Strona główna / Lokalne / Węzeł przesiadkowy na Warszowie. Jest wybrany wykonawca

Węzeł przesiadkowy na Warszowie. Jest wybrany wykonawca

Firma Elbud Szczecin Sp. z o.o.  wygrała przetarg na realizację inwestycji „Budowa infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo – promowo – autobusowego w Świnoujściu w formule zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku.

W kontekście budowy tunelu oraz organizacji ruchu turystycznego i komunikacji wewnątrz miasta to jedna z kluczowych inwestycji. Węzeł powstanie w rejonie dworca kolejowego, autobusowego  i przystani promowej na Warszowie – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Całość podzielono na dwa zadania.

  1. parking naziemny z drogą dojazdową przy ul. Barlickiego obejmujący swoim zakresem nowo projektowaną ulicę Okólną. Parking ma mieć 108 miejsc parkingowych. Do tego oczywiście drogi dojazdowe. Chodzi o umożliwienie pozostawienia samochodu w rejonie węzła przesiadkowego (dworca) kolejowo-promowo-autobusowego i skorzystanie z innych środków transportu takich jak komunikacja kolejowa, autobusowa i promowa, a także rowerowa.
  2. dworzec autobusowy z ulicą Dworcową obejmujący swoim zakresem ul. Dworcową wraz z przyległymi chodnikami, miejscami postojowymi oraz obszar samego dworca autobusowego.

Zmodernizowana zostanie ul. Dworcowa na wysokości dworca kolejowo – autobusowego. Chodzi o obszar samego dworca oraz przyległe chodniki, miejsca postojowe. Wyznaczone zostaną miejsca typu Kiss & Ride. To miejsce do krótkiego postoju, spotykane zwłaszcza właśnie przy dworcach, centrach przesiadkowych czy szkołach. Mają ułatwić szybką przesiadkę pasażera pojazdu na inny rodzaj transportu lub obiektu.

Ten etap inwestycji zakłada także modernizację infrastruktury dworcowej dla komunikacji zbiorowej oraz instalację nowoczesnych systemów informujących o możliwych formach i kierunkach podróży.

 

Oba zadania budowlane wraz ze sporządzeniem projektu i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń szczeciński Elbud ma zrealizować za kwotę 13 mln 773 tys. złotych, z czego niemal 10,5 mln to uzyskane przez Miasto dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Termin wykonania inwestycji to 14 miesięcy od podpisania umowy, co nastąpiło 18 grudnia 2020.

W tym momencie inwestycja nie obejmuje wykonania samego terenu wjazdowego na prom – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. –  To będziemy robić po wybudowaniu tunelu. Dopiero wówczas bowiem będzie można ograniczyć ilość pasów wjazdowych na prom.  W tej chwili z uwagi na duży ruch samochodowy jest to niemożliwe.

 

BIK UM Świnoujście

FOT. GOOGLE MAPS

Zobacz również

Można już przejechać ulicą Dworcową

Ściągnięto znaki zakazujące skrętu  w prawo dla zjeżdżających z promów Bielik. Otwarto przejazd ulicą Dworcową. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.