Strona główna / Lokalne / Tygodniowy raport postępu prac budowy tunelu pod Świną

Tygodniowy raport postępu prac budowy tunelu pod Świną

Montaż pierścienia startowego oraz łoża dla maszyny TBM, zbrojenie i betonowanie toru dla bram TBM – m. in. takie prace odbywały się w ubiegłym tygodniu w komorze startowej na wyspie Uznam. Cały czas trwa również budowa przyłączy elektroenergetycznych dla TBM oraz montaż stacji TRAFO. Kontynuowane jest odwadnianie szybu startowego, a także organizowanie placu budowy do montażu „wielkiego kreta” i wiercenia tunelu.

W zeszłym tygodniu intensywne roboty prowadzono w rejonie rampy dojazdowej,
w segmentach od pierwszego do dziesiątego. W pierwszym segmencie rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej – zbrojono, deskowano i betonowano ściany.
W segmentach S5 – S7 trwa wylewanie betonu podkładowego pod rozpory stałe i skuwanie zamków w ścianach szczelinowych pod rozpory stałe. Natomiast w dziesiątym segmencie tunelu odkrywkowego – na wschód od ul. Karsiborskiej – zbrojone są wieńce ścian szczelinowych. Na całym odcinku od S1 do S10 kontynuowane jest odwadnianie wykopu.

Nie ustają prace przy uzbrojeniu terenu. Trwa budowa i przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej oraz przebudowa sieci teletechnicznych. Prowadzone są roboty ziemne dla zbiornika retencyjnego R1.

Trwa budowa zakładu STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Kontynuowane były roboty przy zbiornikach i silosach STP. Zamontowano elementy kontenerowe STP oraz estakadę dla rurociągów płuczkowych nad drogą technologiczną. W zakładzie prefabrykacji stale produkowane są segmenty obudowy tunelu.

W miejscu planowanego bloku serwisowego wykonywane są kolumny jet-grouting.

Prowadzone są roboty ziemne pod drogę główną DK 93. Z kolei na placu budowy trwa kształtowanie hałdy zmagazynowanego urobku z wykopu do ponownego wykorzystania na nasypy.

Tymczasem na wyspie Wolin kontynuowana jest przebudowa sieci teletechnicznych. Wykonywane są ściany szczelinowe dla komory odbiorczej TBM, tunelu odkrywkowego oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej. W ubiegłym tygodniu trwał montaż inklinometrów i ekstensometrów w sekcjach ścian szczelinowych dla pomiaru odkształceń i przemieszczeń ścian szczelinowych. Montowano też piezometry do kontroli poziomu wody gruntowej.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Już w tę sobotę Piknik Rodzinny Osiedla Warszów

– Wspólnie z Agnieszką Krawczyk i wieloma naszymi wolontariuszami już dzisiaj przyłączamy się do zaproszenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.