Strona główna / Lokalne / Apel samorządowców i marszałka województwa do władz landu Meklemburgia

Apel samorządowców i marszałka województwa do władz landu Meklemburgia

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz wójtowie i burmistrzowie przygranicznych gmin zaapelowali wspólnie do władz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie o umożliwienie mieszkańcom przygranicznych miejscowości przemieszczania się w ramach małego ruchu granicznego.

– Wprowadzone ograniczenia w ruchu granicznym prowadzą do postępujących zmian w pasie przygranicznym, ale także do trudnej sytuacji pracowników i pracodawców niemogących prowadzić działalności gospodarczej – piszą we wspólnym liście samorządowcy. – Złagodzenie przepisów, na które zdecydował się już m.in. Kraj Związkowy Brandenburgia czy miasto Berlin rozwiązałoby problemy wielu mieszkańców pogranicza.

Choć obostrzenia związane z pandemią obowiązują po obu stronach granicy, to władze Meklemburgii poszły w nich najdalej spośród niemieckich przygranicznych landów. Pracowników i pełnoletnich uczniów obowiązuje codzienne składanie oświadczeń o braku objawów zachorowania na COVID-19 pracodawcy lub dyrekcji szkoły oraz obowiązek wykonania testu na obecność wirusa raz na tydzień. Podróżując, należy posiadać zaświadczenie o pracy i nauce. Efektem tych ograniczeń jest całkowity brak niemieckich sąsiadów na ulicach Świnoujścia, a co za tym idzie, ekonomiczne problemy przedsiębiorców, których byt uzależniony jest od transgranicznych relacji. Zarówno w polskich, jak i niemieckich mediach można przeczytać o pierwszych pozwach, które do niemieckiego wymiaru sprawiedliwości kierują polscy przedsiębiorcy, narażeni na wysokie koszty wykonywania testów na koronawirusa dla swoich pracowników.

– Obecna granica państwa stanowi umowną linię na mapie, w rzeczywistości to miejsce, w którym każdego dnia funkcjonują mieszkańcy obu państw – piszą samorządowcy. – Dlatego też, długotrwałe obowiązywanie ograniczeń w przemieszczaniu się osób, przyczynia się do przerwania więzi społeczno-gospodarczych.

Pod listem podpisani są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, Burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba, wójt gminy Dobra Teresa Dera i wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Komunikacja miejska. Będzie 5 nowych Solarisów

Najpóźniej za rok Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. odbierze 5 nowych autobusów wyprodukowanych przez Solaris …

2 komentarze

  1. Ale poco jak wszystkie hotele zamkniete

  2. Czas najwyszy
    Dziękujemy Panie Prezydencie
    Brawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.