Strona główna / Lokalne / Najnowszy raport z postępu prac budowy tunelu pod Świną

Najnowszy raport z postępu prac budowy tunelu pod Świną

Głowica tnąca (jeden z elementów maszyny TBM) została opuszczona i zamontowana na czole tarczy TBM, w komorze startowej. To jedno z ważniejszych zadań, jakie w ubiegłym tygodniu wykonano na wyspie Uznam. Montaż „wielkiego kreta” cały czas odbywa się w szybie startowym oraz na placu budowy tuż przy nim. Zgodnie z harmonogramem maszyna ma być złożona do końca lutego.

Równolegle odbywa się odwadnianie komory startowej oraz uszczelnianie ścian szczelinowych. W zeszłym tygodniu wykonywano tam również słupy i belki jezdne dla toru suwnicy, do opuszczania segmentów obudowy do szybu.

Prace związane z odwadnianiem wykopu prowadzone są także w obrębie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową – w segmentach od pierwszego do jedenastego. Trwa szalowanie i betonowanie rozpór stałych w segmentach S5 oraz S7, w miejscach przerw technologicznych. Odbywa się także demontaż stanowiska do opuszczania bram TBM w segmencie S11.

Kontynuowany jest montaż zakładu STP, w którym oczyszczana będzie  płuczka wiertnicza. Prowadzone są roboty instalacyjne – instalacje elektryczne, teletechniczne, sterownicze, wodociągowe, kanalizacyjne oraz orurowywanie. Do trafostacji STP i rozdzielnic STP wyprowadzane są kable. Trwa montaż estakady i rurociągów technologicznych między STP i TBM. Aby przygotować teren dla urobku – utwardzany plac, przy stacji STP układane są geomembrany,  i kruszywo. Powstają dodatkowe fundamenty dla urządzeń peryferyjnych STP (przenośnik taśmowy).

W zakładzie prefabrykacji nieustannie trwa produkcja segmentów obudowy tunelu. Wyprodukowane elementy są przewożone i składowane na placu magazynowym.

Sieć uzbrojenie terenu jest przebudowywana i budowana. Trwają prace wykończeniowe przy zbiorniku retencyjnym R1. W ubiegłym tygodniu wykonano opaskę zbiornika. Trwa również budowa kanalizacji tłocznej od zbiornika do studzienki w ul. Steyera. Przebudowywana jest sieć teletechniczna ORANGE.

Na bieżąco odbywają się prace związane z zagospodarowaniem placu budowy. W ubiegłym tygodniu montowano oświetlenie placu do składowania elementów obudowy. Układano też sieci tymczasowe do obsługi stacji STP.

Z kolei na wyspie Wolin prowadzone są prace m. in. w komorze odbiorczej: trwa jej odwadnianie, wykop do poziomu stropu górnego, niwelacja dna, czyszczenie zamków w ścianach szczelinowych dla połączenia z płytą stropu górnego, uszczelnianie styków ścian szczelinowych oraz wyrównywanie i mycie ścian szczelinowych. Wylewany jest beton podkładowy pod strop górny. Trwa deskowanie i zbrojenie stropu górnego.

W segmentach rampy od pierwszego do szesnastego odbywa się odwadnianie wykopu i wykonywanie przesłony jet-grouting. Na odcinku między R14 a R16 montowane są inklinometry. Czyszczone są zamki w ścianach szczelinowych, potrzebne do połączenia z płyta denną segmentu R4. Trwa niwelacja dna wykopu segmentu R3.

Trwają dostawy płyt ażurowych, które będę potrzebne do budowy zbiornika R6. Zaś  na terenie bazy ENERGOPOLU wiercone są  piezometry.

 

 

Zobacz również

Trzy złota podczas Pucharu Polski dla Centrum EKG

W dniach 24-25/09/22 w Luboniu  odbył się XII Puchar Polski No Gi Jiu Jitsu 2022. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.