Strona główna / Lokalne / Rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Świnoujściu

Rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Świnoujściu

Świnoujście ma nowych mieszkańców. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza do naszego miasta przeprowadziła się rodzina repatriantów z Kazachstanu, państwo Marina i Vyacheslav Sapogov. Przekraczając granicę nabyli obywatelstwo polskie, są więc teraz Polakami.

Państwo Sapogov to młodzi, wykształceni ludzie, którzy chcą żyć i pracować w naszym mieście. Do Świnoujścia przybyli w weekend. W poniedziałek rozpoczęli starania w celu uzyskania polskich dokumentów tożsamości oraz spotkali się z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem.

Niezwykle miło nam powitać nowych mieszkańców Świnoujścia. Mamy nadzieję, że zadomowią się Państwo u nas i wkrótce będziecie czuć się, jak „u siebie” – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – My zrobimy wszystko, by Wam w tym pomóc. Życzę powodzenia przy realizacji tak ważnej życiowo decyzji i szczęśliwego pobytu w nowym domu, w Polsce.

Pradziadkowie pani Mariny zostali przesiedleni do Kazachstanu w 1936 roku. Babcia, dziadek i ojciec pani Mariny są Polakami, szanują nasze tradycje. Marina i Vyacheslav Sapogov chcieliby w Polsce rozpocząć nowe życie. Wcześniej pani Marina pracowała w agencji nieruchomości. Pan Vyacheslav jest kucharzem, ma doświadczenie jako szef kuchni w japońskiej restauracji. W przyszłości mają zamiar powiększyć rodzinę. Pragną, by ich dzieci urodziły się w Polsce.

Już zdążyłam pokochać Świnoujście – mówi pani Marina.

Przyjazd do Świnoujścia państwa Sapogov możliwy był po uzyskaniu przez nich wizy krajowej, wydawanej przez konsula i po przedstawieniu dowodu potwierdzającego posiadanie warunków do osiedlenia się. Takim dowodem jest uchwała rady miasta wraz ze zobowiązaniem do zapewnienia mieszkania i źródeł utrzymania przez okres nie krótszy, niż dwa lata. Państwo Sapogov zamieszkali na Warszowie. Wprowadzili się do w pełni wyposażonego, kilkuizbowego mieszkania z przytulną kuchnią i łazienką. Zgodnie z zapisami ustawy o repatriacji, miasto otrzymało dotację z budżetu państwa w wysokości 166.905 zł na dofinansowanie kosztów ponoszonych w związku z osiedleniem się repatriantów. Pieniądze zostały przeznaczone w całości na rozliczenie kosztów zakupu mieszkania. Jego wyposażenie i urządzenie zostało sfinansowane ze środków gminnych. Część wyposażenia przekazał JYSK Polska.

Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak potrzebny i szczytny cel. Mamy nadzieję, że nasze produkty z asortymentu wyposażenia domu posłużą na długo i sprawią, że mieszkanie będzie jeszcze bardziej przytulne i komfortowe. Wspieranie naszych rodaków, powracających do kraju jest bardzo ważne i potrzebne. Decyzja Pana prezydenta Żmurkiewicza, aby zaprosić rodzinę z Kazachstanu do Świnoujścia to przykład do naśladowania dla wielu innych miast. Przybyłej do ojczyzny rodzinie życzymy wszystkiego dobrego – mówi Sylwia Filimon, Kierownik komunikacji i PR w JYSK Polska.

 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Prezydent Świnoujścia rozwiązał umowę z firmą Trans Masz ze Stargardu na odśnieżanie miasta

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz poinformował dziś na profilu facebookowym o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z firmą …

8 komentarzy

  1. 𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ

    Do Świnoujścia, to chyba za karę…

  2. Niech Wam.się żyje dobrze w naszym pięknym mieście pozdrawiamy 🥰💐

  3. Witajcie! Czujcie się u nas dobrze! Uczcie się języka i pracujcie.

  4. Wszystkiego dobrego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Brawo Witamy Pownie w Polsce! Jescie tutaj u Siebie!

  6. Witamy, miło mi!

  7. Brawo! Trzymam kciuki za młodych ludzi aby im się wiodło w naszym pięknym mieście, które teraz jest już także ich miejscem do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.