Strona główna / Lokalne / Magistrat: Wielopoziomowy parking przy Bema powstanie za 1,5 roku

Magistrat: Wielopoziomowy parking przy Bema powstanie za 1,5 roku

W porównaniu z innymi podobnej wielkości, Świnoujście jest bogatym miastem. Ale wciąż nie na tyle, by budować darmowe parkingi wielopoziomowe – uważa Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Mając do wyboru, co najpierw zbudować: parking wielopoziomowy czy miejskie przedszkole, to wybiorę do drugie rozwiązanie – dodaje Janusz Żmurkiewicz. – Bo wiem, że zapewnienie dzieciom miejsc w przedszkolu czy żłobku jest dla naszych, świnoujskich rodzin, ważniejsze. To przecież jedna z podstaw ich bytu. Najpierw musimy zabezpieczyć najważniejsze potrzeby naszych mieszkańców.

Najpierw przedszkola czy parkingi?

I dlatego właśnie miasto wybudowało nowoczesne przedszkole dla 200 dzieci przy ulicy Bydgoskiej, rozbudowano też miejski żłobek. Modernizowane są szkoły i inne budynki oświatowe. Dobiega końca budowa Zakładu Opieki Długoterminowej. Tylko w tym roku oddano do użytku w sumie 100 mieszkań (budynki przy ulicy Steyera).

Miasto inwestuje też w infrastrukturę drogową. Modernizowane są kolejne ulice oraz chodniki, zarówno na prawo-, jak i lewobrzeżu. Budowana jest obwodnica wschodnia, która odciąży z ruchu główną obecnie drogę dojazdową do Centrum – ulicę Grunwaldzką. Powstają też drogi rowerowe. Trwa wreszcie realizacja marzenia pokoleń świnoujścian – budowa tunelu pod Świną. A wkrótce rozpocznie się kolejna, wielka inwestycja drogowa, tym razem na Warszowie. Jej koszt to co najmniej 140 mln złotych.

Inwestujemy też w place zabaw, boiska sportowe, bo tego w naszym mieście brakowało – mówi Janusz Żmurkiewicz. – Dobiega końca budowa nowoczesnego kompleksu sportowego Uznam Arena. Chcę, żeby nasi mieszkańcy, starsi i młodsi, mieli gdzie zadbać o swój rozwój fizyczny. Czy to źle?

W ramach polityki parkingowej powstają też nowe miejsca parkingowe. Tylko w ubiegłym roku w centrum miasta przy ulicy Rybaki powiększono bezpłatny parking z 40 do 76 miejsc postojowych. W ramach przebudowy ul. Wojska Polskiego, zbudowany został parking u zbiegu ulic 11 listopada i Legionów na blisko 180 miejsc. Powstaje także pierwszy w mieście parking wielopoziomowy.

Budowa i prowadzenie przez miasto takiego parkingu, wcale nie jest tak dobrym interesem dla samorządu, jak niektórzy próbują przekonywać, dlatego odpowiada za niego inwestor prywatny – mówi prezydent.

Samorząd czy inwestor prywatny?

Dowodem na to jest Rybnik, którego władze samorządowe zdecydowały się na takie rozwiązanie. Budowa tamtejszego parkingu wielopoziomowego kosztowała samorząd 19,9 mln złotych. Kolejne 3,3 mln złotych pochłonęła budowa drogi dojazdowej do tego parkingu. Został oddany do użytku w lutym 2019, ale… nie przypadł do gustu rybnickim kierowcom. Parkowanie tam jest bowiem płatne, podobnie jak na pozostałych miejskich parkingach i w pasach drogowych. Darmowe jest zaledwie pierwsze 15 minut. A każda godzina kosztuje 2,5 zł.

Naszym kierowcom też z pewnością nie spodobałoby się płacenie za parkowanie na miejskim parkingu wielopoziomowym – mówi prezydent. – Jestem przekonany, że wielu byłoby oburzonych, a ja sam ostro krytykowany za to, że muszą płacić za miejsce na parkingu wybudowanym z ich podatków.

