Strona główna / Lokalne / Radni zadecydowali. Stanisław Bartkowiak oraz ks. Roman Garbicz zostali Honorowymi Obywatelami Świnoujścia

Radni zadecydowali. Stanisław Bartkowiak oraz ks. Roman Garbicz zostali Honorowymi Obywatelami Świnoujścia

Dziś, na wniosek Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujście. Do grona Honorowych Obywateli dołączyli: radny Stanisław Bartkowiak oraz ksiądz Roman Garbicz.

Stanisław Edward Czesław Bartkowiak urodził się 13 października 1938 roku w Poznaniu, jednak niemal całe swoje dorosłe życie związał ze Świnoujściem, walnie przyczyniając się do jego rozwoju, jako aktywny samorządowiec i przedstawiciel władz miasta. Jego działalność, zarówno w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia, jak i obecnie, predysponuje go, by na trwałe zapisać się w pamięci mieszkańców miasta.

Siedmioletni okres nauki w szkole podstawowej rozpoczął kilka miesięcy po zakończeniu działań wojennych, we wrześniu 1945 roku. Przez cztery lata pobierał nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego, które ukończył w roku 1956. Następnym etapem w karierze naukowym były studia na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego, gdzie uzyskał tytuł magistra inż. komunikacji w specjalności budowa dróg i lotnisk. 1 grudnia 1961 roku podjął pierwszą pracę w Poznańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodno – Inżynieryjnego jako inżynier stażysta oraz geodeta na budowach w Żaganiu (przy wznoszeniu zapory Gorzupia na rzece Bóbr), Nowej Soli (przy przebudowie slipów w Stoczni Rzecznej) oraz w Stargardzie Szczecińskim, przy modernizacji lotniska Kluczewo.

Rok 1962 były wyjątkowym momentem w życiu Stanisława Bartkowiaka. To czas, kiedy ożenił się z Bożeną oraz oboje na stałe osiedli w Świnoujściu. Stało się to 18 czerwca 1962 roku. Wkrótce potem urodziła im się dwójka dzieci. Dziś Stanisław Bartkowiak ma troje wnuków, a obecnie oczekuje na urodziny prawnuka.

Cały późniejszy okres w życiu zawodowym i prywatnym Stanisława Bartkowiaka związany jest ze Świnoujściem i Pomorzem Zachodnim. Od 1982 roku, za wyjątkiem czterech lat, pełnił także wiele kluczowych funkcji w lokalnym samorządzie. Przez dwie kadencje, od roku 1982 do 1990 był radnym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Od roku 1990, przez siedem kadencji (za wyjątkiem lat 2006-2010) jest radnym Rady Miasta Świnoujście. W pierwszej kadencji Rady Miasta – w latach 1990-1994 sprawował funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta. Przez cztery lata 2002-2006, w trzeciej kadencji Rady Miasta pełnił funkcję Przewodniczącego. Prawie w każdej kadencji służył swoim bogatym doświadczeniem jako przewodniczący komisji Rady Miasta.

Równocześnie, przez ponad czterdzieści lat Stanisław Bartkowiak był aktywny zawodowo, pracują w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, kierownik Wydziału Komunikacji w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz zastępca Naczelnika Miasta Świnoujście. Przyczyniał się również do rozwoju portowych inwestycji w Świnoujściu jako inżynier zatrudniony w Zarządzie Portu Szczecin-Świnoujście. Był również dyrektorem lokalnego oddziału „Eureka Invest”, głównym inżynierem „Odraportu”, a także dyrektorem Spółdzielni Mieszkaniowej „Słowianin”. Niezależnie od powyższych aktywności zawodowych, prowadził inwestycje mieszkaniowe w SM „Przymorze” w latach 1986-1991, a także prowadził Biuro Doradztwa Inwestycyjnego „Koncept” jako rzeczoznawca majątkowy.

