Strona główna / Lokalne / Apel samorządowców i marszałka województwa do władz landu Meklemburgia

Apel samorządowców i marszałka województwa do władz landu Meklemburgia

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz wójtowie i burmistrzowie przygranicznych gmin zaapelowali wspólnie do władz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie o umożliwienie mieszkańcom przygranicznych miejscowości przemieszczania się w ramach małego ruchu granicznego.

– Wprowadzone ograniczenia w ruchu granicznym prowadzą do postępujących zmian w pasie przygranicznym, ale także do trudnej sytuacji pracowników i pracodawców niemogących prowadzić działalności gospodarczej – piszą we wspólnym liście samorządowcy. – Złagodzenie przepisów, na które zdecydował się już m.in. Kraj Związkowy Brandenburgia czy miasto Berlin rozwiązałoby problemy wielu mieszkańców pogranicza.

Choć obostrzenia związane z pandemią obowiązują po obu stronach granicy, to władze Meklemburgii poszły w nich najdalej spośród niemieckich przygranicznych landów. Pracowników i pełnoletnich uczniów obowiązuje codzienne składanie oświadczeń o braku objawów zachorowania na COVID-19 pracodawcy lub dyrekcji szkoły oraz obowiązek wykonania testu na obecność wirusa raz na tydzień. Podróżując, należy posiadać zaświadczenie o pracy i nauce. Efektem tych ograniczeń jest całkowity brak niemieckich sąsiadów na ulicach Świnoujścia, a co za tym idzie, ekonomiczne problemy przedsiębiorców, których byt uzależniony jest od transgranicznych relacji. Zarówno w polskich, jak i niemieckich mediach można przeczytać o pierwszych pozwach, które do niemieckiego wymiaru sprawiedliwości kierują polscy przedsiębiorcy, narażeni na wysokie koszty wykonywania testów na koronawirusa dla swoich pracowników.

– Obecna granica państwa stanowi umowną linię na mapie, w rzeczywistości to miejsce, w którym każdego dnia funkcjonują mieszkańcy obu państw – piszą samorządowcy. – Dlatego też, długotrwałe obowiązywanie ograniczeń w przemieszczaniu się osób, przyczynia się do przerwania więzi społeczno-gospodarczych.

Pod listem podpisani są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, Burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba, wójt gminy Dobra Teresa Dera i wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Kolejni seniorzy zostaną zaszczepieni. Szpital czeka na resztę szczepionek

Szpital Miejski im. Jana Garduły zakończył rejestrację ogłoszonych przed południem 100 szczepień przeciw grypie dla …

2 komentarze

  1. Ale poco jak wszystkie hotele zamkniete

  2. Czas najwyszy
    Dziękujemy Panie Prezydencie
    Brawo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.