Strona główna / Lokalne / Rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Świnoujściu

Rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Świnoujściu

Świnoujście ma nowych mieszkańców. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza do naszego miasta przeprowadziła się rodzina repatriantów z Kazachstanu, państwo Marina i Vyacheslav Sapogov. Przekraczając granicę nabyli obywatelstwo polskie, są więc teraz Polakami.

Państwo Sapogov to młodzi, wykształceni ludzie, którzy chcą żyć i pracować w naszym mieście. Do Świnoujścia przybyli w weekend. W poniedziałek rozpoczęli starania w celu uzyskania polskich dokumentów tożsamości oraz spotkali się z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem.

Niezwykle miło nam powitać nowych mieszkańców Świnoujścia. Mamy nadzieję, że zadomowią się Państwo u nas i wkrótce będziecie czuć się, jak „u siebie” – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – My zrobimy wszystko, by Wam w tym pomóc. Życzę powodzenia przy realizacji tak ważnej życiowo decyzji i szczęśliwego pobytu w nowym domu, w Polsce.

Pradziadkowie pani Mariny zostali przesiedleni do Kazachstanu w 1936 roku. Babcia, dziadek i ojciec pani Mariny są Polakami, szanują nasze tradycje. Marina i Vyacheslav Sapogov chcieliby w Polsce rozpocząć nowe życie. Wcześniej pani Marina pracowała w agencji nieruchomości. Pan Vyacheslav jest kucharzem, ma doświadczenie jako szef kuchni w japońskiej restauracji. W przyszłości mają zamiar powiększyć rodzinę. Pragną, by ich dzieci urodziły się w Polsce.

Już zdążyłam pokochać Świnoujście – mówi pani Marina.

Przyjazd do Świnoujścia państwa Sapogov możliwy był po uzyskaniu przez nich wizy krajowej, wydawanej przez konsula i po przedstawieniu dowodu potwierdzającego posiadanie warunków do osiedlenia się. Takim dowodem jest uchwała rady miasta wraz ze zobowiązaniem do zapewnienia mieszkania i źródeł utrzymania przez okres nie krótszy, niż dwa lata. Państwo Sapogov zamieszkali na Warszowie. Wprowadzili się do w pełni wyposażonego, kilkuizbowego mieszkania z przytulną kuchnią i łazienką. Zgodnie z zapisami ustawy o repatriacji, miasto otrzymało dotację z budżetu państwa w wysokości 166.905 zł na dofinansowanie kosztów ponoszonych w związku z osiedleniem się repatriantów. Pieniądze zostały przeznaczone w całości na rozliczenie kosztów zakupu mieszkania. Jego wyposażenie i urządzenie zostało sfinansowane ze środków gminnych. Część wyposażenia przekazał JYSK Polska.

Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak potrzebny i szczytny cel. Mamy nadzieję, że nasze produkty z asortymentu wyposażenia domu posłużą na długo i sprawią, że mieszkanie będzie jeszcze bardziej przytulne i komfortowe. Wspieranie naszych rodaków, powracających do kraju jest bardzo ważne i potrzebne. Decyzja Pana prezydenta Żmurkiewicza, aby zaprosić rodzinę z Kazachstanu do Świnoujścia to przykład do naśladowania dla wielu innych miast. Przybyłej do ojczyzny rodzinie życzymy wszystkiego dobrego – mówi Sylwia Filimon, Kierownik komunikacji i PR w JYSK Polska.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

8 komentarzy

  1. ??????? ???????????ℎ

    Do Świnoujścia, to chyba za karę…

  2. Niech Wam.się żyje dobrze w naszym pięknym mieście pozdrawiamy ??

  3. Witajcie! Czujcie się u nas dobrze! Uczcie się języka i pracujcie.

  4. Wszystkiego dobrego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Brawo Witamy Pownie w Polsce! Jescie tutaj u Siebie!

  6. Witamy, miło mi!

  7. Brawo! Trzymam kciuki za młodych ludzi aby im się wiodło w naszym pięknym mieście, które teraz jest już także ich miejscem do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.