Strona główna / Lokalne / Przedświąteczny raport z postępu budowy tunelu. Zobacz zdjęcia!

Przedświąteczny raport z postępu budowy tunelu. Zobacz zdjęcia!

Na wyspie Uznam zakończył się montaż drugiego gigantycznego dźwigu o nośności 650 ton. Oba dźwigi służą do opuszczania elementów maszyny TBM do komory startowej, gdzie rozpocznie się drążenie tunelu pod Świną. Część komponentów maszyny TBM montowana jest na powierzchni, przy szybie startowym, jeszcze przed ich opuszczeniem. Część z nich składana jest we wnętrzu komory – obecnie kontynuowany jest tam montaż toru stalowego dla bram TBM oraz elementów tarczy TBM.

Nieustannie szyb startowy jest odwadniany oraz uszczelniane są ściany szczelinowe.

Na odcinku rampy dojazdowej, czyli w segmentach od pierwszego do dziesiątego kontynuowane są roboty konstrukcyjne oraz ziemne.

Trwa przebudowa i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej. Stale prowadzone są roboty drogowe. Wykonywany jest system odwodnienia układu drogowego. W zbiorniku retencyjnym R1 zakończono układanie płyt w dnie i na skarpach. Obecnie budowana jest droga dojazdowa do tego zbiornika.

W stacji STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku, kontynuowana jest budowa elementów kontenerowych STP. Prowadzony jest też montaż rurociągów płuczkowych i wykonywanie podpór.

W zakładzie prefabrykacji odbywa się produkcja segmentów obudowy tunelu, które są przewożone i składowane na placu magazynowym. Trwają również prace ziemne na placu składowym dla segmentów obudowy przy ul. Portowej.

Teren budowy na bieżąco organizowany jest na potrzeby składania maszyny TBM i doporowadzenia tam odpowiednich instalacji. Trwają też prace porządkowe i konserwacyjne. Odbywa się wywóz stalowych rozpór tymczasowych, które nie będą tam już potrzebne. Trwają przygotowanie trafostacji dla STP i TBM do podania zasilania.

Z kolei na wyspie Wolin zakończono wykonywanie kolumn jet – grouting dla bloku serwisowego. Kontynuowane jest wykonywanie wieńców ścian szczelinowych komory odbiorczej TBM. Trwa głębienie i betonowanie ścian szczelinowych i wykonywanie przesłony jet-grouting dla tunelu odkrywkowego, a także dla rampy – segmenty R16 – R4. Na odcinku R1 – R3 rampy prowadzone są roboty żelbetowe.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

W niedzielę do Świnoujścia przyjadą Motomikołaje

Corocznej tradycji staje się zadość! Motołaje nadjeżdżają jedno- i dwuśladach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.