poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Najnowszy raport z postępu prac na budowie tunelu pod Świną

Najnowszy raport z postępu prac na budowie tunelu pod Świną

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się działania przygotowawcze do montażu maszyny TBM. Montowano tzw.  łoże dla TBM w komorze startowej. Tam trwa też zbrojenie i betonowanie toru dla bram TBM. Wykonywane są przyłącza elektroenergetyczne i montowana jest trafostacja.

W zakładzie prefabrykacji odbywa się produkcja segmentów obudowy tunelu, które następnie są transportowane i składowane na placu magazynowym.

W miejscu planowanego bloku serwisowego wykonywane są kolumny jet-grouting.

Trwa montaż elementów kontenerowych STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Montowane są podpory oraz estakada pod rurociągi płuczkowe. Kontynuowane są roboty przy zbiornikach i silosach STP.

W ubiegłym tygodniu prowadzono prace przy rampie dojazdowej, czyli w segmentach od pierwszego do dziesiątego. Trwało tam odwadnianie wykopu. W sekcji S1 rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej – zakończono konstrukcję segmentu. W segmentach od S5 do S7 rampy dojazdowej do tunelu – na zachód od ul. Karsiborskiej – kontynuowano wykop, niwelację, wylewanie betonu podkładowego pod rozpory stałe oraz skuwano zamki w ścianach szczelinowych pod rozpory stałe i wykonywano rozpory. W sekcji siódmej miało miejsce zbrojenie, deskowanie i betonowanie przyczółków dla wiaduktu w ciągu ul. Karsiborskiej nad rampą dojazdową.

Trwa przebudowa i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej. Wykonywane są roboty ziemne przy zbiorniku retencyjnym R1 oraz roboty drogowe pod drogę główną DK 93 i drogę dojazdową DD1.

W tym samym czasie po drugiej stronie rzeki Świny, na wyspie Wolin, trwa wykonywanie ścian szczelinowych dla tunelu odkrywkowego oraz komory odbiorczej TBM, gdzie maszyna TBM zakończy drążenie tunelu. Montowane są inklinometry i ekstensometry w sekcjach ścian szczelinowych do pomiaru odkształceń i przemieszczeń ścian szczelinowych oraz piezometry do kontroli poziomu wody gruntowej.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.