Strona główna / Lokalne / Zamknęli falochron przed mieszkańcami! Latem nie wejdą tam turyści?

Zamknęli falochron przed mieszkańcami! Latem nie wejdą tam turyści?

Nie do wiary! Najdłuższy w Europie kamienny falochron zamknięto na kłódkę. Nie wiadomo co jest powodem, nie opublikowano wcześniej żadnej informacji. Zwyczajnie ustawiono bramę i zamknięto na kłódkę. Wcześniej podobnie zrobiono z fragmentem plaży pomiędzy falochronem wschodnim a centralnym.

Falochron jest obiektem hydrotechnicznym Urzędu Morskiego w Szczecinie. W piątek pojawiła się tam brama, obok stanął ochroniarz.

– Ochroniarze wyjaśniają, że nie można już wchodzić na falochron – pisze pan Cezary.

Na dowód tego zrobił zdjęcie.

Chodzi o falochron centralny, wcześniej zwany wschodnim. Wysłaliśmy w tej sprawie pytanie do Urzędu Morskiego z prośbą o wytłumaczenie sytuacji. Czekamy na odpowiedź.

Falochron wschodni ma długość 1400 m.  Jest to najdłuższy zbudowany z kamienia falochron w całej Europie. Miejsce do tej pory wykorzystywane było przez spacerowiczów, turystów do robienia pamiątkowych zdjęć, a także zakochanych do romantycznych spacerów o zachodzie słońca.

Na falochronie umieszczono zabytkową tablicę, która odnosi się do pierwszej wizyty króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, w Świnoujściu.

Budowę świnoujskich falochronów rozpoczęto w maju 1818 roku. W czerwcu 1820 r., w ramach podróży inspekcyjnej po Pomorzu, król Fryderyk Wilhelm III przybył do Świnoujścia drogą lądową, ze Szczecina przez Wolin, by obejrzeć ówczesne arcydzieło inżynierii morskiej, czyli będące jeszcze w budowie falochrony. W towarzystwie dość licznego orszaku król przeszedł aż do ówczesnego zakończenia falochronu centralnego, gdzie przyglądał się budowie. W tym właśnie miejscu została wmurowana pierwsza pamiątkowa tablica z królewskim monogramem, o wymiarach 129 x 93 cm.

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

25 komentarzy

 1. Niech się wezmą za te bezpańskie koty. Wyłapią, wykastrują, dadzą do adpocji bo tragedia podczas wędrówek ptaków na falochronie.

  • do pseudo-ornito

   To masz chłopie problem… siedliska Natury 2000 zalewane betonem, syf, hałas, zanieczyszczenia, a ty mas problem z 4 kotami… Jest taki ptak głuptak?

 2. Co się dziwicie, przecież jest to prywatny folwark Terminalu LNG. Jak tak będą się panoszyć, to wprowadzą zakaz plażowania i kąpieli w odległości 2km od płotu LNG. Co na to promujący turystykę prezydent tego zaścianka?

  • 2 km od terminala LNG plaży nie będzie bo zajmie ją Terminal Kontenerowy, który ściągnął nam na głowę Żmurkiewicz ze swoimi przydupasami radnymi PO, PiS, GM i żmurasowymi. Tam już nie będzie niczego. Twybraliście go to macie.

 3. Ma Pan rację, bo turyści dla tych walorów dotychczas przyjeżdżali. Krótko i mądrze! Na temat!

 4. Nich wytną wszystkie drzewa dla betonu. Niech pozamykają plaże i falochrony. Po jaką cholerę budują tunel. Przecież nikt tu nie przyjedzie. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Świnoujścia.

 5. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  To nie ich, więc nie zabierają te swoje brudne łapy, bo zostaną oddzielone od tułowia.

 6. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Chcieli palec, a k^%y wzięli nam całą rękę.

 7. To się nazywa demokeacja, turystyka, spacery gdzie? Plażę ogrodzili, falochron zamkneli, niech zaraz kontenery zaczną budować…
  NATURA 2000 to się nazywa. — Betoniarnia.!!!

 8. Padalce nie ludzie bez szacunku do historii i zwykłych ludzi

 9. to jakiś żart? jak to zamknęli?

 10. Pier&^%$ony Szczecin na każdym kroku odcina Nas od wody.
  Tak być nie może.

 11. W …pie mają nas mieszkańców, turystów. Teraz będą mieli argument, że turystyka po pandemii padnie, to nawet kilka terminali kontenerowych warta wybudować, będą mieli placowi i jasie suwnicowe pracę. Zobaczycie, że tak zaraz co niektórzy ważni tego miasto nakręcą spiralę. Ciekawa, czy taka Hiszpania, Chorwacja czy Słowenia by tak zrobili. Wyć z rozpaczy się chce. Gdzie są ci, co dbają o losy mieszkańców, co daliśmy im mandat. Ręce opadają i wyć z rozpaczy się chce. Na prawobrzeżu w czasie lipca i sierpnia codziennie, słońce czy deszcz przemieszczali się setki, ba tysiące turystów. Są zauroczeni tą częścią Świnoujścia.

 12. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

  Ta bramka niedługo wpadnie do kanału razem z tym cieciem.

  • To się nazywa demokeacja, turystyka, spacery gdzie? Plażę ogrodzili, falochron zamkneli, niech zaraz kontenery zaczną budować…
   NATURA 2000 to się nazywa. — Betoniarnia.!!!

  • Wstyd….teraz niech wiatrak drutem kolczastym odgrodzą a i latarnie wyburza jak wszystko to wszystko zabrać…po co to komu……kpina…..

 13. Zróbmy petycje i poinformujmy o wszystkim posłów – pana Brudzińskiego itd.

 14. Stanowił zagrożenie dla ludzi, za słaba wentylacja 🙂

  • Do fsfsfsa22
   Brudziński… hahhhah dobre ! Za zamkniecie Falochronu Zachodniego odpowiada właśnie ekipa Pana Brudzińskiego …i Urząd Morski i ZPMSzŚ to instytucje państwowe , trwa gnojenie Świnoujścia za… wybory !
   MSR , falochron zaraz zamnką plaże i przejście na Wiatrak i jest pewnie jeszcze pewnie kilka innych pomysłów w głowkach pis.Żmurkiewicz może sobie protestować … e mailami.

 15. A budowa drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika LNG nic Wam nie mówi?

 16. Sprawa jasna jak drut panom nie chciało się grodzić plaży od strony falochronu to zamknęli falochron. Przecież ci ludzie w d..ie mają i mieszkańców i turystów i was wszystkich razem wziętych. Jestem ciekawa jak te piskorze kłamczuchy jutro się będą wiły i kłamały i opowiadały i wymyślały jakie to ważne żeby 1500 metrów od metanowca nie było nikogo.. A od zbiornika z 200 000m3 gazu 700 m mogą mieszkać ludzie???????????????????

 17. Najpierw zamknęli nielegalnie plaże, teraz zamykają falochron zaraz zamkną drogę na latarnię. Trzeba zrobić protest bo to NASZE MIASTO A NIE JAKIŚ CWANIAKÓW Z LNG I ŻMURKIEWICZA

 18. skandal i sk…stwo to mało powiedziane

 19. Pytanie czy Żmurkiewicz o tym wiedział?

 20. sk….yny , jadę tam zobaczymy co mi zrobią , i na jaki paragraf się powołają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.