planowanego miejsc wykonywania bloku serwisowego po stronie Wolin. Kontynuowane jest też wykonywanie ścian szczelinowych dla komory odbiorczej TBM, tunelu odkrywkowego oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej.

mat. UM Świnoujście/Sweco

więcej: www.tunel-swinoujscie.pl

 

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.