poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Wyjątkowe muzeum
Fortowe muzeum to dziś ponad 10000 eksponatów. Foto: Artur Kubasik

Wyjątkowe muzeum

Tysiące nowych eksponatów, wystawy tematyczne, wycieczki popularyzacyjne, remonty zabytków, w których siedzibę ma muzeum, a także publikacje popularnonaukowe – wszystkie te przedsięwzięcia udało się zrealizować w 2020 roku dzięki spółce GAZ-SYSTEM, która po raz kolejny objęła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu mecenatem. Pomimo pandemii, minione miesiące były bardzo pracowite dla fortecznych muzealników.

Największe takie w Polsce!

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu to jedno z największych w Polsce muzeum niepublicznych. Powstałe w 2010 roku obecnie funkcjonuje w trzech zabytkowych obiektach- Forcie Gerharda i Baterii Vineta ( Podziemnym Mieście) w Świnoujściu oraz  Forcie Spitzberg w Srebrnej Górze.

Co roku muzeum odwiedza blisko 100 000 Gości niemal z całego świata. –  Przygoda i zabawa. Nie ma lepszej metody popularyzacji historii niż prezentowanie jej przez prawdziwych pasjonatów, z którymi we wszystkich naszych obiektach mamy szczęście pracować – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor muzeum.

Fort to skarbnica historii- co roku dochodzi tu do ciekawych odkryć. Foto: Fort Gerharda

Siedziba muzeum mieści się w świnoujskim Forcie Gerharda zlokalizowanym niedaleko  Terminalu  LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od wielu lat, właśnie w związku z tym sąsiedztwem, spółka GAZ-SYSTEM, która jest właścicielem Terminalu LNG, wspiera statutową misje muzeum, którą jest edukacja, popularyzacja historii i ochrona zabytków.

Wspomnienie o Chorzelinie

Muzeum od lat kreuje i tworzy nowe produkty turystyczne, których osią narracji jest historia. Wyjątkowym tego typu działaniem jest rozwijany od kilku lat produkt „Chorzelin”. Dzięki mecenasowi w 2020 roku udało się  wybić odznakę  „Odkrywcy Świnoujskiej Atlantydy”, która jest przydzielana każdemu, kto przejdzie szlak wiodący przez prawobrzeżną część Świnoujścia. Produkt cały czas się rozwija, a odznaka jest przyznawana każdemu zdobywcy całkowicie bezpłatnie.

Nowe eksponaty

Jednym z najważniejszych misji muzeum jest gromadzeni zbiorów. W 2020 roku świnoujska kolekcja wzbogaciła się o kilka tysięcy pozycji! To zdjęcia, pocztówki, mundury czy egzemplarze zabytkowej broni. –  Najcenniejszym bodaj nabytkiem jest pistolet maszynowy UDm-42, który pochodzi z kolekcji polskiego cichociemnego Franciszka Rybki. To broń używana przez polskie podziemie w czasie II wojny światowej, która została wyprodukowana w niewielkiej ilości. To duma naszej kolekcji – mówi Marcin Ossowski, kustosz fortowej zbrojowni.

Paw z nowym „pióropuszem”

W pracach muzeum pomogą co roku wolontariusze. Foto: Fort Gerharda

W 2020 roku muzeum prowadziło także prace konserwatorskie  eksponatów. Kolejny remont przeszedł między innymi  jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków artylerii – armata PAW 600. Działo, wydobyte z dna kanału Piastowskiego, jest jednym z trzech zachowanych egzemplarzy tej broni na świecie. – Wykonaliśmy nową tzw. kołyskę w miejsce tymczasowej – mówi Piotr Kucharski, pasjonat historii z muzeum – Udało się ją zrekonstruować w oparciu o fragmenty trzech oryginalnych: jednej z Rosji, jednej z USA i naszej, świnoujskiej. To jedyna obecnie tak zrekonstruowana kołyska do tej armaty – dodaje.

W minionym roku udało się także wykonać profesjonalną konserwację kolejnego unikatu z fortowej kolekcji – zestawu reflektora flak 37/42. To jedyny tego typu komplet w Polsce i jeden z niewielu takich zabytków zachowanych na świecie.

 

W Podziemnym Mieście otworzono nową kondygnację dla zwiedzających, a w berlińskim archiwum pozyskano bezcenne  dokumenty dotyczące historii miasta i twierdzy na wyspach. Kontynuowano pracę przy porządkowaniu zielni na przedpolu fortu, żeby w przyszłych latach odtworzyć sosnowy las.  To tylko kilka z wielu inicjatyw, jakie w 2020 roku realizowało Muzeum Obrony Wybrzeża  razem ze swoim Mecenasem, spółką GAZ-SYSTEM.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w Świnoujściu to nie slogan!

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEMS.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza krajowym systemem przesyłowym, obejmującym  m.in. ponad 11 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 34 węzły oraz 864 stacje gazowe , a także jest właścicielem Terminu LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.