Strona główna / Bez kategorii / Dworczyk: termin szczepienia został przesunięty o dzień bądź dwa dla ok. 5 tys. seniorów
Foto: PAP/Artur Reszko

Dworczyk: termin szczepienia został przesunięty o dzień bądź dwa dla ok. 5 tys. seniorów

Przez opóźnienia dostaw szczepionek termin szczepień został przesunięty o dzień bądź dwa dla grupy ok. 5 tys. seniorów – poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

O skalę zmian terminów szczepień w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek przeciw COVID-19 Dworczyk został zapytany we wtorek na konferencji prasowej.

„Mówimy o przesunięciu o dzień bądź o dwa dni terminu szczepień dla grupy ok. 5 tys. seniorów w skali całego kraju” – poinformował. Wyraził nadzieję, że do tego rodzaju sytuacji nie będzie więcej dochodziło.

„To jest oczywiście uzależnione od tempa i rzetelności dostaw. Te kilka zmian – opóźnienia i zmniejszenia dostaw – doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, jaki stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu” – mówił. Jak dodał, szczepionki wykorzystywane są obecnie na bieżąco.

Dworczyk przekazał ponadto, że dla wszystkich nauczycieli i pozostałych seniorów powyżej 60. roku życia rekomendowana jest szczepionka firmy Pfizer bądź Moderna.

W poniedziałek Dworczyk zapowiedział, że trzecią szczepionką – firmy AstraZeneca – nie będą szczepieni seniorzy.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jk wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że „obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych”.(PAP)

kos/ mzd/ itm/

Zobacz również

Jak ubezpieczają się polscy rolnicy?

Nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że obowiązkowe polisy nie obejmują ochroną wszystkich składników ich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.