Strona główna / Lokalne / Dron zadba o bezpieczeństwo i czyste powietrze w Świnoujściu

Dron zadba o bezpieczeństwo i czyste powietrze w Świnoujściu

W najbliższym czasie nad dachami świnoujskich domów pojawi się specjalistyczny dron, wyposażony w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. Sonda zmierzy poziom szkodliwych substancji i precyzyjnie wskaże źródło zanieczyszczeń. Dodatkowo, dron wyposażony zostanie w kamerę termowizyjną, zakupioną przez Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

Zakup specjalistycznego drona to kolejne z serii działań władz Świnoujścia na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców. Nowoczesny sprzęt, wyposażony w czujniki smogu, pomoże skutecznie wyeliminować przekroczenia obowiązujących standardów jakości powietrza, które pojawiają się w naszym mieście.

– Jakość powietrza atmosferycznego w uzdrowisku jest ważnym składnikiem jakości naszego otoczenia – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego Gmina Świnoujście podejmuje coraz więcej działań na rzecz środowiska naturalnego, prowadząc politykę sukcesywnego zmniejszania niskich emisji na terenach zabudowanych. Od kilku lat wspieramy mieszkańców, dofinansowując wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła oraz dofinansowujemy termomodernizację budynków. Utrzymanie właściwej jakości powietrza atmosferycznego w uzdrowisku niesie za sobą konieczność monitoringu parametrów powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz identyfikację i eliminację potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, wykrywając miejsca spalania odpadów i analizując skład dymu. Dlatego „zatrudniliśmy” do pomocy takie zdobycze techniki, jak nowoczesny dron.

Czystość i bezpieczeństwo

Dron, który będzie latał nad miastem, wyposażony jest w system obserwacji i wspomagania analizy powietrza „SOWA”. To mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond o długości 70 centymetrów. Oprócz pomiarów punktowych, dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Dane na bieżąco rejestrowane są w chmurze oraz stacji pomiarowej oraz przesyłane on-line do sterującego tabletu. Sprzęt może pracować w zakresie temperatur od minus 20 do 50 stopni Celsjusza przy prędkości wiatru do 10 m/s. Przygotowanie go do działań trwa nie dłużej niż kwadrans. Specjalistyczny dron obsługiwany będzie przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony zostanie Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie będzie jego jedynym zadaniem. Poza badaniem czystości powietrza, policja będzie wykorzystywać go do własnych celów: poszukiwań oraz akcji ratunkowych. W tym celu niezbędny jest zakup kamery termowizyjnej.

Co wykryje dron?

Ilość zanieczyszczeń w powietrzu, do wykrywania których zakupiony został dron, może zwiększać się w efekcie spalania niedozwolonych materiałów w domowych piecach. Według badań, szczególnie wysokie stężenia pyłów PM 10, PM 2,5 zauważalne są od listopada do marca, czyli w okresach grzewczych. Podczas spalania śmieci powstają bowiem substancje, które mają silne toksyczne działanie. Trafiają do otoczenia, osiadają na roślinach, przedmiotach oraz, niestety, wraz z wdychanym powietrzem dostają się do organizmu. Dioksyny powstające w czasie spalania śmieci, mogą powodować u ludzi nowotwory. Dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę na to, czym palimy w piecach.

Czego nie można spalać:

– pojemników i butelek z tworzyw sztucznych,

– odpadów z gumy i zużytych opon,

– opakowań ani innych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych,

– impregnowanej tektury,

– zanieczyszczonego farbą lub lakierem drewna.

Użycie drona pozwoli natychmiast namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować w to miejsce patrol Straży Miejskiej. Interwencja może skończyć się nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł na osobę dopuszczającą się tego procederu lub skierowaniem sprawy do sądu.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

  1. Taki dron to dobra sprawa jeżeli faktycznie będą wyciągane konsekwencje w stosunku do ludzi, którzy powietrze nam skutecznie zatruwają. Ja już nie mam czego się bać, wymieniłem kopciucha na ekologiczny i w pełni bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy, który nawet sam się czyści. Polecam bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.