Strona główna / Lokalne / Ważna deklaracja Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie w sprawie zamkniętego falochronu

Ważna deklaracja Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie w sprawie zamkniętego falochronu

Falochron w Świnoujściu będzie otwarty dla turystów i mieszkańców – zadeklarował Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie na antenie stacji Twoje Radio.

Wiosną będzie można spacerować jak dawniej. Chodzi o falochron na prawobrzeżu w dzielnicy Warszów.

– Zdajemy sobie sprawę, że to jest obiekt, który jest atrakcją turystyczną.  Mogę na pewno jasno zadeklarować, jeśli chodzi o powrót w sezonie wiosennym i letnim, to taki kompromis na pewno da się osiągnąć – powiedział Wojciech Zdanowicz.

Falochron zamknięto go na wniosek spółki Polskie LNG – operatora gazoportu. Ma to związek z rozpoczęciem prac przy powiększeniu terminala gazowego.

Falochron wschodni ma długość 1400 m.  Jest to najdłuższy zbudowany z kamienia falochron w całej Europie. Miejsce do tej pory wykorzystywane było przez spacerowiczów, turystów do robienia pamiątkowych zdjęć, a także zakochanych do romantycznych spacerów o zachodzie słońca.

Na falochronie umieszczono zabytkową tablicę, która odnosi się do pierwszej wizyty króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, w Świnoujściu.

Budowę świnoujskich falochronów rozpoczęto w maju 1818 roku. W czerwcu 1820 r., w ramach podróży inspekcyjnej po Pomorzu, król Fryderyk Wilhelm III przybył do Świnoujścia drogą lądową, ze Szczecina przez Wolin, by obejrzeć ówczesne arcydzieło inżynierii morskiej, czyli będące jeszcze w budowie falochrony. W towarzystwie dość licznego orszaku król przeszedł aż do ówczesnego zakończenia falochronu centralnego, gdzie przyglądał się budowie. W tym właśnie miejscu została wmurowana pierwsza pamiątkowa tablica z królewskim monogramem, o wymiarach 129 x 93 cm.

Zobacz również

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Morski żywioł nie był nigdy Waszym wrogiem, nie był też przyjacielem. Ale wiedzieliście doskonale, że …

4 komentarze

 1. co za dyletanctwo dziennikarskie (stosowne do UM):
  – na prawobrzeżu w dzielnicy Warszów są 2 falochrony,
  – w kwestii zamknięcia nie chodzi o falochron wschodni – ten od zawsze był niedostępny i stanowi enklawę dla ptaków (m.in. bieliki) i …lisów,
  – chodzi o zamknięcie falochronu centralnego – kiedyś wschodniego(!),
  – jest jeszcze falochron zachodni, ten ze stawą Młyny – dziennikarsko zwaną W……
  I jeszcze jedno, znikoma ilość osób odwiedzała falochron z uwagi na jego historię – won z tymi kompleksami historycznymi!
  Hasło W*P**R**L*C ma kolejne zastosowanie!

 2. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

  A co piernik do wiatraka?

 3. A my mieszkańcy to co? Dla kogo jest miasto! I jego obiekty służące wypoczynkowi przede wszystkim mieszkańcom? Gdzie mamy wypoczywać? na ulicy, placu wolności, czy zatłoczonej promenadzie?

 4. Obserwator ptaków

  Czyli jesienią i zimą będzie zamknięty , akurat w okresie który mnie najbardziej interesuje .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.