Połącz się z nami

Lokalne

Magistrat: Wielopoziomowy parking przy Bema powstanie za 1,5 roku

Opublikowano

w dniu

W porównaniu z innymi podobnej wielkości, Świnoujście jest bogatym miastem. Ale wciąż nie na tyle, by budować darmowe parkingi wielopoziomowe – uważa Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Mając do wyboru, co najpierw zbudować: parking wielopoziomowy czy miejskie przedszkole, to wybiorę do drugie rozwiązanie – dodaje Janusz Żmurkiewicz. – Bo wiem, że zapewnienie dzieciom miejsc w przedszkolu czy żłobku jest dla naszych, świnoujskich rodzin, ważniejsze. To przecież jedna z podstaw ich bytu. Najpierw musimy zabezpieczyć najważniejsze potrzeby naszych mieszkańców.

Najpierw przedszkola czy parkingi?

I dlatego właśnie miasto wybudowało nowoczesne przedszkole dla 200 dzieci przy ulicy Bydgoskiej, rozbudowano też miejski żłobek. Modernizowane są szkoły i inne budynki oświatowe. Dobiega końca budowa Zakładu Opieki Długoterminowej. Tylko w tym roku oddano do użytku w sumie 100 mieszkań (budynki przy ulicy Steyera).

Miasto inwestuje też w infrastrukturę drogową. Modernizowane są kolejne ulice oraz chodniki, zarówno na prawo-, jak i lewobrzeżu. Budowana jest obwodnica wschodnia, która odciąży z ruchu główną obecnie drogę dojazdową do Centrum – ulicę Grunwaldzką. Powstają też drogi rowerowe. Trwa wreszcie realizacja marzenia pokoleń świnoujścian – budowa tunelu pod Świną. A wkrótce rozpocznie się kolejna, wielka inwestycja drogowa, tym razem na Warszowie. Jej koszt to co najmniej 140 mln złotych.

Inwestujemy też w place zabaw, boiska sportowe, bo tego w naszym mieście brakowało – mówi Janusz Żmurkiewicz. – Dobiega końca budowa nowoczesnego kompleksu sportowego Uznam Arena. Chcę, żeby nasi mieszkańcy, starsi i młodsi, mieli gdzie zadbać o swój rozwój fizyczny. Czy to źle?

W ramach polityki parkingowej powstają też nowe miejsca parkingowe. Tylko w ubiegłym roku w centrum miasta przy ulicy Rybaki powiększono bezpłatny parking z 40 do 76 miejsc postojowych. W ramach przebudowy ul. Wojska Polskiego, zbudowany został parking u zbiegu ulic 11 listopada i Legionów na blisko 180 miejsc. Powstaje także pierwszy w mieście parking wielopoziomowy.

Budowa i prowadzenie przez miasto takiego parkingu, wcale nie jest tak dobrym interesem dla samorządu, jak niektórzy próbują przekonywać, dlatego odpowiada za niego inwestor prywatny – mówi prezydent.

Samorząd czy inwestor prywatny?

Dowodem na to jest Rybnik, którego władze samorządowe zdecydowały się na takie rozwiązanie. Budowa tamtejszego parkingu wielopoziomowego kosztowała samorząd 19,9 mln złotych. Kolejne 3,3 mln złotych pochłonęła budowa drogi dojazdowej do tego parkingu. Został oddany do użytku w lutym 2019, ale… nie przypadł do gustu rybnickim kierowcom. Parkowanie tam jest bowiem płatne, podobnie jak na pozostałych miejskich parkingach i w pasach drogowych. Darmowe jest zaledwie pierwsze 15 minut. A każda godzina kosztuje 2,5 zł.

Naszym kierowcom też z pewnością nie spodobałoby się płacenie za parkowanie na miejskim parkingu wielopoziomowym – mówi prezydent. – Jestem przekonany, że wielu byłoby oburzonych, a ja sam ostro krytykowany za to, że muszą płacić za miejsce na parkingu wybudowanym z ich podatków.

Jak wyliczył jeden z rybnickich radnych, koszt budowy parkingu zwróci się miastu za… 100 lat.

