poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu uporządkują przestrzeń. W życie weszła uchwała krajobrazowa
Centrum miasta ma plan zagospodarowania z restrykcyjnymi przepisami o zabudowie i reklamie. Nie przeszkadza on jednak wieszać banerów reklamowych na elewacjach prywatnych budynków. Foto: Wojciech Basałygo

W Świnoujściu uporządkują przestrzeń. W życie weszła uchwała krajobrazowa

Od 1 lipca 2020 roku w Świnoujściu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która określa między innymi zasady i warunki lokalizacji tablic oraz urządzeń reklamowych na terenie miasta. Oznacza to, że wygląd i miejsce usytuowania reklam trzeba dostosować do jej zapisów. Ich właściciele mają na to czas do lipca 2021 r.

Uchwała krajobrazowa przyjęta została przez świnoujskich radnych 28 listopada 2019 roku. Jej podstawowym celem jest poprawa estetyki i przestrzeni publicznej naszego miasta. Zapisy uchwały, po okresie karencji, zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

– Na wizerunek miasta – oprócz samego wyglądu budynków – duży wpływ ma zagospodarowanie zarówno terenów publicznych, jak i prywatnych posesji – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Uchwała krajobrazowa ma na celu poprawę wizerunku naszego miasta poprzez uporządkowanie różnych elementów występujących w miejskiej przestrzeniWśród nich są  tablice i urządzenia reklamowe. Ale także np. ostatnio zalecane przez nas wzory tabliczek z numerami budynków.

Zapisy uchwały dotyczą zarówno istniejących już reklam i szyldów, jak i tych nowych. Ich właściciele mają sporo czasu, by dostosować się do zasad i warunków określonych przez uchwałę krajobrazową. To 12 miesięcy w przypadku tablic i urządzeń reklamowych i 24 miesiące w przypadku szyldów (liczonych od 1 lipca 2020 r.). Dla już istniejących, funkcjonujących nośników i urządzeń reklamowych, które są zgodne z „uchwałą krajobrazową” urząd miasta będzie wydawał stosowne oznaczenia. Natomiast dla nowych – planowanych do umieszczenia – oznaczenia takie będą wydawane po przedstawieniu odpowiednich zgód: prawa do terenu oraz potwierdzenia zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę.

Od kilku tygodni świnoujski urząd miasta prowadzi akcję informacyjną skierowaną do właścicieli reklam i szyldów. Urzędnicy kontaktują się z administratorami tych nieruchomości i bezpośrednio właścicielami, których istniejące reklamy naruszają ustalenia uchwały krajobrazowej. Z uwagi na skutki prawne, w tym również finansowe, które mogą ich dotknąć po zakończeniu okresów przejściowych, zostali poinformowani o stwierdzonym naruszeniu prawa.

W przypadku nowych reklam lub szyldów umieszczonych po 1 lipca 2020 r., a niezgodnych z zapisami uchwały krajobrazowej, okresy przejściowe nie obowiązują. Wobec właścicieli takich reklam czy szyldów będą prowadzone postępowania administracyjne.

Czym jest reklama, a czym szyld, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Reklama – należy przez to rozumieć upowszechnianie w jakiejkolwiek wizualnej formie informacji promującej osoby, przedsiębiorstwa, towary, usługi, przedsięwzięcia lub ruchy społeczne.

Szyld – tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe informujące o działalności prowadzonej na lub w nieruchomości, na której ta tablica lub urządzenie się znajdują.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

3 komentarze

  1. Mam tylko nadzieję, że przedsiębiorcom nie zrobi się teraz pod górkę i że uchwała nie jest wadliwa tak jak ma to miejsce w paru polskich miastach

  2. Mam tylko nadzieję, że jest ona tak skonstruowana, by przedsiębiorcy nie musieli teraz cierpieć przez brak możliwości reklamy swojej działalności, tak jak ma to miejsce w innych polskich miastach. Uchwała oczywiście jest potrzebna, ale musi być ona dobrze przemyślana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.