Strona główna / Bez kategorii / Sondaż: 46 proc. Polaków uważa, że tam gdzie mieszka, smog jest poważnym problemem

Sondaż: 46 proc. Polaków uważa, że tam gdzie mieszka, smog jest poważnym problemem

46 proc. badanych uważa, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. – wynika ze styczniowego ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.

Zgodnie z badaniem, 15 proc. Polaków twierdzi, że smog jest bardzo poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, a dla 31 proc. zanieczyszczenie powietrza jest dość poważnym problemem. 21 proc. respondentów nie widzi w tym problemu (14 proc. wskazało na odpowiedź +niezbyt poważnym+, a 7 proc. że w ogole nie widzi tego problemu). 33 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Sondaż wykazał, że zdecydowanie bardziej na problem smogu są uczuleni mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Dla 37 proc. badanych smog w ich mieście to bardzo poważny problem, a dla 35 proc. dość poważny. Znacznie mniej osób, bo 8 proc. uważa, że zanieczyszczenie powietrza niezbyt im grozi, a problemu nie widzi 4 proc. osób. Nie miało zdania w tej materii 16 proc. ankietowanych.

W porównaniu do październikowego badania, styczniowe dane wykazują wzrost liczby osób, które widzą problem smogu w miejscu ich zamieszkania.

W styczniowej edycji ekobarometru na najczęstszy skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ankietowani wskazywali podrażnienie gardła, krtani i tchawicy (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: podrażnienie spojówek (27 proc.), ciągłe zmęczenie (27 proc.), czy spadek wytrzymałości na wysiłek (19 proc.). Żadnych negatywnych efektów smogu nie zauważyło 43 proc. badanych.

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie jak chronią się przed zanieczyszczeniem powietrza. 22 proc. z nich wskazało, że w domu bądź mieszkaniu ma rośliny oczyszczające powietrze. Kiedy jest duży smog w domu pozostaje 24 proc. badanych, a 23 proc. osób unika aktywności fizycznej na powietrzu. 15 proc. respondentów wskazało, że ma oczyszczacz powietrza w domu, 17 proc. używa masek filtrujących zakładanych na twarz, a 14 proc. regularnie sprawdza wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Żadnych działań ochronnych nie podejmowało 39 proc. badanych.

Projekt ekobarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia. Ostatnie badanie zostało wykonane w dniach 19-20 stycznia na próbie 1 tys. osób. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Zobacz również

Na Warszowie. Uwaga. Zmiany w ruchu

Na ulicach Skandynawskiej i Wolińskiej, w związku z robotami prowadzonymi w ramach budowy tunelu pod …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.