Strona główna / Lokalne / Organizator przerzutu cudzoziemców m.in. do Świnoujścia na ławie oskarżonych

Organizator przerzutu cudzoziemców m.in. do Świnoujścia na ławie oskarżonych

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko 54-letniemu Polakowi kierującemu grupą przestępczą, która trudniła się przerzutem nielegalnych migrantów do Polski i dalej na zachód Europy. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

– 54-latek był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Wiosną tego roku został zatrzymany w Bratysławie i deportowany do Polski. Śledczy zarzucają mu organizację, nadzór i kierowanie grupą przestępczą zajmującą się przerzutem nielegalnych imigrantów. Byli to głównie Irakijczycy i Syryjczycy, którzy przez Turcję dostawali się do Grecji, a następnie samolotami czarterowymi przylatywali do różnych miast w Polsce. Z lotnisk kurierzy przewozili imigrantów pociągami w rejon zachodniej granicy Polski, m.in. do Szczecina, Świnoujścia i Kostrzyna nad Odrą. Stąd, zazwyczaj już samodzielnie, cudzoziemcy jechali do Niemiec i Szwecji – informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Sam kanał przerzutowy funkcjonował kilka lat. W jego organizację zaangażowanych było wiele osób, które czerpały z niego znaczne korzyści finansowe. Przerzucani cudzoziemcy posługiwali się sfałszowanymi lub skradzionymi dokumentami tożsamości obywateli Unii Europejskiej. Śledczy szacują, że na zachód Europy mogło trafić w ten sposób nawet kilkuset cudzoziemców.
Oskarżonemu 54-latkowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu chwilowo nieczynne

Od 7 grudnia br. Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu jest nieczynne dla zwiedzających z powodu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.