poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Organizator przerzutu cudzoziemców m.in. do Świnoujścia na ławie oskarżonych

Organizator przerzutu cudzoziemców m.in. do Świnoujścia na ławie oskarżonych

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko 54-letniemu Polakowi kierującemu grupą przestępczą, która trudniła się przerzutem nielegalnych migrantów do Polski i dalej na zachód Europy. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

– 54-latek był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Wiosną tego roku został zatrzymany w Bratysławie i deportowany do Polski. Śledczy zarzucają mu organizację, nadzór i kierowanie grupą przestępczą zajmującą się przerzutem nielegalnych imigrantów. Byli to głównie Irakijczycy i Syryjczycy, którzy przez Turcję dostawali się do Grecji, a następnie samolotami czarterowymi przylatywali do różnych miast w Polsce. Z lotnisk kurierzy przewozili imigrantów pociągami w rejon zachodniej granicy Polski, m.in. do Szczecina, Świnoujścia i Kostrzyna nad Odrą. Stąd, zazwyczaj już samodzielnie, cudzoziemcy jechali do Niemiec i Szwecji – informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Sam kanał przerzutowy funkcjonował kilka lat. W jego organizację zaangażowanych było wiele osób, które czerpały z niego znaczne korzyści finansowe. Przerzucani cudzoziemcy posługiwali się sfałszowanymi lub skradzionymi dokumentami tożsamości obywateli Unii Europejskiej. Śledczy szacują, że na zachód Europy mogło trafić w ten sposób nawet kilkuset cudzoziemców.
Oskarżonemu 54-latkowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.