Strona główna / Lokalne / Dodatkowych 5 respiratorów trafi do szpitala w Świnoujściu

Dodatkowych 5 respiratorów trafi do szpitala w Świnoujściu

W listopadzie do zachodniopomorskich szpitali trafi dodatkowych 95 respiratorów. Pierwsze 25 sztuk zostało rozdysponowanych już na początku miesiąca, kolejne 70 trafi do szpitali w najbliższych dniach.

 – To bardzo istotne wzmocnienie dla szpitali, w których leczeni są pacjenci z koronawirusem – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Dzięki dodatkowemu sprzętowi z rezerw zapewnionych przez rząd, wzmocnimy opiekę nad najciężej chorymi pacjentami. 

Respiratory zostały rozdysponowane w szpitalach województwa zachodniopomorskiego zgodnie z poniższym podziałem:

 • Szpital MSWiA Szczecin – 14
 • Szpital Wojskowy 109 w Szczecinie – 12
 • Szpital w Drawsku Pomorskim –  10
 • Szpital w Goleniowie – 10
 • Szpital w Szczecinku  – 7
 • Szpital Powiatowy w Sławnie – 6
 • Szpital w Gryficach – 5
 • Szpital w Świnoujściu – 5
 • Szpital w Stargardzie – 5
 • Szpital w Choszcznie – 4
 • Regionalny Szpital w Kołobrzegu – 4
 • Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie – 2
 • Szpital Wojskowy 107 w Wałczu- 2
 • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie – 2
 • SPSK 1 w Szczecinie – 2
 • SPSK 2 w Szczecinie – 2

3 respiratory pozostaną na ten moment w rezerwie strategicznej wojewody zachodniopomorskiego – również zostanie rozdysponowany do szpitali, jeśli zajdzie taka konieczność. Sprzęt trafia do szpitali na zasadzie czasowego użyczenia i ma być wykorzystywany wyłącznie do leczenia pacjentów z COVID-19.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

3 komentarze

 1. Lekarze i ratownicy medyczni masowo narzekają na respiratory, które przyjechały do nich z Agencji Rezerw Materiałowych. Od początku pandemii w polskich szpitalach pojawiło się 2 tys. dodatkowych urządzeń. Część z nich kupiły samorządy, część organizacje pozarządowe, sporo dostarczyła Agencja Rezerw Materiałowych. Niektóre przesuwane są pomiędzy oddziałami. Do niektórych dorzucili się nawet obywatele po spontanicznych zbiórkach pieniędzy.

  Problematyczne mają być respiratory Ambul T7 od chińskiego producenta Ambulanc (Shenzhen). To one sprawiają medykom masę problemów i to one były dostarczone przez ARM. Na forach lekarzy pełno jest miażdżących komentarzy. ”Więcej tlenu pacjentowi daje ręczne pompowanie na worku” – komentuje jeden z lekarzy. „Bez kalibracji w serwisie są bezużyteczne, a już tydzień czekamy na wizytę serwisanta. Tu liczy się każda minuta” – dodaje następny.

  Jak ustaliliśmy, respirator Ambul T7 do prawidłowej pracy wymaga odpowiedniego pierwszego uruchomienia. Tak zwaną kalibrację powinien przeprowadzić w szpitalu uprawiony serwisant. Nie może tego zrobić lekarz.

  Informacja na ten temat nie dotarła jednak do wszystkich. Lekarze sami próbują je uruchamiać, bo nie mają innego sprzętu i czasu do stracenia. I trudno się im dziwić. Od działającego respiratora może zależeć życie ich pacjenta. Skoro mają respirator, to robią co mogą, żeby podłączyć pod niego chorego.

  Ci, którzy wiedzą o serwisie i tak nie mają zbyt wielkiej przewagi. Na przyjazd przeszkolonej osoby czekają nawet miesiąc. I znów – albo sami próbują uruchamiać maszyny, albo odpuszczają. A sprzęt stoi nieużywany. I nikogo nie uratuje.

 2. Koronawirus. Problem z rządowymi respiratorami. Nie udało się ich uruchomić
  Dyrektor szpitala w Mińsku Mazowieckim osobiście pojechał do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych po respiratory. Dostał maszyny rozłożone na części i zapakowane w pudełkach. Od miesiąca nie przyjechał profesjonalny serwis, aby zmontować i uruchomić sprzęt.

  Krótko trwała radość szefów szpitala w Mińsku Mazowieckiego z trzech zdobytych respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych. Od 14 października do szpitala nie dojechała ekipa serwisu producenta, która jako jedyna może dokonać legalnego montażu i pierwszego uruchomienia respiratora.

  – Według rozmów telefonicznych prowadzonych z ARM oraz przedstawicielem producenta tylko jeden autoryzowany serwis w Polsce może dokonać złożenia i pierwszego uruchomienia respiratorów. Umówiony termin uruchomienia pierwszego urządzenia to 20 listopada. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, czy serwis złoży i uruchomi pozostałe dwa urządzenia – informuje WP Marek Olewiński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ w Mińsku Mazowieckim.

  Respiratory z rządowej agencji. Szpital czeka miesiąc.

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-problem-z-rzadowymi-respiratorami-nie-udalo-sie-ich-uruchomic-6576590724422336a

  • ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

   Bo tutaj chodzi, żeby się kasiory nachapać, póki jest okazja, a nie jakieś tam respiratory.
   Złote czasy dla wichłaczy, złodziei i przekrętasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.