Jak wyliczył jeden z rybnickich radnych, koszt budowy parkingu zwróci się miastu za… 100 lat.

Dla porównania. My, zamiast zamrozić taką kwotę na cały wiek, wybudowaliśmy za nią miejskie przedszkole dla 200 dzieci – dodaje prezydent. – Budowę parkingu wielopoziomowego przekazaliśmy natomiast prywatnemu inwestorowi. Podobnie, jak robią to inne miasta.

Jak powstaje parking przy Bema

Po raz pierwszy próbę wydzierżawienia terenu pod parking wielopoziomowy za przychodnią zdrowia (od ulicy Bema) miasto podjęło w 2017 roku. Niestety, nie było chętnych. Kolejną w październiku 2018 roku. Do przetargu wpłynęła jedna oferta, od spółki SD Park System i to z nią miasto podpisało umowę na realizację obiektu. Termin zakończenia budowy wyznaczono wówczas na 2 lata z możliwością przedłużenia o rok.

Kilka miesięcy później, dokładnie w kwietniu 2019 roku, przedstawiciele SD Park System zwrócili się do miasta o powiększenie obiektu o nadwieszenie nad drogą, co zwiększy ilość miejsc postojowych do 150. To wiązało się jednak z koniecznością wykupu części terenu od Enei, co zważywszy na procedury, zajęło trochę czasu. Dlatego dopiero w październiku tego roku sprawa dzierżawy stanęła na Radzie Miasta. Radni zgodzili się, aby dodatkowe 200 metrów kwadratowych na tzw. nadwieszenie, wydzierżawić SD Park System bezprzetargowo.

Teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, aby wykonawca kontynuował budowę – mówi prezydent. – Zgodnie z jego zapowiedzią, parking wielopoziomowy ma być gotowy za półtora roku.

Część, a dokładnie 50 procent powierzchni na parterze obiektu, będzie mógł zabudować z przeznaczeniem na usługi. Niewykluczone, że znajdą się tam gabinety lekarskie.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Za 9 euro przez miesiąc można podróżować po całych Niemczech

Za 9 euro można podróżować koleją po Niemczech przez miesiąc w czerwcu, lipcu lub sierpniu. …

14 komentarzy

 1. Zachodnie Górą

  Do Pawła. A dlaczego jedni mają mieć za darmo, a inni nie? Popieram wyspiarza 56 w tej sprawie. Co to za dzielenie ludzi? Jakim prawem się pytam? Bo na pewno nie prawem Konstytucji RP. A poza tym, każdy może powiedzieć, że on tylko do przechodni. Kto to sprawdzi? Agatowska będzie stałą i sprawdzała? hihihih

 2. Paweł. Albo jesteś człowiekiem p. Agatowskiej, albo zwyczajnie nie wiesz a gadasz. Obstawiam to pierwsze. Zadałem sobie trud i poczytałem o tym Rybniku, który tak samo jak Agatowska wskazujesz za wzór. Szkoda, że bez szczegółów… no ale wtedy cała twoja koncepcja by prysła…. W Rybniku wcale nie jest tak różowo. Za miejsce na parkingu na który tak się powołuje p. Agatowska trzeba płacić tak samo, jak na innych Miejskich Parkingach Płatnych (a takie są tam właśnie w centrum, nie ma miejskich bezpłatnych w centrum). Więc nie rób ludziom wody z mózgu, bo my nie tacy głupi, jak ci i p. Agatowskiej się wydaje

  • Albo jesteś tępy albo celowo manipulujesz bo jesteś wyznawcą Żmurkiewicza. Przykład parkingu w Rybniku Agatowska podała jako przykład że miasto może SAMO wybudować parking wielopoziomowy i nim zarządzać a nie od razu oddawać prywaciarzowi teren za prawie darmo żeby sobie biznesy robił. Agatowska ma rację, a prezydent nic nie potrafi i żale wylewa bo ktoś mu to w twarz powiedział. Facet kończył szkoły w komunie więc może by już sobie darował uszczęśliwianie ludzi swoją prehistoryczną polityką?

