Strona główna / Bez kategorii / Testowy dron dostarczył paczki medyczne o połowę szybciej niż transport kołowy
Foto: PAP/Andrzej Lange

Testowy dron dostarczył paczki medyczne o połowę szybciej niż transport kołowy

Testowy dron lecąc wydzielonym korytarzem powietrznym i z maksymalną prędkością do 90 km/h dostarczył paczki medyczne średnio o połowę szybciej niż transportem kołowym – poinformowała w środę Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

PAŻP ujawniła, że w dniach 14-21 grudnia odbyła się seria testowych lotów transportowych realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z agencją.

Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku. Na tych trzech trasach zrealizowano kilkanaście przelotów bezzałogowego samolotu pionowego startu.

“Dron o masie 14 kg unosi się pionowo najpierw na wysokość 50 m, a następnie podobnie do typowego samolotu pokonuje trasę na wysokości od 100 m do 120 m nad ziemią (AGL)” – informuje PAŻP.

Bezzałogowy Statek Powietrzny pokonał trasy do Pułtuska i Sochaczewa o długości ok 60 km każda, średnio w 45 minut. Do Otwocka przelot z centrum Warszawy zajął mniej niż 15 min.

“To najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego z jakim PAŻP miał do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów” – powiedział cytowany w komunikacie Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych w PAŻP.

Działania PAŻP polegały na zabezpieczeniu tras specjalnie wydzielonymi korytarzami (strefami) co umożliwiło zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. Statki powietrzne Farady emitowały własny sygnał z transpondera, dzięki czemu były widoczne dla innych podniebnych jednostek.

“Misją firmy Farada jest zbudowanie bezpiecznej i wydajnej sieci logistycznej opartej o nowoczesne platformy bezzałogowe. Pierwszym obszarem na jakim się skupiamy to jest transport medyczny. Dzięki naszym rozwiązaniom możemy także już dziś skrócić czas oczekiwania na wyniki badania medycznego oraz zwiększyć jakość transportu a docelowo poprawić nawet stan przeszczepianych organów w Polsce” – stwierdził cytowany w komunikacie Szymon Kupaj, prezes Farada.

PAŻP przypomina, że już w listopadzie tego roku przeprowadzono podobny test. Z sukcesem udało się przetransportować pierwsze ładunki medyczne. Trasę o długości 7,5 km pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a CSK MSWiA dron firmy Spartaqs pokonał w czasie 12 minut.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ dym/

Zobacz również

Synoptyk IMGW: sobota z deszczem i śniegiem, w nocy na zachodzie i Pomorzu już bez opadów

W sobotę nadal śnieg będzie padał na wschodzie kraju, w centrum spodziewane są opady mieszane, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.