Strona główna / Lokalne / Nasi Czytelnicy apelują. Nie dokarmiajcie ptaków chlebem!

Nasi Czytelnicy apelują. Nie dokarmiajcie ptaków chlebem!

Nie należy dokarmiać ptaków chlebem – spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Jeden z naszych Czytelników przesłał list. Proponuje, aby miasto zamontowało tablice z informacjami o tym czym bezpiecznie dokarmiać ptaki. Treść listu publikujemy poniżej.

„Piszę w sprawie zaśmiecania w ilościach hurtowych plaży, terenów zielonych przy blokach i w okolicy kanału chlebem. Coraz częściej widać (nawet mimo pandemii) starszych ludzi, którzy dosłownie wysypują całe siatki lub (w okolicach tzw. leningradów) wiadra rozdrobnionego, często nawet zapleśniałego chleba. W sezonie na plaży przy wodzie i przy zejściach zalegały całe sterty rozsypanego przez turystów, często rozmokłego pieczywa. Ani to pożyteczne, ani estetyczne. Bez wątpienia pośrednim symbolem Świnoujścia są łabędzie, kaczki i mewy. Nie wolno karmić łabędzi chlebem, od którego się uzależniają, a spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnej choroby – kwaśnicy żołądka. Większość odmian chleba to po prostu śmieciowe żarcie dla kaczek, chociaż biały chleb (często zawierający też sól i spulchniacze) jest najgorszy i może doprowadzić do różnych problemów, w tym bardzo poważnego schorzenia o nazwie „anielskie skrzydło”, które sprawia że kaczka staje się nielotem, a w konsekwencji umiera. Może jako nowoczesne miasto, warto zastanowić się nad ustawieniem przy wejściach na plażę i nad kanałem (a może i w innych miejscach?) tablic informacyjnych, jak prawidłowo karmić ptaki, jednocześnie nie robiąc im krzywdy swoją niewiedzą? Wiele miast, a nawet spółdzielni mieszkaniowych w Polsce już takie tablice ustawiło. Koszt takich tablic nie powinien być wysoki, a chyba warto zadbać o symbole, jakimi bez wątpienia są łabędzie, mewy i kaczki. W końcu jesteśmy miastem nowoczesnym, które czerpie zyski z natury i lokalizacji. Czyż nie?”

Zobacz również

Tropikalny parkrun. Karolina i Robert najszybsi

Drugi po wznowieniu parkrun, oznaczony numerem #195, odbył się na ścieżkach Parku Zdrojowego w niemal …

Jeden komentarz

  1. Te apele to jak rzucanie grochem o ścianę.
    Polak wie lepiej.
    Widzę tabuny karmicieli przynosząych chleb ptakom przekonanych , że czynią dobrze.
    Na marginesie człowiek też się powienien wystrzegać chleba, bo kwas chlebowy zakwasza organizm człowieka powodując poważne schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.