 3. Agatowska mówi o jakiś darmowych miejscach dla niektórych kierowców ze Świnoujścia, bo do lekarza czy coś tam. A ja się pytam, jakim prawem? Dlaczego jedni mają mieć za darmo, a inni płacić?| To jest kolejne dzielenie społeczeństwa. Już wystarczy, że PiS nas dzieli pani Agatowska. Albo wszyscy płacą, albo wszyscy mają za darmo. I tyle w temacie

 4. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Ten typ powinien co najmniej dwie kadencje temu dostać kopa w kupę i wypad z miasta.
  To jest niszczyciel miasta.

 5. Dobry człowiek. Dba o interesy. Tylko czyje? Dziwny październikowy aneks do umowy to pierwsze. Słowa o darmowych parkingach w ustach człowieka, który już 2 razy próbował objąć całe centrum miasta płatną strefą parkowania są niepokojące. To drugie. A po trzecie z doświadczenia wiem, że jak tylko powstanie to coś za przychodnią to wokół natychmiast powstanie droższa miejska strefa parkowania. A po za tym ciekawe, że prywatnemu inwestorowi to się opłaci a miastu nie. Dziwne. I ma koniec trzeba powiedzieć, że cała wypowiedź naszpikowana jest chwytami socjotechnicznymi (przedszkola, czy jak się okazuje koszmarnie drogie mieszkania dla zamożnych)

 6. do mieszkanki. boś tępa hehehehe

 7. Teraz jak nie ma turystów, to i nie ma większych problemów z parkowaniem.

 8. Oooo już się odezwał hejt pani wiewióry i jej popleczników 🙂 Ludzie dajcie sobie na luz, bo was złość zeżre od środka

 9. Marta. pokaż mi gdzie budują wielopoziomowy parking bezpłatny dla mieszkańców i przedszkola? CZEKAM

  • A kto i gdzie powiedział o bezpłatnych parkingach? Agatowska o tym w swoim vlogu nie mówiła. Trzy razy słuchałem. Powiedziała o kilku bezpłatnych miejscach na tym parkingu dla osób które przyjeżdżają do przychodni na wizytę. I powiedziała prawdę bo zmurkiewicz swietnie zadbał o interes wykonawcy parkingowca, dostał nawet miejsca na usługi podobno medyczne. Ale jaja lekarze będą wynajmować gabinety w parkingowcu zamiast w budynku przychodni, czyli prezydent pozwala żeby miejska firma traciła. Te stawki są skandaliczne i śmierdzi to na odległość. Gadki typu przedszkole czy parkingowiec to bajeczka dla naiwnych takich jak HANS24. Jak żmurkieiwcz sam przyznaje że miasto jest bogate to że nie potrafi zbudować parkingowca i przedszkola i jeszcze tam czego to kompromitacja. Taki Rybnik może zbudować i nie daje prezentów bogatym inwestorom.

 10. Przekazanie budowy parkingu prywatnemu inwestorowi jest takim korzystnym posunięciem? 1400 zł miesięcznej dzierżawy po uruchomieniu parkingu za teren w samym centrum miasta?! Nie ogarniam….
  Interesuje mnie jeszcze sens budowy lokali usługowych zamiast miejsc parkingowych, naprawdę ktoś otworzy gabinet na parkingu obok przychodni?

 11. „– W porównaniu z innymi podobnej wielkości, Świnoujście jest bogatym miastem. Ale wciąż nie na tyle, by budować darmowe parkingi wielopoziomowe – uważa Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.” – Przeżarł pieniądze, to nie ma.

 12. Hahah jaki bezradny ten nasz prezydent że nie potrafi jednak chyba rządzic tak bogatym miastem że musi wybierać czy parking niezbędny dla mieszkańców czy przedszkole też niezbędne. W innych miastach potrafią budować i jedno i drugie a tu 20 lat rządzenia i mało co zrobiono dla mieszkańców a świnoujskie ulice to jedna wielka katastrofa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.