Dla porównania. My, zamiast zamrozić taką kwotę na cały wiek, wybudowaliśmy za nią miejskie przedszkole dla 200 dzieci – dodaje prezydent. – Budowę parkingu wielopoziomowego przekazaliśmy natomiast prywatnemu inwestorowi. Podobnie, jak robią to inne miasta.

Jak powstaje parking przy Bema

Po raz pierwszy próbę wydzierżawienia terenu pod parking wielopoziomowy za przychodnią zdrowia (od ulicy Bema) miasto podjęło w 2017 roku. Niestety, nie było chętnych. Kolejną w październiku 2018 roku. Do przetargu wpłynęła jedna oferta, od spółki SD Park System i to z nią miasto podpisało umowę na realizację obiektu. Termin zakończenia budowy wyznaczono wówczas na 2 lata z możliwością przedłużenia o rok.

Kilka miesięcy później, dokładnie w kwietniu 2019 roku, przedstawiciele SD Park System zwrócili się do miasta o powiększenie obiektu o nadwieszenie nad drogą, co zwiększy ilość miejsc postojowych do 150. To wiązało się jednak z koniecznością wykupu części terenu od Enei, co zważywszy na procedury, zajęło trochę czasu. Dlatego dopiero w październiku tego roku sprawa dzierżawy stanęła na Radzie Miasta. Radni zgodzili się, aby dodatkowe 200 metrów kwadratowych na tzw. nadwieszenie, wydzierżawić SD Park System bezprzetargowo.

Teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, aby wykonawca kontynuował budowę – mówi prezydent. – Zgodnie z jego zapowiedzią, parking wielopoziomowy ma być gotowy za półtora roku.

Część, a dokładnie 50 procent powierzchni na parterze obiektu, będzie mógł zabudować z przeznaczeniem na usługi. Niewykluczone, że znajdą się tam gabinety lekarskie.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
14 komentarzy

1 Komentarz

 1. Zachodnie Górą temu

  27 listopada 2020 na 08:30

  Do Pawła. A dlaczego jedni mają mieć za darmo, a inni nie? Popieram wyspiarza 56 w tej sprawie. Co to za dzielenie ludzi? Jakim prawem się pytam? Bo na pewno nie prawem Konstytucji RP. A poza tym, każdy może powiedzieć, że on tylko do przechodni. Kto to sprawdzi? Agatowska będzie stałą i sprawdzała? hihihih

 2. Robert temu

  23 listopada 2020 na 13:45

  Paweł. Albo jesteś człowiekiem p. Agatowskiej, albo zwyczajnie nie wiesz a gadasz. Obstawiam to pierwsze. Zadałem sobie trud i poczytałem o tym Rybniku, który tak samo jak Agatowska wskazujesz za wzór. Szkoda, że bez szczegółów… no ale wtedy cała twoja koncepcja by prysła…. W Rybniku wcale nie jest tak różowo. Za miejsce na parkingu na który tak się powołuje p. Agatowska trzeba płacić tak samo, jak na innych Miejskich Parkingach Płatnych (a takie są tam właśnie w centrum, nie ma miejskich bezpłatnych w centrum). Więc nie rób ludziom wody z mózgu, bo my nie tacy głupi, jak ci i p. Agatowskiej się wydaje

  • Jurek temu

   24 listopada 2020 na 13:00

   Albo jesteś tępy albo celowo manipulujesz bo jesteś wyznawcą Żmurkiewicza. Przykład parkingu w Rybniku Agatowska podała jako przykład że miasto może SAMO wybudować parking wielopoziomowy i nim zarządzać a nie od razu oddawać prywaciarzowi teren za prawie darmo żeby sobie biznesy robił. Agatowska ma rację, a prezydent nic nie potrafi i żale wylewa bo ktoś mu to w twarz powiedział. Facet kończył szkoły w komunie więc może by już sobie darował uszczęśliwianie ludzi swoją prehistoryczną polityką?

 3. wyspiarz 56 temu

  23 listopada 2020 na 13:39

  Agatowska mówi o jakiś darmowych miejscach dla niektórych kierowców ze Świnoujścia, bo do lekarza czy coś tam. A ja się pytam, jakim prawem? Dlaczego jedni mają mieć za darmo, a inni płacić?| To jest kolejne dzielenie społeczeństwa. Już wystarczy, że PiS nas dzieli pani Agatowska. Albo wszyscy płacą, albo wszyscy mają za darmo. I tyle w temacie

 4. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  21 listopada 2020 na 10:17

  Ten typ powinien co najmniej dwie kadencje temu dostać kopa w kupę i wypad z miasta.
  To jest niszczyciel miasta.