Za swoje zasługi odznaczony został Gryfami Pomorskimi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Określenie zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata:
– Stanisław Bartkowiak jest jednym z bardziej doświadczonych samorządowców w Świnoujściu, który walnie przyczynił się do rozwoju naszego miasta,
– jest inicjatorem i realizatorem budowy dróg w Świnoujściu,
– brał udział w przygotowaniu i realizacji wielu istotnych dla miasta inwestycji, jak ujęcie wody „Wydrzany”, oczyszczalnia ścieków, systemy kanalizacji czy budownictwo mieszkaniowe

Ksiądz prałat kanonik mgr Roman Garbicz
– Urodził się 2 lutego 1948 roku w Suliszewie (gm. Choszczno, województwo zachodniopomorskie). Syn Józefa i Anastazji. Ochrzczony w Drawnie, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Suliszewie. W 1966 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Choszcznie. Jako kleryk Administracji Apostolskiej Gorzowskiej rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. 18 czerwca 1972 roku w kolegiacie stargardzkiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Jerzego Stroby.
Po święceniach otrzymał przydział do nowopowstałej diecezji szczecińsko – kamieńskiej. Posługę duszpasterską rozpoczynał jako wikariusz w Policach. Następnie służył w Starej Dąbrowie, Gryficach i Szczecinie. W szczecińskiej parafii św. Jana Chrzciciela pełnił funkcję wicedyrektora diecezjalnej Caritas. W styczniu 1985 roku został mianowany proboszczem parafii w Mostkowie, gdzie podjął się budowy domu parafialnego.
W 1989 roku bp Kazimierz Majdański powierzył mu zorganizowanie nowej parafii pw. bł. Michała Kozala BM w Świnoujściu. Posługę w naszym mieście rozpoczął 1 lipca 1989 roku. W praktyce trafił na plac budowy kościoła i domu parafialnego. Jego zadaniem było więc nie tylko zorganizowanie nowej parafii, ale poprowadzenie budowy świątyni.
Początkowo msze święte celebrowane były pod gołym niebem, tuż obok placu budowy. Proboszczowi udało się zjednoczyć parafian we wspólnym celu – nie tylko budowy świątyni, ale przede wszystkim stworzenia jednej wielkiej wspólnoty parafian, także mieszkańców naszego miasta. A to w czasach przełomu, jaki w latach 1989/1990 dokonał się w naszym kraju, nie było prostym zadaniem. W tych wyjątkowych czasach, tworzącego się nowego, demokratycznego społeczeństwa, zawsze starał się jednoczyć ludzi, a nie dzielić. W czym z pewnością pomagała mu jego szczera, otwarta na ludzi postawa.
Gdy pojawiły się kłopoty z finasowaniem budowy kościoła, jego osoba potrafiła zjednoczyć wokół siebie mieszkańców, którzy samoistnie zawiązali społeczny komitet. Jego członkowie wraz z księdzem Garbiczem przeprowadzali skuteczne akcje na rzecz pozyskania środków na budowę świątyni.
Przez całą swoją 31-letnią już posługę w Świnoujściu, kształtuje patriotyczną postawę, szczególnie u młodych ludzi. Kieruje się zasadą, którą stara się także zarażać mieszkańców, że ludzi powinna łączyć solidarność i harmonia; powinni być jedną siłą, a jednocześnie pomagać sobie wzajemnie i być dla siebie wsparciem.
Prowadzi parafialny oddział Caritas, który co roku przygotuje paczki z okazji świąt dla niemal 100 świnoujścian.
Określenie zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata:
– w trudnych czasach przełomu, jaki dokonał się w naszym kraju w latach 1989/90, potrafił zjednoczyć wokół siebie wielu mieszkańców Świnoujścia; stworzyć silną wspólnotę naszej małej ojczyzny
– przez całą swoją 31-letnią posługę duszpasterską w Świnoujściu kształtuje patriotyczne postawy wielu młodych mieszkańców; uczy, że ludzie powinni być jedną siłą i wzajemnie sobie pomagać. Jednoczyć się, a nie dzielić.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

3 komentarze

  1. Roomaan to jest goość ?

  2. Bardzo trafione kandydatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.