Strona główna / Lokalne / Najnowszy raport z budowy tunelu. Prace trwają na Uznamie i Wolinie

Najnowszy raport z budowy tunelu. Prace trwają na Uznamie i Wolinie

Po stronie wyspy Uznam trwa montaż maszyny Tunnel Boring Machine, która wydrąży tunel pod Świną. Maszyna TBM, która w częściach przypłynęła z Chin, jest składana m.in. przy pomocy dźwigów na placu budowy obok komory startowej oraz wewnątrz komory startowej.

Szyb startowy nieustannie jest odwadniany. Jego ściany szczelinowe są uszczelniane. Kontynuowane jest wykonywanie belek jezdnych dla toru suwnicy, która będzie służyła do opuszczania segmentów obudowy tunelu do komory startowej.

Segmenty produkowane są w zakładzie prefabrykacji przez całą dobę. Wyprodukowane elementy następnie transportowane są na przygotowane wcześniej place składowe.

Trwają  również prace w rejonie rampy i tunelu, które wykonywane są metodą stropową. Wykop na odcinku od S1 do S11 jest odwadniany. Kontynuowane jest również wyrównywanie i czyszczenie ścian szczelinowych. W segmencie S11 prowadzony jest wykop do poziomu spodu wieńca, skuwany jest wierzch ścian szczelinowych oraz trwa zbrojenie i szalowanie wieńców.

Kontynuowany jest montaż zakładu separacji STP, prowadzone są roboty instalacyjne i sieciowe. Nie ustają także prace przy montażu estakady i rurociągów technologicznych między stacją STP a maszyną TBM.  Zakład separacji zawiesiny (płuczki) docelowo ma na celu przygotowanie, magazynowanie i kontrolę zawiesiny, poprzez system mieszalników, separatorów i zbiorników magazynowych, zapewniając dopływ świeżej płuczki do maszyny TBM.

Na bieżąco trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Budowana jest kanalizacja tłoczna od zbiornika retencyjnego R1 do studzienki w ul. Steyera. Trwa przebudowa sieci teletechnicznej ORANGE.

Intensywne prace prowadzone są również po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin, gdzie powstaje komora odbiorcza. Obecnie mobilizowany jest sprzęt, który będzie potrzebny do wykonania wykopu komory odbiorczej. Zabetonowano drugą część stropu górnego –  R17a. Na bieżąco trwa odwadnianie komory odbiorczej TBM.

Odwadniane są również wykopy w segmentach rampy R1 – R16. Poza tym wykonywana jest tam przesłona jet-grouting. Prowadzone są wykopy do poziomu spodu wieńca, skuwany jest wierzch ścian szczelinowych oraz zbrojony i betonowany jest wieniec. Zabetonowano płytę denną R3.

Przebudowywana i budowana jest sieć uzbrojenia terenu. Trwa przebudowa sieci gazu średniego ciśnienia KGS4, sieci wodociągowej i elektroenergetycznej. Budowane jest odwodnienie układu drogowego. Prowadzona jest m. in. budowa zbiornika ZB. R6.

Trwa budowa drogi technologicznej DT2 oraz rozpoczął się montaż monitoringu do kontroli prac wykopowych.

Źródło: Tunel Świnoujście

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

Jeden komentarz

  1. Do moderatora: Zdjęcia od jakiegoś czasu nie otwierają się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.