 5. kris temu

  20 listopada 2020 na 18:04

  Dobry człowiek. Dba o interesy. Tylko czyje? Dziwny październikowy aneks do umowy to pierwsze. Słowa o darmowych parkingach w ustach człowieka, który już 2 razy próbował objąć całe centrum miasta płatną strefą parkowania są niepokojące. To drugie. A po trzecie z doświadczenia wiem, że jak tylko powstanie to coś za przychodnią to wokół natychmiast powstanie droższa miejska strefa parkowania. A po za tym ciekawe, że prywatnemu inwestorowi to się opłaci a miastu nie. Dziwne. I ma koniec trzeba powiedzieć, że cała wypowiedź naszpikowana jest chwytami socjotechnicznymi (przedszkola, czy jak się okazuje koszmarnie drogie mieszkania dla zamożnych)

 6. gość temu

  20 listopada 2020 na 15:02

  do mieszkanki. boś tępa hehehehe

 7. Monia temu

  20 listopada 2020 na 15:01

  Teraz jak nie ma turystów, to i nie ma większych problemów z parkowaniem.

 8. grand temu

  20 listopada 2020 na 15:00

  Oooo już się odezwał hejt pani wiewióry i jej popleczników 🙂 Ludzie dajcie sobie na luz, bo was złość zeżre od środka

 9. HANS24 temu

  20 listopada 2020 na 14:59

  Marta. pokaż mi gdzie budują wielopoziomowy parking bezpłatny dla mieszkańców i przedszkola? CZEKAM

  • Paweł temu

   21 listopada 2020 na 09:25

   A kto i gdzie powiedział o bezpłatnych parkingach? Agatowska o tym w swoim vlogu nie mówiła. Trzy razy słuchałem. Powiedziała o kilku bezpłatnych miejscach na tym parkingu dla osób które przyjeżdżają do przychodni na wizytę. I powiedziała prawdę bo zmurkiewicz swietnie zadbał o interes wykonawcy parkingowca, dostał nawet miejsca na usługi podobno medyczne. Ale jaja lekarze będą wynajmować gabinety w parkingowcu zamiast w budynku przychodni, czyli prezydent pozwala żeby miejska firma traciła. Te stawki są skandaliczne i śmierdzi to na odległość. Gadki typu przedszkole czy parkingowiec to bajeczka dla naiwnych takich jak HANS24. Jak żmurkieiwcz sam przyznaje że miasto jest bogate to że nie potrafi zbudować parkingowca i przedszkola i jeszcze tam czego to kompromitacja. Taki Rybnik może zbudować i nie daje prezentów bogatym inwestorom.

 10. mieszkanka temu

  20 listopada 2020 na 14:34

  Przekazanie budowy parkingu prywatnemu inwestorowi jest takim korzystnym posunięciem? 1400 zł miesięcznej dzierżawy po uruchomieniu parkingu za teren w samym centrum miasta?! Nie ogarniam….
  Interesuje mnie jeszcze sens budowy lokali usługowych zamiast miejsc parkingowych, naprawdę ktoś otworzy gabinet na parkingu obok przychodni?

 11. ?? temu

  20 listopada 2020 na 14:12

  „– W porównaniu z innymi podobnej wielkości, Świnoujście jest bogatym miastem. Ale wciąż nie na tyle, by budować darmowe parkingi wielopoziomowe – uważa Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.” – Przeżarł pieniądze, to nie ma.

 12. Marta temu

  20 listopada 2020 na 13:50

  Hahah jaki bezradny ten nasz prezydent że nie potrafi jednak chyba rządzic tak bogatym miastem że musi wybierać czy parking niezbędny dla mieszkańców czy przedszkole też niezbędne. W innych miastach potrafią budować i jedno i drugie a tu 20 lat rządzenia i mało co zrobiono dla mieszkańców a świnoujskie ulice to jedna wielka katastrofa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524